poniedziałek 24 czerwca 2013 r.

o godz. 18:00

Lubelski Oddział
Stowarzyszenia Pisarzy Polskich

Dom Kultury
Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Uroczyste podsumowanie
Ogólnopolskiego Konkursu Prozatorskiego
im. Bolesława Prusa
LAUREAT – Wojciech Pestka

Spotkanie poprowadzi

Ewa Hadrian

Jury Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Bolesława Prusa obradujące w składzie:

• Profesor dr hab. Józef Franciszek Fert – przewodniczący jury
  • Ewa Hadrian – sekretarz jury

oraz członkowie:

• prof. dr hab. Jan Gurba
  • prof. dr hab. Czesław Michałowski
  • Zbigniew Włodzimierz Fronczek, prezes Lubelskiego Oddziału SPP

postanowiło uhonorować nagrodą za wybitne dokonania literackie Pana Wojciecha Pestkę autora tomu „Do zobaczenia w piekle”.

Autor nagrodzonego tomu reportaży sięgnął do szeroko dziś komentowanej tematyki kresowej. O Kresach w książce Wojciecha Pestki mówią przedstawiciele różnych narodów, a każdy z rozmówców ma swój bagaż doświadczeń, upokorzeń i piekła. Wielu z nich z walce z silami zła nie utraciło swego człowieczeństwa, honoru, szlachetności. Reporterskie opisy zmagań o ocalenie ludzkiej godności muszą budzić uznanie i szacunek czytelników.

Laureat nie unika się spraw trudnych, sięga po tematy dramatyczne, nie uchyla się od relacji z Wołynia. Nie koncentruje się jednak wyłącznie na przeżyciach Polaków, nie rozpamiętuje jedynie polskiego bólu, ale rozmawia z Ukraińcami, Białorusinami, Żydami, Łotyszami i rejestruje ich doświadczenia. Dociekania, rozmowy oraz refleksje Autora zyskują wymiar uniwersalny, ich lejtmotiwem wszak staje się los jednostki w systemie totalitarnym. To książka daleka od powszechnie dziś panującej, ,,poprawnościowej” historii, lecz głębokie dzieło o paradoksach dziejów i koszmarach ludzkiego losu.
Książka Wojciecha Pestki, nagrodzona dziś Laurem Bolesława Prusa, zdobyła już uznanie czytelników i krytyki, nie tylko w Polsce, ale i u wschodnich sąsiadów, jej fragmenty ukazywały się na Białorusi, Rosji, Łotwie, Słowacji, a przełożona w całości na język ukraiński, uhonorowana została międzynarodowymi nagrodami literackimi Hryhorija Skorowody i Mikołaja Gogola.
Gratulujemy.

Z nieukrywaną więc radością i satysfakcją wpisujemy nazwisko Pana Wojciecha Pestki na listę laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Prozatorskiego im. Bolesława Prusa, od 25–ciu lat organizowanego przez Lubelski Oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Życzymy kolejnych pięknych książek i dalszych sukcesów.

Lublin, maj 2013 roku

Wojciech Pestka – poeta, prozaik, tłumacz. Debiutował na łamach dwutygodnika „Kamena” w 1972. Po ukończeniu studiów (UMCS 1974) był do czasu ogłoszenia stanu wojennego pracownikiem naukowym Wyższej Szkoły Pedagogicznej (dziś Akademia im. Jana Długosza) w Częstochowie. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Laureat wielu nagród, w tym Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego w 2010 za osiągnięcia literackie, Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Hryhorija Skoworody w 2012 (Ukraina), Międzynarodowej Nagrody Literackiej Mikołaja Gogola 2013 (Ukraina).

Autor między innymi:
– tomików i zeszytów poetyckich

• Zwykła rozmowa (zeszyt poetycki, Częstochowa 1976)
  • Miasto (zeszyt poetycki, Częstochowa 1976)
  • Dziesięć wierszy dla Grosza (tomik, Lublin 2005) –nagroda główna w konkursie Oddziału Lubelskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich
  • Spacer po linie – Мандрівка линвою (tomik, wspólnie z ukraińską poetką Anną Bagrianą, wydanie dwujęzyczne, Lwów 2008, Ukraina)
  • Trzy razy trzy (zeszyt poetycki, wspólnie z poetką łotewską Majrą Assare i poetą rosyjskim Sergiejem Morejno, Radom 2010)

– książek prozy

• Ballada o żyletce (Warszawa 2009)
  • Do zobaczenia w piekle (Warszawa 2011) nominowana do Nagrody im. Józefa Mackiewicza
  • Jak mało… Ks. Józef Gacki (1805–1876), zarys biografii (Radom 2012)

– tłumaczeń

• Anna Bagriana Wyśnij mnie (Częstochowa 2008)
  • Pawło Szczyrycia Uobecnienie legendy – Напомнение легенды (wspólnie z Iwoną Wasilewską, wydanie dwujęzyczne, Kijów 2010, Ukraina)
  • Wasyl Słapczuk Kobieta ze śniegu (wspólnie z Iwoną Wasilewską, Lublin 2012).

W 2012 roku ukazała się w Wydawnictwie „Astrolabija” we Lwowie До побачення в пеклі, w kwietniu 2013 roku w Wydawnictwie „Russkij Gulliwer” w Moskwie Стихи для Грошки. Jego wiersze, opowiadania i reportaże były tłumaczone na język ukraiński, białoruski, rosyjski, łotewski, niemiecki. Współpracuje z wrocławska „Odrą”, lubelskim dwumiesięcznikiem „Lublin, kultura i społeczeństwo”, warszawską „Twórczością”, radomskim „Miesięcznikiem Prowincjonalnym”.