27 marca 2014 r.

Dom Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Instytut Architektury Krajobrazu Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

zapraszają na wykład

Kompozycje roślinne na balkon, taras i parapet

w ramach cyklu Spotkania z architektami krajobrazu KUL

Prowadzenie Katarzyna Karczmarz

Pięknie ukwiecony balkon to wizytówka naszego mieszkania lub domu. Jednak kwiaty wymagają opieki, pozostawione na pastwę losu szybko zasychają i w konsekwencji giną. Istnieją jednak sposoby, aby rośliny balkonowe nie pochłaniały nam zbytniej ilości czasu. Odpowiedni dobór kwiatów zapewni nam piękny zielony zakątek na balkonie, nie wymagający jednocześnie ciągłej opieki. Wykład pt. „Kompozycje roślinne na balkon, taras i parapet” jest zbiorem informacji, które pomogą słuchaczom stworzyć niepowtarzalne aranżacje w kącikach wypoczynkowych. Celem prelekcji jest próba odpowiedzi na jedno zasadnicze pytanie, dlaczego i jak należy ukwiecać najbliższe otoczenie wokół naszych domów lub mieszkań? Poruszone zostaną zagadnienia związane z doborem roślin, rodzajem pojemników, zależnością między roślinami a pojemnikiem, zasadami komponwania roślin oraz propozycją nowoczesnych aranżacji roślinnych balkonowo–tarasowych.

Dr inż. Katarzyna Karczmarz – absolwent Wydziału Ogrodniczego na Uniwersytecie Przyrodniczym, doktor nauk ogrodniczych o specjalności rośliny ozdobne. Roślinoznawca, specjalista w dziedzinie uprawy i stosowania roślin ozdobnych w ogrodach przydomowych, terenach zieleni miejskiej, systemach przyrodniczych i wypoczynkowych. Od 2002 roku pracuje w Instytucje Architektury Krajobrazu KUL w Katedrze Przyrodniczych Podstaw Architektury Krajobrazu. Prowadzi badania naukowe o charakterze uprawowo-faunistycznym. Przedmiotem badawczym jest szeroko pojęta szata roślinna: drzewa ozdobne, krzewy i rośliny zielne jak również zasiedlające je stawonogi.

Z zamiłowania florysta, współorganizator wielu warsztatów florystycznych, założyciel uczelnianego koła florystów. Pośród zainteresowań wymienia także tematykę dotyczącą hortiterapii (ogrodoterapii).

Wybrane publikacje:

• Dynamika liczebności Chromaphis juglandocola (Kalt. 1843) na orzechu włoskim (Juglans regia L.) w miejskich zadrzewieniach Lublina. 2010. Karczmarz K.

• Ogród inspirowany naturą a ogród w zgodzie z naturą – uporządkowanie pojęć. 2010. Karczmarz K, Trzaskowska E.

• Stawonogi zasiedlające róże ogrodową odmiany ‘Bonica 82’ w zieleni miejskiej Lublina. 2012. Karczmarz K.

• Dynamika populacji i bionomia Panaphis juglandis (Goeze, 1778) (Homoptera, Phyllaphididae) zasiedlającej orzech włoski (Juglans regia L.) w parkach i ogrodach Lublina. 2012. Karczmarz K.

• Spontaniczna flora naczyniowa wybranych cmentarzy Lublina i okolic.2013. Trzaskwska E., Karczmarz K.