wtorek 28 stycznia 2014 r.

Czytamy wiersze dla dzieci

ZYGMUNT MAREK MISZCZAK

Kup mi, mamo,
gwiazdkę z nieba

czyta
Piotr Wysocki

ZYGMUNT MAREK MISZCZAK

„Kup mi, mamo, gwiazdkę z nieba”

„W 2011 roku Zygmunt Marek Miszczak debiutował zbiorem poezji pt. Rozproszenie, który został pozytywnie oceniony przez krytykę i można rzec, że odniósł wymierny sukces, bowiem nakład tego tomiku, przy okazji wielokrotnych promocji, w znacznej części rozszedł się wśród zwolenników poezji. Warto dodać, iż poeta wcześniej publikował swoje utwory w wydawnictwach zbiorowych oraz prasie.

Zygmunt Marek Miszczak urodził się w Lublinie w 1965 r., tutaj też ukończył Wydział Prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i pracuje jako pracownik biurowy. Ale jego pasją jest poezja. Tym razem swoje zainteresowania twórcze skupił na wierszach dla dzieci. Dziewiętnaście utworów, które są prezentowane w tym zbiorze, to zabawne, urokliwe, zgrabnie rymowane historyjki poprzetykane kolorowymi ilustracjami absolwentki Wydziału Artystycznego UMCS i członka ZPAP Agnieszki Wójtowicz. Bardzo pięknie zresztą współgrają one z wierszowanymi bajkami, które zawierają wiele elementów dydaktycznych. Autor nadto świetnie zna psychikę dziecka, toteż z powodzeniem porusza się po obszarach dziecięcej wyobraźni.

Książeczka zapewne znajdzie wielu zwolenników wśród młodocianych czytelników, bowiem spełnia wszelkie wymogi, jakie są stawiane rymowanej bajce dostosowanej do percepcji dziecka”.

Stanisław A. Łukowski

Związek Literatów Polskich Oddział w Lublinie

________________

„Poeta słodkiej melancholii”, jak Zygmunta Marka Miszczaka określa Waldemar Michalski, publikował dotychczas swoje wiersze głównie w pozycjach zbiorowych oraz w prasie. Jego utwory znalazły się m.in. w antologiach Centrum Kultury w Lublinie z 2007 r. („Prawdy… zamknięte”) i z 2008 r. („Drzemiąc obok świata”); w wydawnictwie pokonkursowym XXXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Pocka („I brył swych grzmotem zapłacze ziemia…” Stowarzyszenie Twórców Ludowych 2008); Almanachu poezji religijnej „A duch wieje kędy chce…” (Lublin 2012).

Niektóre spośród wierszy autora zamieszczane były w „Naszym Dzienniku” (wiersze pt. „Przydrożna kapliczka”, „Klęcząc przy sarkofagu”, „Modlitwa”, „Katyń”); „Dzienniku Wschodnim” („Zaginionemu bratu” – wiersz poświęcony prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu zamieszczony w kilka dni po katastrofie smoleńskiej); Czasopiśmie Artystycznym „Nestor” 2 (20) 2012 (wiersz pt. „Podanie”).

Tworzone ostatnio wiersze dla dzieci ukazywały się zaś m.in. w Internecie (www.wierszykidladzieci.pl, www.niepelnosprawni.lublin.pl i innych) oraz na antenie radiowej (audycje Radia „eR”, Radia Lublin).

Dorobkiem poetyckim Miszczaka są tomiki autorskie pt. „Rozproszenie” i „Kup mi, mamo, gwiazdkę z nieba”. Jego sukcesem jest zaś m.in. uzyskanie II nagrody w dziedzinie poezji w XXXVII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Pocka (2008) oraz wyróżnienia w II Przeglądzie Poezji Recytowanej i Śpiewanej Osób Niepełnosprawnych „O Księżyc Twardowskiego” w Biszczy (2008) oraz w Jesiennych Debiutach Poetyckich w Lublinie w 2010 r. Opublikowane w Internecie, a zamieszczone później w tomiku „Kup mi, mamo, gwiazdkę z nieba”, wiersze dla dzieci recytowane były w trakcie szeregu krajowych konkursów recytatorskich (np. w trakcie IV Międzyprzedszkolnego Przeglądu Poezji Dziecięcej „Kto czyta, ma piękne sny…” w 2013 r. w Lublinie w Domu Kultury LSM).

________________

Piotr Wysocki ukończył  Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie w 1964 r. Przez pięć następnych lat pracował w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu. Od 1969 r. jest nieprzerwanie związany z Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Wyróżniony nagrodami Prezydenta Miasta Lublin, Wojewody Lubelskiego i Złotym Krzyżem Zasługi.

Agnieszka Wójtowicz, urodzona w Zamościu, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie, kierunek formy użytkowe, specjalność tkanina artystyczna.

• 1993-1995: studia na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS w Lublinie.

• 1999-2003: studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie – edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, dyplom w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego, aneks w pracowni fotografii prof. Ireny Nawrot-Trzcińskiej.

• Studia doktoranckie: Instytut Historii Sztuki Nowoczesnej KUL.

• Członkini ZPAP.

Zajmuje się twórczo różnymi dziedzinami sztuki: malarstwem, rysunkiem, fotografią. Jej prace (od 1990 r.) publikowane były cyklicznie w dzienniku ,,Dzień” a także w ,,Kurierze Lubelskim”, ,,Akcencie” oraz w ,,Ekspress Faktach”.

W latach 1991-1992 współpracowała z Galerią Sztuki Sceny Plastycznej KUL. Od 1998 r. współpracuje z pracownią plastyczną Teatru Hansa Christiana Andersena w Lublinie, a od 2005 z Galerią Sztuki OPT ,,Gardzienice”. Jest autorką ilustracji do książki: ,,Kup mi, mamo, gwiazdkę z nieba”.

Zygmunt Marek Miszczak urodził się 3 marca 1965 r. w Lublinie. Ukończył Wydział Prawa Kanonicznego i Nauk Prawnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1994 r.). Jest żonaty (żona Anna); pracuje w Lechaa Consulting w Lublinie. W związku ze swoją działalnością polityczną w opozycji demokratycznej, m.in. w Konfederacji Polski Niepodległej, był w okresie od 5 maja do 25 października 1982 r. internowany; kilkakrotnie był za swoją działalność skazywany orzeczeniami Kolegiów ds. Wykroczeń. Był radnym Rady Miejskiej I Kadencji (1990-1994) w Lublinie. Pasję poetycką dzieli z pracą dziennikarską wykonywaną w formie wolontariatu w Lubelskim Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych.

______________________________

W trakcie spotkania  będzie można obejrzeć wystawę grafik Agnieszki Wójtowicz, ilustratorki książki „Kup mi, mamo, gwiazdkę z nieba”, Warszawska Firma Wydawnicza, Warszawa  2013

Wystawa przygotowana we współpracy z „Galerią Po 111 Schodach”, mdk2.lublin.pl

FOTORELACJA i FILM —> http://www.urodazycia.com.pl/index.html129.html