czwartek 21 listopada 2013 r.

o godz. 18.00

Wieczór autorski

Jadwigi Jaśkowiak

Kosmogonia miłości

połączony z promocją książek

To zdarzało się w piątek – opowiadania i Kosmogonia miłości – poemat

oraz wystawą najnowszych obrazów autorki z serii Spontaniczny realizm

W  kwietniu 2012 roku w Domu Kultury LSM odbyła się promocja debiutanckiej książki Jadwigi Jaśkowiak – zawierającej wiersze i reprodukcje obrazów z ostatniej wystawy indywidualnej w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie (styczeń 2012 r.). Obecnie promowane dwie kolejne książki są – jak zaznacza autorka – książkami „nie tylko dla dorosłych”: To zdarzało się w piątek oraz poemat Kosmogonia miłości. Na uwagę zasługuje bardzo staranna, wysmakowana oprawa graficzna książek, której Jadwiga Jaśkowiak jest autorką.

To zdarzało się w piątek – zbiór krótkich i dłuższych form literackich napisanych prozą, w których autorka porusza nie tylko aktualne problemy najwcześniejszego okresu życia człowieka (Sroka, Kukiełka, Sagan), szczególnie uwypuklając zachowania typowe dla młodzieży w okresie dojrzewania, bolączki tych, którzy podjęli się roli edukacyjnej młodych ludzi (To zdarzało się w piątek, Deja vu o miłości czyli konstrukcja z sosnowych bali), kształtowania dojrzałej już osobowości (Ślepiec, Rozmyte marzenie, Mistyczna podróż w głąb ziemi, Sen żurawia). Każde z opowiadań zakończone jest mniej lub bardziej wyartykułowaną puentą, będącą jednocześnie sugestią sposobu wyjścia z czasami bardzo opresyjnej sytuacji.

Poemat Kosmogonia miłości – to bardzo subiektywne, głębokie i skłaniające do refleksji rozważania na szeroko pojęty temat miłości, szczególnie jej korzeni i zaskakujących implikacji, nad którymi w gorączce dnia codziennego warto się zatrzymać, podążając jednocześnie za poetką.

Prezentacji nowo wydanych pozycji książkowych Jadwigi Jaśkowiak będzie towarzyszyć wystawa kilku obrazów autorki. Są one zwiastunem planowanej wkrótce (luty 2014) w  Domu Kultury LSM dużej wystawy indywidualnej pt. „Rzeczywistość magiczna”, na którą już serdecznie zapraszamy.

Jadwiga Jaśkowiak – poetka i prozatorka, malarka i podróżniczka. Pisze ikony, maluje portrety, pejzaże, abstrakcje.

Absolwentka Wydziału Ekonomicznego UMCS i Podyplomowego Studium Filozoficzno-Etycznego KUL. Od 1989 r. związana z TPSP w Lublinie. Studia filozoficzne oswoiły ją z metafizyką, pozwoliły otworzyć się na szeroko pojętą filozofię życia, duchowość. Poszukując odpowiedzi na fundamentalne pytania, przemierza kraje Europy, Afryki, Azji, m.in. Indie, Egipt, Grecję.

Podróże nie tylko ukształtowały jej wrażliwość, charakter i dyscyplinę, ale wyostrzyły spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Jako uważna obserwatorka tejże rzeczywistości, towarzyszące podróżom uczucia i emocje wyraża pędzlem i piórem.

Debiutowała w „Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim” (2011, nr 1-4).

Staraniem Oficyny Wydawniczej STON 2 w 2012 r. ukazały się trzy książki autorstwa Jadwigi Jaśkowiak: tom wierszy Wypełnione światłem, zbiór opowiadań To zdarzało się w piątek, wersja angielska opowiadania Sen żurawia pt. It Would Happen on Friday; Crane’s Dream – A Flying Course, w czerwcu 2013 r. – poemat Kosmogonia miłości. Jadwiga Jaśkowiak wiersze drukuje w czapismach, m.in. „Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim” oraz almanachach, np. krakowskiej Oficyny Konfraterni Poetów (Godność, Z uśmiechem, Słowo nie umiera, Jaka polszczyzna taka ojczyzna, Na rozstaju).

Kontakt z autorką http://agniart.pl/