czwartek 11 września 2014 r.

o godz. 17:30

Wystawa malarstwa

Ewa Widomska

MARTWA NATURA

Ewa Widomska z wykształcenia jest lekarzem okulistą, z zamiłowania malarką. Rysowała i malowała od dzieciństwa.

Od początku lat osiemdziesiątych, kiedy to po raz pierwszy przekroczyła próg Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, zaczęła konsekwentnie i starannie doskonalić swój warsztat artystyczny. Ukończyła trzyletni kurs plastyczny TPSA, potem były warsztaty plastyczne, liczne plenery malarskie, między innymi w Nidzicy, Kazimierzu Dolnym, Dubience, Kijanach, Janowie Podlaskim, Józefowie nad Wisłą, Darłówku.

Od kilku lat uczestniczy w warsztatach malarskich pod kierunkiem artysty plastyka Macieja Bijasa.

Swoje prace wystawiała na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Obrazy wystawiane obecnie są plonem ostatnich lat.

Przerysowanie rzeczywistości kształtem i kolorem sprawia, iż świat przedstawiony na obrazach jawi się w nich jako płynna granica miedzy realnością a wizją malarską.

Wystawy zbiorowe:

• Wystawa jubileuszowa BWA, ul. Narutowicza w Lublinie 1988 r.

• Towarzystwo Sztuk Pięknych w Lublinie 1989 r., 1990 r., 1991 r., 1992 r., 1993 r., 1994 r., 1995 r., 1996 r. 1997 r., 2003 r., 2004 r.

• Klub Osiedlowy „Łęgi” w Lublinie 1992 r.

• Galeria KUL w Lublinie 1995 r.

Wystawy poplenerowe:

• Nidzica 1988 r.

• Kazimierz Dolny 1989 r., 1995 r., 1996 r., 2006 r.

• Janów Podlaski 1990 r.

• Kijany 1994r.

• Klub „ Grażyna” 1996 r. – poplenerowa z Wenecji 1996 r.

• „Dom Żołnierza” 1996 r.

• Józefów nad Wisłą 1997 r.

• Darłówek 2003 r., 2004 r., 2005 r., 2006 r., 2007 r.

Wystawy indywidualne:

• Pałac Małachowskich w Nałęczowie 1990 r.

• Galeria Towarzystwa Sztuk Pięknych w Lublinie 1994 r., 1997 r., 2003 r.

• Klub MPiK ul. Grażyny 1993 r.

• Ogólnopolski Zjazd Lekarzy w Lublinie 1995 r.

• Ogólnopolski Zjazd Lekarzy Reumatologów w Lublinie 1998 r.

• Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka” 1999 r.

• Klinika Okulistyki w Lublinie 2004 r.

• Galeria „Pod Zderzakiem” w Lublinie 2005 r.

• Ogólnopolski Zjazd Lekarski w Lublinie 2005 r.

• Galeria „Kuferek” w Chełmie 2005 r.

Ewa Widomska

– na co dzień znakomita okulistka, swoją pasję zawodową od wielu lat dzieli z zamiłowaniem do malarstwa. Od prawie trzydziestu lat prowadzi działalność twórczą pod skrzydłami Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, uczestnicząc w zajęciach malarstwa pod kierunkiem prof. Macieja Bijasa, biorąc udział w wystawach zbiorowych Towarzystwa i plenerach. Zorganizowała także kilka wystaw indywidualnych.

Jest to osoba o niezwykłym temperamencie i kreatywności, promieniująca pozytywną energią, co przekłada się na jej twórczość. To istny tytan pracy. Potrafi malować jednocześnie kilka obrazów angażując wszystkie emocje i zapominając o Bożym świecie. W jej niewielkim mieszkaniu trudno znaleźć wolne miejsce, choćby metr kwadratowy nie opanowany przez jej obrazy. Jest to niezbity dowód na to, że malarstwo zajmuje dużą i niezwykle ważną przestrzeń w jej życiu. Nieustannie pracuje doskonaląc swoje umiejętności warsztatowe. Poszerza swoją świadomość plastyczną studiując albumy mistrzów malarstwa oraz śledząc wydarzenia artystyczne organizowane na terenie naszego miasta.

Obrazy Ewy Widomskiej przedstawiają głównie martwe natury i kwiaty, a od czasu do czasu autorka podejmuje także temat postaci ludzkiej i pejzażu. Prace te zwracają uwagę ciekawymi tonacjami -czasem o szerokiej gamie barw napiętych temperaturowo, kiedy indziej w szlachetnych, złamanych szarościach.

Dużym atutem Ewy Widomskiej, oprócz wrażliwości na kolor, jest stosowanie bardzo żywej, mięsistej plamy malarskiej podkreślającej siłę wyrazu jej obrazów i spajającej całość kompozycji. Odważne uderzenia pędzlem i budowanie nastroju światłem to cechy charakterystyczne dla jej twórczości.

Malarka podczas pracy nad obrazem oddaje się zupełnie i z niezwykłym entuzjazmem pasji tworzenia. Maluje dynamicznie i ekspresyjnie. Nie boi się podejmowania ryzyka i wyzwań. Wielokrotnie przemalowuje płaszczyznę obrazu poszukując zadowalających ją rozwiązań kolorystycznych i światłocieniowych. Wnikliwie analizuje naturę. Jest zapaloną kolorystką, a jej bogata paleta przywodzi na myśl malarstwo impresjonistów.

Moim zdaniem Ewa Widomska posiada niezwykle cenne dla prawdziwego artysty przymioty: chęć ekspresji, pasję poszukiwań i wrażliwość na otaczający nas świat. Obdarzona jest intuicją malarską i przede wszystkim zaangażowaniem oraz ogromną radością tworzenia. Jej przynależność do Związku przypieczętuje jej dotychczasową pracę i zaangażowanie, doda wiary we własne możliwości i przyczyni się do kontynuowania jej życiowej pasji w towarzystwie profesjonalnych twórców.

Matylda Bijas