sobotę 23 listopada 2013 r.

Koncert pieśni i piosenek lwowskiego Zespołu

Lewandowskie Retro

Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej Tylko we Lwowie

Tylko we Lwowie

Bilet 10 zł

Zespół „Lewandowskie Retro” to grupa wokalna istniejąca już ponad 10 lat. Składa się z pięciu artystów. W repertuarze posiada  kolędy bożonarodzeniowe, pieśni patriotyczne i religijne oraz szereg piosenek o charakterze żartobliwym, łącznie ponad 70 utworów. Kierownikiem zespołu jest Ludmyła Dodewycz – kompozytorka, profesjonalny muzyk, grający na cytrze, pianinie i bandurze. Zespół uczestniczył w wielu imprezach artystycznych organizowanych przez miasto Lwów. Ma tytuł zespołu ludowego. Prowadzi aktywną działalność wychowawczą, krzewiąc i pielęgnując lwowskie tradycje muzyczne.

Repertuar:

1. Прийде ще час – Przyjdzie jeszcze czas /2. Червоні маки – Cerwone maki /3. Стрийський парк – Park Strzyjski/ 4. Карі очі – Piwne oczy /5. О, соловію – Och! Słowiku /6. Я люблю волю – Kocham wolność /7. Гей там, у Вільхівці – Hej tam w Olchówce – Wilchówce /8. Тече річка – Płynie rzeczka/ 9. А в наших пань /10. Червона калина – Czerwona kalina/ 11. Гей же гу – Hejże ha! /12. Ой крикнули – Oj, krzyknęły /13. Любка /14. Місяць на небо – Księżyc na niebie/ 15. Тілько ві Львові – Tylko we Lwowie /16. Гарем – Harem /17. Гей, соколи – Hej sokoły

Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej

Zespół prezentuje swój program na uroczystościach uczelnianych, środowiskowych, imprezach okolicznościowych, lekcjach edukacyjnych i koncertach charytatywnych.

Udział w Międzynarodowych Festiwalach Folklorystycznych: w Niemczech – 2005, 2006; Hiszpanii – 2007; na Słowacji 2007, 2008, na Węgrzech – 2010, 2012 oraz Macedonii 2013 r.

Najważniejszym celem naszej działalności jest ochrona polskiego dziedzictwa narodowego.

Repertuar Zespołu to polskie tańce narodowe: POLONEZY, MAZURY, KUJAWIAKI, OBERKI i  KRAKOWIAKI, tańce, pieśni i przyśpiewki regionalne z lubelskiego, kurpiowskiego, opoczyńskiego, rzeszowskiego i podlaskiego, a także folklor miejski Starej Warszawy i Lwowa, piosenki i pieśni okolicznościowe, patriotyczne oraz kolędy polskie.

Pary zespołowe uczestniczą także w ogólnopolskich turniejach tańca polskiego w formie towarzyskiej, organizowanych w różnych miastach Polski kilka razy w roku.

Do zespołu należą studenci Politechniki i innych uczelni, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, a także osoby dorosłe.

Choreograf: Hanna Aleksandrowicz

Kierownik kapeli: Mikołaj Naum

Kapela: Witold Wójcik, Jakub Buda, Jacek Szpunar, Adam Cegiełkowski,

Śpiew: Witold Wójcik, Jadwiga Kosiarczyk oraz członkowie grupy tanecznej.

Piosenki i tańce lwowskie dedykujemy osobom oraz ich rodzinom, które jeszcze pamiętają czasy przedwojennego Lwowa, urodziły się tam, przeżywały swoje dzieciństwo i młodość. Niewielu ich już zostało wśród nas, są jednak ich rodziny, które poprzez przekazywane historie rodzinne czują się związani ze Lwowem. W tych piosenkach zawiera się także nasza polska historia, której młodzi wykonawcy chcą się uczyć, zapamiętać i przekazywać dalszym pokoleniom.