piątek 25 lipca 2014 r.

o godz. 15:00

Michał Kawalec

LUBELSKIE  w grafice

„Lubelskie w grafice” jest konsekwencją poprzedniego cyklu „Lublin – graficzne miasto”.

Na obecnej wystawie Michał Kawalec prezentuje cykl grafik poświęcony ciekawym miejscom regionu.

Jest to swoisty zapis miejsc i czasu, zapis pejzażu Lubelszczyzny. Cykl wedut ma formę dokumentu. Zwraca uwagę na niepowtarzalne piękno naszego regionu, pokazuje to, co mniej znane, a niekiedy już przemijające. Poczynając od przydrożnych kapliczek powiatu parczewskiego, małomiasteczkowych pejzaży Kocka, przez romantyczne pagórki z okolicy Wysokiego, kończąc na zabytkach będących pomnikami historii, jakim jest m.in. puławska Świątynia Sybilli.

_________________________________________

Michał Kawalec – artysta plastyk, urodzony w 1978 r. w Lublinie. Grafik, ilustrator, animator kultury, organizator warsztatów plastyczno-teatralnych dla dzieci i młodzieży. Mieszka i pracuje w Lublinie.

Studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej ukończył w 2003 r. Obronił dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Zdzisława Niedźwiedzia oraz aneks z grafiki komputerowej w pracowni prof. Piotra Lecha.

Zawodowo zajmuje się grafiką komputerową współpracując z agencjami reklamowymi, drukarniami i serwisami internetowymi.

Michał Kawalec należy do grona artystów korzystających z szerokiego spektrum możliwości jakie daje kreacja cyfrowa w sztuce. W swojej twórczości bazuje na fotografii będącej swoistym punktem wyjścia. Jako medium staje się ona łącznikiem między zastaną naturą, a jej odwzorowaniem na płaszczyźnie obrazu. W jego twórczości niezwykle ważny jest pejzaż industrialny pozyskiwany z miejskiej tkanki. Artysta wykorzystuje wiele kadrów, które łączy w długie wedutowe kompozycje.

Wystawy zbiorowe:

• Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka”- Lublin 1999 r.

• II Ogólnopolskie Biennale Grafiki Studenckiej – Poznań 2001 r.

• Wystawa Zbiorowa w Galerii „R” – Lublin 2002 r.

• 14 Wschodni Salon Sztuki – Lublin 2006 r.

• Wystawa poplenerowa – grafika – Kazimierz Dolny 2008 r.

• I Międzynarodowe Biennale Wschodni Salon Sztuki – Lublin 2009 r.

• Biurowiec Sztuki – Suwałki 2010 r.

• Biurowiec Sztuki – Suwałki 2011 r.

• ART NOW – 100/100 Wystawa Jubileuszowa ZPAP Parlament Europejski – Bruksela 2011 r.

• 16 Wschodni Salon Sztuki – Lublin 2011 r.

Wystawy indywidualne:

• Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka”- wystawa rysunku i malarstwa- 2001 r.

• Klub Osiedlowy, ul. Przyjaźni w Lublinie – 2003 r.

• Galeria Jednego Obrazu MDK – Suwałki 2010 r.

• Galeria Ratusz w Lublinie – wystawa grafiki warsztatowej – 2006 r.

• Galeria ZPAP „Pod Podłogą” – Lublin 2011 r.

• Galeria „Cafe Kulturalna” Pałac Kultury i Nauki – Warszawa 2012 r.

• Objazdowa Galeria Sztuki ZPAP „DK Bronowice” – Lublin 2013 r.

Udział w plenerach:

• 2008 – 11 Międzynarodowe Spotkania Graficzne – Kazimierz Dolny