W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Niniejsza domena domkulturylsm.pl stanowi obecnie
ARCHIWUM działalności oraz wydarzeń jakie miały miejsce
w Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej
w okresie od lipca 2012 r. do czerwca 2022 r.

Wszelkie AKTUALNOŚCI oraz ZAPOWIEDZI
znajdziecie Państwo na nowej odsłonie strony:

www.dklsm.pl

ZAPRASZAMY

wtorek 2 lipca 2013 r.

o godz. 18.00

WYDAWNICTWO NORBERTINUM
zaprasza na spotkanie poświęcone

ks. Tadeuszowi Fedorowiczowi

i prezentację serii wydawniczej

Duchowieństwo polskie w więzieniach, łagrach i na zesłaniu w ZSRR

ulotka.pdf

Niech mi będzie wolno wspomnieć w tym miejscu znaną w Polsce postać ks. Tadeusza Fedorowicza, któremu osobiście wiele zawdzięczam jako kierownikowi duchowemu. Ks. Fedorowicz, będąc młodym kapłanem Archidiecezji Lwowskiej, zgłosił się do swojego Arcybiskupa z prośbą o pozwolenie, aby mógł wyjechać z transportem Polaków deportowanych na Wschód. Arcybiskup Twardowski udzielił zezwolenia i ks. Tadeusz Fedorowicz mógł spełnić tę kapłańską misję wśród rodaków rozsianych na terenach Związku Radzieckiego, a zwłaszcza w Kazachstanie. Niedawno opisał tę swoją tragiczną epopeję w ciekawej książce.

Jan Paweł II, Dar i tajemnica
(Znak, Kraków 1996, s. 38)

*

W myślach i w sercu noszę nieopisane cierpienia wszystkich, którzy nie tylko zaznali fizycznego wygnania i więzienia, ale byli też narażeni na publiczne ośmieszenie i przemoc za to, że nie chcieli się wyrzec wiary.
Spośród nich pragnę w tym miejscu wspomnieć bł. Oleksa Zaryckiego, kapłana i męczennika, zmarłego w gułagu w Dołynce; bł. bpa Mykytę Budkę, zmarłego w gułagu w Karadzarze; bpa Aleksandra Chirę […].
Pragnę wspomnieć jeszcze ks. Tadeusza Fedorowicza, którego znam osobiście. Można go nazwać „wynalazcą” nowego rodzaju duszpasterstwa – duszpasterstwa deportowanych. Mam nawet tutaj ze sobą Jego książkę.

Fragment homilii Ojca Świętego Jana Pawła II
(24 września 2001 r., Astana, Kazachstan)

*

Wielebna Matka Noemi Wróbel Klasztor Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, Laski
Dobry pasterz daje życie swoje za owce (J 10, 11).

Kiedy dowiaduję się o śmierci księdza Tadeusza Fedorowicza, myślę, że te wymagające słowa Pana Jezusa znalazły właśnie swoje wypełnienie. Odszedł dobry pasterz, który w kapłaństwie każdego dnia z gorliwością oddawał swoje życie za owce. A przecież był taki moment w jego historii, w którym okazał gotowość na cierpienie i śmierć, gdy jako ksiądz Archidiecezji Lwowskiej, wiedziony pasterską troską, dobrowolnie dołączył do zesłańców wywożonych z tego miasta do dalekiego Kazachstanu. Nie mogłem nie wspomnieć tego czynu księdza Tadeusza i jego pionierskiej posługi wśród deportowanych, gdy nawiedzałem ten kraj.
Był pełnym mądrości kierownikiem duchowym wielu poszukujących doskonałości chrześcijańskiej, długoletnim opiekunem duchowym całego dzieła Lasek, wielkim przyjacielem niewidomych i wszystkich, którzy tam przyjeżdżali. Sam wielokrotnie korzystałem z jego kapłańskiej mądrości i szczerej przyjaźni. Wiele mu zawdzięczam. Dziś podczas Mszy św. dziękowałem Bogu za to dobro i polecałem Jego miłosierdziu duszę księdza Tadeusza. Niech Chrystus Naj­wyższy Pasterz da mu niewiędnący wieniec chwały (por. 1 P 5, 4)!
Jednoczę się w modlitwie ze Wspólnotą w Laskach, z Rodziną i Przyjaciółmi Zmarłego oraz z wszystkimi Uczestnikami liturgii pogrzebowej, na czele z drogimi Braćmi Kardynałami. Wszystkim z serca błogosławię. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Jan Paweł II, Papież
Watykan, 28 czerwca 2002 r.
[Telegram Papieża JANA PAWŁA II w związku ze śmiercią ks. Ta­deusza Fedorowicza]

________________________________________

 

_________
Seria wydawnicza „Duchowieństwo polskie w więzieniach, łagrach i na zesłaniu w ZSRR” prezentuje wspomnienia duchownych represjonowanych przez władze sowieckie za swą działalność duszpasterską. Są to unikalne świadectwa trudnej posługi kapłańskiej, znaczonej odwagą, poświęceniem, nierzadko heroizmem, ukazujące też losy Polaków dotkniętych tragedią zsyłek, prześladowanych za wyznawaną wiarę i przynależność narodową. Opiekę merytoryczną nad serią sprawuje jeden z największych autorytetów w zakresie problematyki wschodniej – prof. dr hab. Roman Dzwonkowski SAC. Seria została doceniona przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich nagrodą „FENIKS” za 2002 rok.

Redaktor serii: Roman Dzwonkowski SAC

 

więcej  —> www.norbertinum.pl

 

 

________________________________________

 

Norbertinum jest pierwszym prywatnym wydawnictwem katolickim w Polsce. Zostało założone w 1989 roku, jako spółka grupy lubelskich wydawców i poligrafów. Jego nazwa nawiązuje do imienia pomysłodawcy przedsięwzięcia, a jednocześnie prezesa oficyny – Norberta Wojciechowskiego, a poprzez łacińską końcówkę odwołuje się do tradycji wydawnictw kościelnych („Pallottinum”, „Verbinum” itp.).
Założycielom spółki przyświecała idea wydawania książek mieszczących się w szeroko rozumianym nurcie kultury chrześcijańskiej, promowanie publikacji, które nie tylko znajdą czytelniczy oddźwięk, ale będą odpowiadać na podstawowe pytania współczesnego człowieka. Wydawca – podobnie jak kapłan, lekarz, nauczyciel – to nie tylko profesja, ale i powołanie, misja, którą należy pełnić wobec społeczeństwa, to także odpowiedzialność za kształt kultury, za dobro wspólne narodu.
W ofercie wydawniczej Norbertinum dominuje literatura historyczna, wspomnieniowa, współczesna beletrystyka i liryka, publikacje popularnonaukowe z zakresu teologii, literaturoznawstwa, otwieramy się również na literaturę dziecięcą i młodzieżową. Wydajemy także niskonakładowe książki naukowe.
Ważna jest dla nas również tematyka regionalna. Bogactwo inspiracji, jakich dostarcza Lubelszczyzna, pozwala na długotrwałe penetrowanie historii i współczesności naszej „małej ojczyzny”.
Szczególną wagę przywiązujemy do publikacji czterech serii wydawniczych. Pierwsza z nich, doceniona przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich nagrodą „FENIKS” za 2002 rok, nosi tytuł „Duchowieństwo polskie w więzieniach, łagrach i na zesłaniu w ZSRR”. Prezentuje ona wspomnienia duchownych represjonowanych przez władze sowieckie za swą działalność duszpasterską. Są to unikalne świadectwa trudnej posługi kapłańskiej, znaczonej odwagą, poświęceniem, nierzadko heroizmem, ukazujące też losy Polaków dotkniętych tragedią zsyłek, prześladowanych za wyznawaną wiarę i przynależność narodową. Opiekę merytoryczną nad serią sprawuje jeden z największych autorytetów w zakresie problematyki wschodniej – prof. dr hab. Roman Dzwonkowski SAC.
Druga seria – „Głosy ocalonych” – gromadzi relacje Żydów ocalałych z Holocaustu. Autorzy, rozsiani po całym świecie, nierzadko u kresu swego życia, zdobywają się na bolesny trud zaświadczenia o losach własnych i narodu skazanego przez hitlerowców na zagładę. Z tych „odsłon pamięci” wyłania się obraz niezwykle żywy, autentyczny, dopełniający jednostkowym losem ciemną panoramę czasu Holocaustu. Serii patronuje grono znawców problematyki żydowskiej w kulturze polskiej, m.in. ks. prof. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel oraz dr Sławomir J. Żurek (wcześniej cieszyliśmy się obecnością w tym gronie zmarłego w 2004 roku prof. dr. hab. Władysława Panasa).
Z dwiema powyższymi koresponduje seria „Z nieludzkiej ziemi”, ukazująca relacje Polaków zesłanych w czasie drugiej wojny światowej lub po tzw. wyzwoleniu w głąb ZSRR. Za tę serię w 2005 roku otrzymaliśmy ponownie nagrodę „FENIKSA”.
Staramy się zatem uchwycić głosy odchodzącego pokolenia, utrwalić świadectwa żywe, ostatnie, które nie pozwolą uciszyć jęku historii.
Wreszcie seria czwarta – „Mistrzowie” – prezentuje wspomnienia luminarzy polskiej humanistyki. W jej ramach udało nam się zachować ostatnie głosy prof. Czesława Zgorzelskiego oraz prof. Ireny Sławińskiej. Obecnie przygotowujemy tom wspomnień o Wacławie Borowym.
Serie wydawnicze, aczkolwiek bardzo dla nas ważne, stanowią jednak fragment naszej oferty. Obejmuje ona ponad 430 tytułów autorów nie tylko z Polski, ale i z zagranicy, ze środowisk polonijnych USA, Kanady, Australii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Danii, Belgii, Norwegii. Dla Polaków rozsianych po świecie staramy się pełnić rolę pomostu w zaistnieniu na polskim rynku wydawniczym, w kontakcie z polskim czytelnikiem. Nasze wieloletnie doświadczenie i zaangażowanie w tym zakresie zostało docenione we wrześniu 2003 roku na IV Salonie Książki Polonijnej „Nagrodą Honorową za Publicystykę Historyczną Umacniającą Więź Polonii z Krajem”.
Dużą wagę przywiązujemy do opracowania redakcyjnego i kształtu edytorskiego wydawanych przez nas książek. Własna Drukarnia pozwala nam na zminimalizowanie kosztów produkcji, co procentuje niską ceną wydawnictw. Dbamy również o dystrybucję publikacji (zob. Księgarnia), organizując promocje książek i spotkania z autorami, uczestnicząc w kiermaszach i targach, wysyłając egzemplarze do wybranych bibliotek i redakcji pism specjalistycznych. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, w której z pewnością znajdą Państwo dla siebie coś interesującego.

____________________________________________

 

 

Archiwa
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją