w środę 4 marca 2015 r. o godz. 17.00

Opowieści podróżnicze Krzysztofa Baranowskiego

Majorka
– wyspa w archipelagu Balearów

DSCF6336Majorka jest największą wyspą w archipelagu Balearów, leżących na Morzu Śródziemnym w pobliżu hiszpańskiego wybrzeża Katalonii. Ze względu na swoje położenie, była pod panowaniem rzymskim, potem w 903 r. zdobyli ją Maurowie, a od 1229 r. jest pod panowaniem Hiszpanii. Wpływy tych kultur widać często na terenie tej pięknej i ciepłej wyspy, często odwiedzanej przez polskich turystów. Film który nagrałem podczas pobytu na Majorce pokażę w dwóch częściach.

DSCF6174W pierwszej części 4 marca 2015 r. zwiedzimy miejscowość Santa Ponsa, w której mieszkałem w hotelu, przez cały czas pobytu na wyspie. Stąd urządzałem wycieczki do najciekawszych miejscowości i zakątków Majorki. W Santa Ponsa zobaczymy pomnik wybudowany na miejscu zwycięskiej bitwy Hiszpanów z Arabami w 1229 r. po której hiszpańskie wojska pod wodzą króla Jakuba odzyskały panowanie nad Majorką. Pojedziemy następnie do miasta Valldemosa, gdzie w klasztorze kartuzów spędził zimę 1838/39 nasz wielki kompozytor, pianista Fryderyk Chopin. Dalej zobaczymy Miramar, czyli posiadłość arcyksięcia hiszpańskiego Luisa Salwadora. W drodze na najwyższe wzgórze Majorki – Randa, gdzie zobaczymy zabytkowy średniowieczny klasztor Santuari de Cura, odwiedzimy sklep ze sztucznymi perłami.

DSCF6302W drugiej części 11 marca 2015 r. zobaczymy stolicę Majorki Palmę de Mallorca. Miasto założyli Rzymianie w 123 r. p.n.e. Największą i najpotężniejszą budowlą w Palmie jest katedra La Seu z rozetami zaprojektowanymi przez Antoniego Gaudiego. Naprzeciwko katedry znajduje się mauretańska cytadela Almudaina, która obecnie jest oficjalną rezydencją królów hiszpańskich. Idąc uliczkami Starego Miasta, dojdziemy do zabytkowej Łaźni Arabskiej, a potem wrócimy pod cytadelę Almudaina. Kolejnego dnia zobaczymy produkcję szkła artystycznego, wraz ze sklepem gdzie można kupić gotowe wyroby. Dalej pojedziemy do drugiej nadmorskiej posiadłości arcyksięcia Salwadora San Amaro, oraz do uroczego miasta jachtowego i  turystycznego Port de Soller. Kurort położony jest wokół prawie okrągłej zatoki, połączonej z morzem tylko wąskim przesmykiem. Wokoło miasta leżą wysokie góry, co stwarza doskonałe warunki do uprawy cytrusów. W okresie kwitnienia drzew pomarańczy lub cytryny, zapach jest wprost oszałamiający. Atrakcją miasteczka jest zabytkowy tramwaj, wykładany drewnem, oraz równie zabytkowy pociąg. Ostatnie dni pobytu na Majorce przeznaczyłem na zwiedzanie Santa Ponsa, oraz na wyjazd do pobliskiego portu rybacko- turystycznego Andratx, będącego letnim rajem dla żeglarzy.

Zapraszam
Krzysztof Baranowski