poniedziałek 20 maja 2013 r.

o godz. 17:00

Wystawa malarstwa

Zenon Pachla

Smak maku i zapach perfum

Nazywam się Zenon Pachla. Urodziłem się w 1956 roku w Bogatyni. Od 30 lat mieszkam w Zaklikowie. Moja
20-letnia życiowa pasja i przygoda z malarstwem to przypadek. Nie jestem zawodowym plastykiem. Mój pseudonim artystyczny brzmi ZenStein.
20 lat to trudny okres mojego życia z powodu stanu zdrowia, to ciągłe borykanie się ze słabościami fizycznymi. To równocześnie okres świadomości człowieka szukającego motywacji, by powracać do świata normalności. Malarstwo jest tą pasją, która daje mi równowagę, by odnajdować się, by mieć chęć poszukiwania nowych sił w wyścigu z chorobą.
20 lat tworzenia to jednocześnie samotna droga w eksperymentowaniu i odkrywaniu technik malarskich. Droga samotnego żeglarza, który wędruje w bezkresach dnia, bez narzuconych ram i zasad, bez widowni, zostawiając ślady swojej tęsknoty, niekiedy lepszej od rzeczywistości. W moich obrazach są również odcienie szarości, kłębiące się myśli, słabość mrocznego kierunku i droga inna niż wymarzony cel. Nie jest moim zamiarem, by straszyć tymi pracami, ale nie zawsze emocje ducha da się oddzielić od twórczości, a wtedy płótna z nałożoną farbą są trudniejsze w odbiorze.
Niekiedy moja „szarość” jest zamierzona, by mówić ,,NIE” duże i ,,nie” małe, na przekór prawdzie i obojętności, które dostrzec można w lustrze. Moje obrazy są tematycznie różne. Większość prac to abstrakcja będąca przetworzeniem  rzeczywistości dotyczącej spraw ludzi i otaczającego ich świata.
Połowę moich prac wykonuję techniką własną, która jest trudna w procesie tworzenia i na pewno trudna byłaby do odtworzenia przez inne osoby. Zdaje sobie sprawę z mojego warsztatu i wiem, że moje prace są tylko cieniem na tle dzieł mistrzów.
Zapalam świecę i podziwiam urok jej światła, wtedy łatwiej dostrzegam bezpowrotnie upływający czas. Czas, którego mam coraz mniej. Dlatego chcę pokazać TO, co już zrobiłem, a również chcę w dalszym ciągu tworzyć i poszukiwać nowych możliwości wyrazu.
Jeżeli Państwo oglądając moje prace zechcecie się zatrzymać na kilka sekund, by odnaleźć własne skojarzenia, będzie to uzasadnieniem celu naszego spotkania.
Jest to moja trzecia wystawa w ogóle i pierwsza w Lublinie. Przedstawiam 40 prac prac z okresu ostatnich siedmiu lat. Tematem wiodącym jest seria 9 obrazów z cyklu Smak maku i 30 z cyklu Zapach perfum. Wszystkie malowane są olejem na płótnie i mają ujednolicone formaty: 60 x 80 cm bądź 50 x 70 cm.

ZenStein

Cykl – Smak maku
1. Smak maku
2. Alfa omega
3. Wciąganie
4. Przeciw sobie
5. Pierwszy czy ostatni pierwszy?
6. Zły sen

28. Miasto marzeń
29. Wenecja
30. Wenecja – kopia Canaletta