we wtorek 10 lutego 2015 r. o godz. 18.00

Koncert kolęd i muzyki góralskiej
w wykonaniu kapeli

Szopka z kukiełkami
Dobczyce – Lublin

Wystąpią:
Piotr Kula – kierownik zespołu,
Natalia Podczasi, Sebastian Kasprzyk, Paweł Wątorek, Damian Mazurek

wdKapela Szopka z kukiełkami Dobczyce – Lublin powstała w 2014 r. Kierownikiem zespołu jest Piotr Kula, a w jego skład wchodzą ponadto: Natalia Podczasi, Sebastian Kasprzyk, Paweł Wątorek, Damian Mazurek i inni. Zespół wywodzi się z Kapeli Podwórkowej „Werdebusy Dobczyckie”, która powstała w 1974 r. Ciągle cieszy się ona ogromną popularnością. Zdobywała laury na wielu przeglądach kapel podwórkowych i w innych konkursach. Kapela wykonuje w większości własne utwory, z muzyką i tekstami miejscowych twórców.

W okresie Bożego Narodzenia zespół przekształca się w grupę kolędniczą i z piękną szopką odwiedza mieszkańców miejscowości i okolic, bierze także udział w przeglądach grup kolędniczych, niejednokrotnie zajmując czołowe miejsca na szczeblu ogólnopolskim. Kolędnicy z Kapeli „Werdebusy dobczyckie” zaprezentowali swój program m.in. podczas XXXVIII Karnawału Góralskiego. Ich występ pt.„Szopka z lalkami”, z którą „Werdebusy” pojechali na kolędniczy przegląd do Bukowiny Tatrzańskiej, została nagrodzona Brązową Spinką.
Kierownikiem zespołu jest Stanisław Żuławiński, a obok właściwego składu kapeli istnieje też kolędniczy zespół młodzieżowy i dziecięcy.

______________________________________

rynek_300x225Dobczyce to malownicza gmina położona około 30 km na południe od Krakowa. Usytuowana jest pomiędzy Pogórzem Wielickim i Beskidem Wyspowym, w przepięknej dolinie rzeki Raby. Pod względem geograficznym Dobczyce leżą pod 49 stopniem 53′ szerokości geograficznej północnej i 20 stopniem 6′ długości geograficznej wschodniej. Na tym samym równoleżniku leżą tak znane miasta jak Kijów, Praga, Winnipeg, Calgary oraz Vancouver, a południk przecina niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym archipelag Wysp Alandzkich usytuowany przy wybrzeżach Finlandii.

Ważnym i zarazem charakterystycznym elementem dobczyckiego pejzażu jest Jezioro Dobczyckie i spoglądający na miasto ze Wzgórza zamek_dobczyce_7 (1)Starego Miasta XIV-wieczny zamek.
Zgodnie z podziałem administracyjnym Polski gmina Dobczyce znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim. Graniczy z 6 gminami: od zachodu z Myślenicami i Sieprawiem, od południa z Raciechowicami i Wiśniową, od wschodu z Gdowem, a od północy z Wieliczką.

Gminę o powierzchni 66,4 km2 zamieszkuje ok 14 tys. osób. Jest ona typowym przykładem gminy miejsko -wiejskiej, w której skład wchodzi 13 sołectw: Bieńkowice, Brzączowice, Brzezowa, Dziekanowice, Kędzierzynka, Kornatka, Niezdów, Nowa Wieś, Rudnik, Sieraków, Skrzynka, Stadniki, Stojowice.
phoca_thumb_l_skansen1Połączenie komunikacyjne z gminą jest korzystne ze względu na przecinające się tu drogi wojewódzkie nr 964 Wieliczka-Mszana Dolna i nr 967 Myślenice-Bochnia oraz biegnące w pobliżu drogi krajowe Kraków-Zakopane i Kraków-Tarnów.
Bogata historia, zabytki, wspaniałe walory krajobrazowe, istniejąca infrastruktura turystyczna oraz liczne wydarzenia kulturalne sprawiają, iż tereny te są atrakcyjną bazą wypadów weekendowych dla mieszkańców Krakowa i miejscem odpoczynków dla licznie przyjeżdżających tu turystów.

WD