30 stycznia 2014 r. o godz. 18.00

Dom Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Instytut Architektury Krajobrazu Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

zapraszają na wykład

Nasi sprzymierzeńcy w ogrodach i parkach

w ramach cyklu

Spotkania z architektami krajobrazu KUL

Prowadzenie Marek Solski

Obok nas w ogrodach, działkach, parkach żyją nie tylko szkodniki, ale także pożyteczne zwierzęta. Często ich nie znamy, nie widzimy, nie wiemy o ich działaniach … ale bez nich otaczający nas świat wyglądałby inaczej. Pszczoły, trzmiele, biedronki a nawet jeż i ropucha.

Nasi cisi sprzymierzeńcy. Podczas wykładu Nasi sprzymierzeńcy w ogrodach i parkach zaprezentowane zostaną wybrane gatunki zwierząt, które żyją w pobliżu człowieka pomagając mu na różne sposoby. Poznamy część z nich, ich role w środowisku, sposoby zwiększenia ich liczebności, zaproszenia do częstszego przebywania w naszym otoczeniu. Omówione zostaną gatunki, które żyją w ogrodach, w parkach, ale też na naszych osiedlach. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z ich obecności, a prawie nigdy z roli jaką pełnią w przyrodzie, ale to dzięki nim możemy walczyć z szkodnikami bez chemii, cieszyć się pięknymi kwiatami, zdrowymi owocami i warzywami.

Zapraszamy na wykład, aby lepiej poznać i zrozumieć naszych małych sprzymierzeńców!

Marek Solski – przyrodnik, absolwent kierunku ochrona środowiska na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Od 2000 roku pracuje w Instytucie Architektury Krajobrazu KUL w Katedrze Przyrodniczych Podstaw Architektury Krajobrazu. Prowadzi badania nad relacjami owad-roślina żywicielska oraz wpływ różnych środowisk na te relacje. Głównym obiektem badawczym są występujące w miastach stawonogi, szczególnie owady oraz ich rośliny żywicielskie.

Tematy wykładów prezentowanych w Domu Kultury LSM 2013/2014

Rok 2013

– 3 października 2013 r. Ogrody historyczne: starożytne, średniowieczne, prowadzenie – Piotr Kulesza

– 10 października 2013 r. Ogrody historyczne: renesansowe, barokowe,prowadzenie – Piotr Kulesza