wtorek  15 października 2013 r.

o godz. 18.00

Spotkanie z poetą Zygmuntem Markiem Miszczakiem

autorem tomiku wierszy pt.

Rozproszenie

„Poeta słodkiej melancholii”, jak Zygmunta Marka Miszczaka określa Waldemar Michalski, publikował dotychczas swoje wiersze głównie w pozycjach zbiorowych oraz w prasie. Jego utwory znalazły się m.in. w antologiach Centrum Kultury w Lublinie z 2007 r. (Prawdy… zamknięte) i z 2008 r. (Drzemiąc obok świata); w wydawnictwie pokonkursowym XXXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Pocka (I brył swych grzmotem zapłacze ziemia… Stowarzyszenie Twórców Ludowych 2008); almanachu poezji religijnej A duch wieje kędy chce… (Lublin 2012). Niektóre spośród wierszy autora zamieszczane były w „Naszym Dzienniku” (wiersze pt. Przydrożna kapliczka, Klęcząc przy sarkofagu, Modlitwa, Katyń), „Dzienniku Wschodnim” (Zaginionemu bratu – wiersz poświęcony Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu zamieszczony w kilka dni po katastrofie smoleńskiej), Czasopiśmie Artystycznym „Nestor” 2(20)2012 (wiersz pt. Podanie). Tworzone ostatnio wiersze dla dzieci ukazywały się zaś m.in. w Internecie (www.wierszykidladzieci.pl, www.niepelnosprawni.lublin.pl i in.) i na antenie radiowej (audycje Radia „eR”, Radia Lublin). Zwieńczeniem dorobku poetyckiego Miszczaka są tomiki autorskie pt. Rozproszenie i Kup mi, mamo, gwiazdkę z nieba. Jego sukcesem jest zaś m. in. uzyskanie II nagrody w dziedzinie poezji w XXXVII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Pocka (2008 r.) oraz Wyróżnienia w II Przeglądzie Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych „O Księżyc Twardowskiego” w Biszczy (2008) oraz w Jesiennych Debiutach Poetyckich w Lublinie w 2010 r. Opublikowane w Internecie, a zamieszczone później w tomiku Kup mi, mamo, gwiazdkę z nieba, wiersze dla dzieci recytowane były w trakcie szeregu krajowych konkursów recytatorskich (np. w trakcie IV Międzyprzedszkolnego Przeglądu Poezji Dziecięcej „Kto czyta, ma piękne sny…” w 2013 r.).

Zygmunt Marek Miszczak urodził się 3 marca 1965 r. w Lublinie. Ukończył Wydział Prawa Kanonicznego i Nauk Prawnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1994 r.). Jest żonaty (żona Anna); pracuje w Lechaa Consulting w Lublinie. W związku ze swoją działalnością polityczną w opozycji demokratycznej, m.in. w Konfederacji Polski Niepodległej, był w okresie od 5 maja do 25 października 1982 r. internowany; kilkakrotnie był za swoją działalność skazywany orzeczeniami Kolegiów ds. Wykroczeń. Był radnym Rady Miejskiej I Kadencji (1990-1994 r.) w Lublinie. Pasję poetycką dzieli z pracą dziennikarską wykonywaną w formie wolontariatu w Lubelskim Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych.

Ze Wstępu Waldemara Michalskiego do tomiku pt. Rozproszenie:

„Wiersze Zygmunta Marka Miszczaka można traktować jako sympatyczne odkrycie ciekawego poety. Utwory jego czyta się z przyjemnością, a decyduje o tym m.in. postawa podmiotu lirycznego, który w otaczającym świecie stara się zauważyć to, co dobre, piękne i ważne. Wiersze często zapisuje tradycyjną klasycyzującą strofą, uciekającą się do rymu i rytmicznej melodii. Dodajmy, że w wielu utworach ujawnia talent satyryka, dowcipnie komentującego różne życiowe sytuacje. […]

Postawmy pytanie o krąg zainteresowań poety? Odpowiedź jest jednoznaczna: większość utworów zamyka się w trójkącie: miłość– natura–Ojczyzna. Miszczak wydaje się nieustannie nawiązywać do definicji miłości zawartej w znanym liście św. Pawła do Koryntian, w którym czytamy: Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku… nie unosi się gniewem, nie pamięta złego… wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję… nigdy nie ustaje.”

W trakcie spotkania będzie można nabyć tomiki poezji Zygmunta Marka Miszczaka pt. Rozproszenie (Polihymnia, 2011) i Kup mi, mamo, gwiazdkę z nieba (Warszawska Firma Wydawnicza, 2013).