6 lutego 2014 r. o godz. 18.00

w ramach cyklu

Spotkania z architektami krajobrazu KUL

Prowadzenie dr Ewa Trzaskowska

Stawy kąpielowe nawiązują do zbiorników naturalnych. Z drugiej strony są alternatywą dla konwencjonalnych odkrytych basenów, urządzanych dla celów użytkowych. Idea stawu polega na utrzymaniu biologicznej czystości wody dzięki wykorzystaniu naturalnych procesów samooczyszczania, bez użycia nieobojętnych dla zdrowia  środków chemicznych, stosowanych w tradycyjnych basenach. Pierwsze stawy kąpielowe powstały w połowie lat 80 tych w Niemczech, obecnie są bardzo popularne w Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji. Zarówno w założeniach prywatnych jak i komunalnych.

Staw kąpielowy to nie jest jednak zwykłe oczko wodne z roślinami na brzegu. To skomplikowana inżynierska konstrukcja przypominająca w zasadzie działania biologiczną oczyszczalnia ścieków, ekologiczna alternatywa dla basenów, w których chemią likwiduje się całe organiczne życie w wodzie.

dr Ewa Trzaskowska jest pracownikiem Instytutu Architektury krajobrazu, podejmuje badania z szerokiego zakresu przyrodniczych podstaw architektury krajobrazu. W swoich pracach kojarzy wyniki badań i problemy podejmowane przez geografów, geobotaników, ekologów, planistów przestrzennych, architektów krajobrazu i praktyków ochrony przyrody. Prowadzi badania w wielu aspektach. Dotyczą one zagadnień kształtowania i ochrony krajobrazu otwartego, analizy ich wartości krajobrazowych i przyrodniczych oraz trendów dotychczasowego rozwoju i oceny stanu terenów zieleni, a także ich roli w ochronie różnorodności biologicznej.

W podejmowanych badaniach można wyróżnić trzy wiodące nurty: badania szaty roślinnej w ujęciu florystyczno-fitosocjologicznym, waloryzacja krajobrazów otwartych Lubelszczyzny, w tym opracowania dotyczące minimalizacji skutków działań podejmowanych przez człowieka (np. łagodzenia hałasu optycznego, ochrony panoram) z wykorzystaniem izolującej funkcji roślin. Kolejny nurt badań dotyczy zagadnień rozwoju terenów zieleni i  ich roli w kształtowaniu struktury ekologicznej miasta, systemu przyrodniczego i wypoczynkowego oraz wprowadzania idei rozwoju zrównoważonego w kształtowaniu miast. Prowadzone badania mieszczą się w zakresie ekologii miasta, roli i funkcji roślin na terenach zieleni, wykorzystania gatunków rodzimych i synantropijnych w kształtowaniu ekosystemu miast oraz projektowaniu ogrodów naturalistycznych.

Tematy wykładów prezentowanych w Domu Kultury LSM 2013/2014

Rok 2013

– 3 października 2013 r. Ogrody historyczne: starożytne, średniowieczne, prowadzenie – Piotr Kulesza

– 10 października 2013 r. Ogrody historyczne: renesansowe, barokowe,prowadzenie – Piotr Kulesza