W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

w sobotę 10 maja 2014 r.

o godz. 18.00

Akademia Teatralno-Wokalna Jerzego Turowicza

zaprasza na spektakl autorstwa Gabrieli Zapolskiej (1857-1921)

Moralność pani Dulskiej

ulotka.pdf

 

OBSADA:

Aniela Dulska – Magda Stec 

Felicjan Dulski – Łukasz Drozd

Zbyszko Dulski – Jakub Ryczek

Hesia Dulska – Małgorzata Krupa

Mela Dulska – Katarzyna Babicz

Juliasiewiczowa – Monika Rulka

Hanka – Adrianna Tylus

Tadrachowa – Małgorzata Skotnicka

Lokatorka – Magdalena Wawrzkiewicz

Reżyseria

Przemysław Gąsiorowicz we współpracy z Jerzym Turowiczem

Choreografia

Izabela Krupka

________________________________________________

„Dziś po ciężkich boleściach ukończyłam Dulską.  Co to jest? Nie wiem. Pisałam ją w gorączce po prostu, może to właśnie będzie coś doskonałego, a może nic nie warte” – pisała w 1906 r. w liście do męża Gabriela Zapolska. Czas pokazał, że rzadko która komedia zrobiła taka karierę na scenach polskich jak właśnie „Moralność pani Dulskiej”. Wystawiana wielokrotnie, obsadzana najlepszymi aktorkami,  ta tragifarsa koltunska,  jak określiła ją w podtytule sama autorka, komedia zrodzona z nienawiści do kołtunerii, drobnomieszczaństwa, chciwości i obłudy – z lekkością pokonuje bariery czasu.

 

Zapolska w swojej sztuce przez 3 akty wyśmiewa moralność mieszczaństwa. Główna bohaterka – Aniela Dulska – jest postacią dwulicową, fałszywą, chciwą, nie potrafi okazać życzliwości, gardzi ludźmi słabymi, biednymi i wrażliwym.  Wszystko, co robi, jest na pokaz. Jej postawa, nazywana „dulszczyzną”,  prezentuje życie w zakłamaniu i choć premiera sztuki miała miejsce w 1906 r. w Krakowie, postawy bohaterów w niej opisanych są ponadczasowe.

 

I właśnie z tak trudnym, naturalistycznym repertuarem zmierzą się nasi adepci.  Jest to dla nich nie lada wyzwanie, a jednocześnie cenna lekcja praktyczna, gdyż właśnie tak najlepiej zgłębiać tajniki zawodu aktora. Cała rodzina Dulskich to postacie barwne i kontrowersyjne – począwszy od seniorki rodu, poprzez lumpującego się pierworodnego Zbyszka, nieodrodne córeczki – Hesię i Melę, na milczącym Felicjanie Dulskim skończywszy. Nie można także zapomnieć o służącej – Hance, obdarzonej „złodziejskim sprytem” Juliasiewiczowej, konkretnej Tadrachowej czy niedoszłej samobójczyni – Lokatorce. I w każdej z tych ról odnaleźli się „Nasi słuchacze” tworząc ciekawe i niebanalne kreacje aktorskie.

 

Zależało nam również na powrocie do polskiego repertuaru, który – niewątpliwie nieco zepchnięty do „lamusa” – broni się swoim kunsztem i ponadczasowością.

 

A to wszystko tylko przedsmak tego, co będzie można zobaczyć na scenie!

 

 

 

Kalendarz wydarzeń
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Archiwa
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją