W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

we wtorek 17 marca 2015 r.

o godz. 17.00

w Galerii Sztuki Dziecięcej Domu Kultury LSM

 

Wystawa prac dzieci i młodzieży
z Pracowni Artystycznej „Mrowisko” z Witebska na Białorusi

title

mrowisko

Gość honorowy – Irena Muraszka
Prowadzenie – Monika Sierzpowska

ulotka.pdf

mrowisko2„Mrowisko”! Najtrafniejsza nazwa dla tętniącej twórczością Pracowni Artystycznej dla dzieci i młodzieży z Witebska na Białorusi.
W ciągu 17 lat aktywnej działalności pracownia stawała się coraz bardziej interesującym zjawiskiem w życiu kulturalnym Witebska. Zawdzięcza to ciągłemu doskonaleniu kompetencji i pogłębieniu wiedzy merytorycznej kadry osiąganych dzięki nieustannemu zanurzeniu się w nurcie nowych kierunków, form, metod i narzędzi pracy.
Szczególną uwagę zwraca się tu na kształtowanie u najmłodszych dzieci estetycznego gustu odpowiadającego duchowi czasu. Pod kierownictwem Ireny Muraszki Pracownia Artystyczna dla dzieci „Mrowisko” przeobraziła się w laboratorium pedagogicznych, artystycznych i wychowawczych eksperymentów. Żywa i swobodna forma zajęć w pracowni łączy się z profesjonalnością, fantazją, a także głębią i ostrością intelektu jej kierownika.
IMG_4987Irena Muraszka to wyczulony na każdy detal pedagog, znający psychologię dzieci. Potrafi w swojej pracy wyczuć zdolności i potrzeby każdego dziecka. Zarówno rodzice uczęszczających do pracowni dzieci, jak i jej koledzy jednomyślnie potwierdzają, że działalność Ireny to więcej niż profesjonalizm, to profesjonalizm plus włożona w sprawę dusza, to nieprzeciętna osobowość obdarzona głębokim i jednocześnie bardzo subtelnym postrzeganiem świata. Wnikliwie dostrzega zmysł dopiero co pojawiających się, a także już istniejących procesów w sferze pedagogicznej i kulturalnej.
W przeciągu owych 17 lat pracy Irena wspólnie ze swoimi uczniami często brała udział w wystawach, konkursach i artystycznych przedsięwzięciach na lokalnym, wojewódzkim, krajowym, a także międzynarodowym szczeblu.
mrowisko1Szczególnie ciekawym i owocnym był udział w konkursach na terenie Polski, takich jak: Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Labirynt wyobraźni”, Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Inne spojrzenie” (Sosnowiec), Międzynarodowy Konkurs Plastyczny „Przyroda w kolorach” (Kraków), Międzynarodowy Konkurs Plastyczny Dzieci i Młodzieży „Tęczowy Kalendarz” (Tychy).
Pomysłowość uczniów Ireny, zwycięzców Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Słoneczna zakładka”, była bardzo wysoko oceniona i nagrodzona cennymi nagrodami przez burmistrza Dzielnicy Ursus miasta stołecznego Warszawy Wiesława Krzemienia. Tematem edycji 2014 było „Święto wiosny”. Honorowy patronat nad konkursem objęła małżonka prezydenta RP Anna Komorowska.
Wychowankowie pracowni „Mrowisko” pod kierownictwem Ireny Muraszki są laureatami międzynarodowych konkursów w 30 krajach świata, takich jak Argentyna, Azerbejdżan, Bangladesz, Białoruś, Bułgaria, Chiny, Czechy, Egipt, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Iran, Japonia, Kirgizja, Litwa, Łotwa, Maroko, Meksyk, Niemcy, Portugalia, Rosja, Turcja, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

 

IMG_4982 IMG_4986

IMG_4992

 

IMG_4984 IMG_4979 IMG_4991

 

 

Irena MuraszkaIrena Muraszka, absolwentka Wydziału Artystyczno-Graficznego Witebskiego Uniwersytetu Państwowego w Witebsku na Białorusi. Jest kierownikiem Pracowni Artystycznej „Mrowisko” przy tamtejszym Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży. W 2006 r. była stypendystką Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej „GAUDE POLONIA”.
_DSC0026Uczestniczyła w warsztatach na Wydziale Malarstwa w Pracowni Tkaniny Artystycznej pod kierownictwem prof. Doroty Grynczel w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ukończyła cykl warsztatów prowadzonych przez animatorów Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie.
Obecnie jest słuchaczką Podyplomowych Studiów Humanistycznych organizowanych przez Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców UMCS w Lublinie.
Od wielu lat zajmuje się batikem i malarstwem na jedwabiu. Malowanie na jedwabiu wywodzi się z kultur dalekowschodnich. Jedwab ma niezwykłe możliwości, trudno porównywalne z innymi materiałami.
цветы 70#90 смPrace Ireny Muraszki znajdują się w prywatnych kolekcjach w Niemczech, Anglii, Japonii, Brazylii.
Irena Muraszka brała udział w wielu zbiorowych wystawach plastycznych,
a listopadzie 2014 r. odbyło się otwarcie jej indywidualnej wystawy pt.„Pod skrzydłami Rafała” w Galerii „ArtKiosk” Akademickiego Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka” w Lublinie.

 

 

_DSC0147 _DSC0143

__________________________________________________1

 ...
Kalendarz wydarzeń
Marzec 2015
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031EC
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Archiwa
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją