wtorek 15 kwietnia 2014 r.

Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Lublinie

Wydawnictwo Muzyczne „Polihymnia”

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w Lublinie

Koncert literacko – muzyczny z okazji

kanonizacji papieża Polaka Jana Pawła II

Był Człowiek

w którym moja ziemia ujrzała, że jest związana z niebem

Prezentacja albumu dr Józef Zięba

Pieśni: Chór „Jubilaeum” pod dyrekcją Tomasza Orkiszewskiego

Recytacje: Maria BrzezińskaŚwiatomir Grzegorz Ząbek

Album Józefa Zięby „Był Człowiek, w którym moja ziemia ujrzała, że jest związana z niebem” jest pomyślany jako pamiątka kanonizacji dwóch wielkich papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Tytuł albumu i utworu poetyckiego wyjęty został z poematu Karola Wojtyły: „Stanisław”. „Moja ziemia” to metafora przede wszystkim Polski, ale i tych ziem, które odwiedzał Jan Paweł II w czasie licznych pielgrzymek do różnych krajów i narodów świata. „Moja ziemia” to też ziemia każdego, kto miał szczęście spotkać Świętego w czasie dziewięciu pielgrzymek do Polski lub w czasie audiencji na Placu św. Piotra.

Autor poetyckiego tekstu przenosi poświęcone św. Stanisławowi „prorocze słowa” poety Karola Wojtyły na błogosławionego, a od 27 kwietnia 2014 roku świętego Jana Pawła II, pierwszego Polaka wyniesionego po tysiącu lat polskiego chrześcijaństwa na stolicę Piotrową. Przytaczane w tekście fragmenty poematów Karola Wojtyły wzbogacają i rozszerzają poetycką refleksję nad życiem i niezwykłym pontyfikatem Jana Pawła II, który jak nikt przed nim stał się poprzez ciągłe pielgrzymowanie bliski nie tylko narodom rozsianym po świecie, ale każdej obecnej na spotkaniu osobie.

Jan Paweł II w szczególny sposób otaczał troską i miłością naród polski, któremu wskazywał, że nasza ziemia jest związana z niebem.

Zamieszczone w tekście ilustracje wzbogacają i rozjaśniają poetycką refleksję, skłaniając do zadumy nad życiem Świętego, który wyrósł wśród polskiego narodu i był z nim tak nierozerwalnie i serdecznie związany. Chociaż jeszcze oficjalnie nie zostało to potwierdzone, poeta uznaje Karola Wojtyłę – Jana Pawła II, obok świętego Stanisława, Świętym Patronem Polski.

Album jest pomyślany jako prywatna i rodzinna pamiątka nie tylko dla pielgrzymów udających się do Rzymu na kanonizację, ale i dla osób uczestniczących duchowo poprzez transmisję telewizyjną i wspominających spotkania z Ojcem Świętym podczas kolejnych wizyt w polskich sanktuariach i miastach oraz uczestniczących jako pielgrzymi w audiencjach na Placu św. Piotra w Rzymie. Na końcu zarezerwowano miejsce na prywatne notki.

Dla przypomnienia podano wykaz miejscowości i terminów dziewięciu kolejnych pielgrzymek Ojca Świętego do Polski, w których uczestniczyło tak wielu Jego rodaków. Album poprzedza Wprowadzenie ks. biskupa – seniora Ryszarda Karpińskiego oraz uzupełnia wypowiedź pt. Wobec dziedzictwa Jana Pawła II, ks. prof. Alfreda Marka Wierzbickiego Dyrektora Instytutu Jana Pawła II KUL. W albumie zostały wyeksponowane trzy miasta: Kraków, Lublin i Rzym, najbardziej związane z osobą Karola Wojtyły i Jana Pawła II.

____________________________________

Józef Zięba – poeta, prozaik, pamiętnikarz, publicysta, autor wyborów wierszy – ur. 15 sierpnia 1932 r. w Powursku na Wołyniu. W 1951 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, studia polonistyczne na KUL w 1955 r., doktorat uzyskał w 1974 r. w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Twórca i wieloletni kierownik Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. – Wydał siedem tomików wierszy, powieść Dzierżak, cztery tomy opowieści lubelskich: Szklaneczka króla Stasia; Dzieje jednego obrazu. Opowieść o cudownej ikonie Matki Boskiej Chełmskiej; Rozmowy o Józefie Czechowiczu; Katolicki Uniwersytet Lubelski. Narodziny Uczelni. Jest też autorem pięciotomowego cyklu wspomnień: Znad Stochodu. Wspomnienia wołyńskie /2001/; Miasto ocalenia /2004/; Lublin, miasto przeznaczenia cz. I /2007/, cz. II i III /2012/.

Pielgrzymka Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Lublina, Rzym, 5 października 1983 r. , fot. Arturo Mari

Był wśród nas

a my z nim

na świadectwo