piątek 8 listopada  2013 r.

Koncert z okazji 95. rocznicy Odzyskania Niepodległości

Gdzie są kwiaty z tamtych lat

w wykonaniu zespołu

Standard Brass Band

i solistki Agnieszki Dobrowolskiej

Koncert zorganizowany jest dla uczczenia najważniejszego polskiego święta narodowego, czyli Narodowego Święta Niepodległości, corocznie obchodzonego 11 listopada. Dla upamiętnienia rocznicy odzyskania niepodległości przez Naród Polski do koncertu wybrane zostały utwory łączące Polaków w trudnych momentach, będące świadectwem miłości ojczyzny oraz bohaterstwa naszych rodaków. Na tą muzyczną lekcję historii złożą się m.in. pieśni patriotyczne polskich legionistów, piosenki partyzanckie o tematyce antywojennej, upamiętniające poległych w boju, a także przeboje Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu.

PROGRAM KONCERTU:

1. Pożegnanie ojczyzny – muz. Michał Kleofas Ogiński, arr. Bogusław Wróblewski

2. Marsz, marsz Polonia – sł. i muz. autorzy nieznani, opr. Bolesław Szulia/Bogusław Wróblewski

3. Pierwsza kadrowa – sł. Tadeusz Ostrowski/Wacław Łęcki, muz. melodia ludowa, arr. Bogusław Wróblewski

4. Piechota – sł. Leon Łuskino/Bolesław Lubicz-Zahorski, muz. Leon Łuskino, arr. Bogusław Wróblewski

5. Jedzie, jedzie na kasztance (Pieśń o Wodzu Miłym) – sł. płk Wacław Kostek-Biernacki, muz. sierż. Zygmunt Pomarański, arr. Bogusław Wróblewski

6. Hej, strzelcy wraz! (Marsz strzelców) – sł. i muz. Władysław Anczyc, arr. Bogusław Wróblewski

7. My, Pierwsza Brygada – sł. Tadeusz Biernacki i Andrzej Hałaciński, muz. Andrzej Brzuchal-Sikorski, arr. Bogusław Wróblewski

8. Czerwone maki – sł. Feliks Konarski, muz. Alfred Schütz, arr. Bogusław Wróblewski

9. Rozszumiały się wierzby płaczące – sł. Roman Ślęzak, muz. Wasyl Agapkin, arr. Bogusław Wróblewski

10. Gdzie są kwiaty z tamtych lat – sł. Wanda Sieradzka, muz. Pete Seeger/Joe Hickerson, opr. Bogusław Wróblewski

11. Biały krzyż – sł. Janusz Kondratowicz, muz. Krzysztof Klenczon, arr. Bogusław Wróblewski

12. Wrócą chłopcy z wojny – sł. Ernest Bryll, muz. Katarzyna Gaertner, arr. Bogusław Wróblewski

13. Dziwny jest ten świat – sł. i muz. Czesław Niemen, opr. Bogusław Wróblewski

14. Poszłabym do wojska – sł. Stanisław Werner/Mirosław Łebkowski, muz. Tadeusz Margot/Ryszard Siwy, opr. Janusz Szewczyk/Bogusław Wróblewski

15. Przyjedź, mamo na przysięgę – sł. Edward Fiszer, muz. Henryk Kleyne, arr. Wojciech Durak/Bogusław Wróblewski

16. Po ten kwiat czerwony – sł. Jerzy Wasowski, muz. Bronisław Brok

17. Powołanie – sł. Jerzy Kleyny, muz. Katarzyna Gaertner, opr. Bogusław Wróblewski

18. Chabry z poligonu – sł. Włodzimierz Ścisłowski, muz. Jan Czekalla, arr. Wojciech Durak

19. Nie żałujcie serca dziewczyny – sł. Andrzej Kudelski, muz. Antoni Kopff, opr. Bogusław Wróblewski

____________________________________

Zespół STANDARD BRASS BAND powstał w 1997 roku w Lublinie z inicjatywy Bogusława Wróblewskiego. W tym samym roku zadebiutował z powodzeniem na obchodach Nocy Świętojańskiej organizowanej przez Lubelskie Centrum Kultury. Od tamtej pory udziela się na imprezach plenerowych, jubileuszowych, okolicznościowych, tanecznych na terenie woj. lubelskiego oraz – coraz częściej – na terenie całego kraju, m.in. w 2005 r. w Poznaniu na balu towarzyszącemu Międzynarodowym Targom Poznańskim czy w 2006 r. w Kopalni Soli w Wieliczce. Wielokrotnie dawał koncerty w związku z działalnością Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kilkakrotnie uczestniczył w największej imprezie na Lubelszczyźnie dedykowanej sportowcom, tj. w Gali Mistrzów Sportu. Zespół oprawia muzycznie również zdarzenia taneczne odbywające się cyklicznie, np. bale charytatywne dla sponsorów sprzętu medycznego czy bale jubileuszowe dla Zespołu Tańca Ludowego UMCS, a także uświetnia zamknięte firmowe uroczystości. Jest największą orkiestrą grającą do tańca po prawej stronie Wisły. W styczniu 2013 r. Big Band zaprezentował się po raz czwarty z rzędu na międzynarodowym balu charytatywnym w Brukseli organizowanym przez Ambasadę Polską.

Repertuar grupy obejmuje standardy muzyki jazzowej, znane tematy filmowe, przeboje polskiej i światowej muzyki rozrywkowej oraz utwory taneczne. Członkowie orkiestry pytani o preferencje muzyczne wykonywanych przez nich utworów zgodnie twierdzą, że najbardziej cenią sobie doskonałą atmosferę w zespole oraz posiadanie podobnej wrażliwości muzycznej, a to powoduje, że każdy repertuar może im sprawić radość i dać ogromną satysfakcję, ale najbardziej lubią grać „poważną muzykę rozrywkową”.

Skład zespołu Standard Brass Band

Agnieszka Dobrowolska – wokal, prowadzenie koncertu