czwartek 18 kwietnia 2013 r.

o godz. 18:00

Koncert żywiołowej muzyki cygańskiej, karpackiej i bałkańskiej

najlepszego zespołu folkowego z Europy Wschodniej

Čači Vorba

z solistką Marią Natanson

Čači Vorba (czaczi worba) to jeden z najbardziej uhonorowanych za granicą polskich zespołów folkowych ostatnich kilku lat wyróżniony w ubiegłym roku polskim „Folkowym Fonogramem Roku” oraz brytyjskim tytułem „Songlines Top of the World Album”. Lubelska grupa Čači Vorba specjalizuje się w żywiołowej mieszance muzyki cygańskiej, karpackiej oraz bałkańskiej. Serwuje akustyczną fuzję muzyki etnicznej, jazzu, nowoczesnej bałkańskiej muzyki weselnej, latynoskiej rumby oraz innych gatunków wykonywaną na tradycyjnych akustycznych instrumentach, zaskakując błyskotliwymi połączeniami w stylu „bałkańskiego twista” czy „rumuńskiego rock’n’rolla”.

Ze swoją charyzmatyczną wokalistką i wirtuozką skrzypiec Marią Natanson, która jako 15-latka porzuciła szkołę muzyczną i rodzinny dom, udając się w góry w poszukiwaniu żywej muzyki cygańskiej i karpackiej, Čači Vorba odniosła w ciągu ostatnich kilku lat duży europejski sukces. Zachodnioeuropejska prasa gatunku world-music okrzyknęła grupę mianem «jednego z najdoskonalszych i najbardziej dynamicznych zespołów folkowych z Europy Wschodniej» ostatniego czasu, zaś berlińska reedycja ich debiutu płytowego «True Speech» (Oriente Musik, 2010) otrzymała m.in. «Nagrodę Niemieckich Krytyków Fonograficznych», «Songlines’ Top of the World CD» (Wielka Brytania), #8 «World Music Charts Europe», szwedzką «Lira Gillar». Portal Folk24.pl zaliczył krążek do 10 najważniejszych polskich albumów folkowych minionej dekady. Nowy album «Tajno Biav — Secret Marriage» (Oriente Musik, 2011) spotykał się z entuzjastycznym przyjęciem dziennikarzy i fanów z Europy i Ameryki. Čači Vorba ma na koncie ponad 250 koncertów w 14 krajach.
Skład zespołu:
Maria Natanson – śpiew, skrzypce, kabak keman
Paweł Sójka – akordeon
Piotr Majczyna – bouzouki, mandola, gitara, śpiew
Sebastian Szebesta – darabuka, cajon, riqq, daf
Robert Brzozowski – kontrabas

photography: Krzysztof Werema – Vintage Agency / production: Aleksandra Markowska

Copyrigths – ČAČI VORBA (www.cacivorba.pl)

Nagrody i wyróżnienia

CD „Tajno Biav – Secret Marriage” (Oriente Musik, 2011)

„Nowa sensacja na polskiej scenie folkowej” Illand Pietersma, Dagblad (Holandia)
„Świetny, dobrze wyprodukowany, drugi album, (…) nawet lepszy od ich mocnego debiutu” Eelco Schilder, Folk World (Niemcy)