czwartek 8 maja 2014 r.

Koncert pieśni i arii

w wykonaniu uczennic Szkoły Muzycznej I i II st.

im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie, Wydziału Wokalnego,

klasy śpiewu solowego prof. Marioli Zagojskiej

Akompaniament: prof. Alesia Aleksandrowicz

Wystąpią

Małgorzata Abramowicz, Elżbieta Piasta, Katarzyna Pietrzak, Matylda Głowacka, Monika Kowalczyk, Anna Smolak, Kamila Sawicka, Patrycja Cichocka, Agata Rumińska, Paula Jurkowska, Maria Sidor

Kompozytorzy prezentowani w programie pieśni i arii:  Alessandro Scarlatti, Giulio Caccini, Giacomo Puccini, Christoph Willibald Gluck, Georg Friedrich Händel, Wolfgang Amadeusz Mozart, Franz Schubert, Fryderyk Chopin, Mieczysław Karłowicz, Piotr Czajkowski, Stanisław Moniuszko.

___________________________

Mariola Zagojska, śpiewaczka i pedagog, do czerwca 2010 roku solistka Teatru Muzycznego w Lublinie (sopran), absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i wychowania muzycznego w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, laureatka V Konkursu Słowiańskiej Muzyki Wokalnej. Współpracowała z Filharmonią Śląską, Rzeszowską i Krakowską. Technikę wokalną doskonaliła pod kierunkiem m.in. prof.  Michaliny Growiec i prof. Alison Pearce z Wielkiej Brytanii. W repertuarze ma m.in. partie operowe Jadwigi Cześnikowej w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki, w Carmen Georgesa Bizeta, rolę Saffi w Baronie cygańskim Johanna Straussa, w Księżniczce czardasza Emmericha Kalmana, partie solowe w Stabat Mater Karola Szymanowskieg i Mszy C- dur Ludwika van Beethovena. W dorobku posiada również nagrania radiowe i telewizyjne utworów Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego, Ludomira Michała Rogowskiego, Witolda Lutosławskiego. Mariola Zagojska jest reżyserem wielu koncertów wykonywanych na scenach Lublina i Lubelszczyzny. Od 2010 roku pełni funkcję dyrektora Festiwalu Spotkań Kultur Caper Lublinensis w Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, organizując cykle koncertów: „Nałęczowskie Divertimento”, „Sanus per Artem”, „Europa – mała ojczyzna Braci Wieniawskich”, „Czas mazurka”, „Vipy – dzieciom” i  wiele innych. Jako matka piątki dzieci Mariola Zagojska zwróciła uwagę na potrzebę wzbogacenia oferty artystycznej i kulturalnej dostosowanej do potrzeb publiczności w wieku przedszkolnym i szkolnym. Stąd zrodziły się pomysły wielu autorskich widowisk, koncertów edukacyjnych oraz spektakli muzycznych we współpracy z cenionym reżyserem i scenarzystą Jerzym Turowiczem, m.in.: Polskie tańce narodowe, Piękna nasza Polska cała (realizowanie od 2002 r.), Historia tańca, Lublin – moje miasto – miasto trzech kultur, Mój przyjaciel Fryderyk Chopin, Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek – zupełnie nowa historia (musical dla dzieci), Kozucha kłamczucha, Pastorałka, Kajtuś czarodziej, Legenda o czarciej łapie, Tuwimowo – czyli bajkowa kraina pana Juliana. Mariola Zagojska, pod pseudonimem Otto Wiktor Hofman, jest autorką opracowań muzyki oraz kompozycji do bajek i spektakli muzycznych, prowadzi też cykle umuzykalniających audycji jako Pani Muzyka w przedszkolach i szkołach Lubelszczyzny. Przy każdej okazji zaprasza na koncerty i wydarzenia artystyczne i kulturalne społeczności nie mogące pozwolić sobie na zakup biletów, np. dzieci z domów dziecka, Pogotowia Opiekuńczego, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych czy Domu Samotnej Matki. Mariola Zagojska nieprzerwanie prowadzi działalność koncertową i pedagogiczną, współpracując ze Szkoła Muzyczną I i II st. im.Tadeusza Szeligowskiego, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego, oraz z Akademią Teatralno-Wokalną Jerzego Turowicza.

_______________________

Alesia Aleksandrowicz – pianistka, organistka, muzykolog. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w klasie fortepianu prof. Wiaczesława Kudriawcewa oraz Instytutu Muzykologii KUL w klasie organów prof. Ireneusza Wyrwy. Od kliku lat aktywnie włącza się w życie koncertowe Lublina, jako koncertująca pianistka i akompaniatorka. Współpracowała m.in. z chórem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, chórem Musica Mundana, Towarzystwem Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, Teatrem Muzycznym w Lublinie oraz Lubelską Filharmonią im. Henryka Wieniawskiego. W chwili obecnej doskonali swoje umiejętności w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w klasie fortepianu prof. Ludmiły Kasjanenko.