w środę 1 kwietnia 2015 r.
o godz. 17.00

Opowieści podróżnicze
Krzysztofa Baranowskiego

Malta

DSCF6332

Malta, a właściwie Republika Malty, składa się z kilku wysp, z których największe i najbardziej znane to Malta i Gozo. Cała republika to jedynie 316 km kwadratowych oraz około 450 tys. ludności. Niepodległość jako członek brytyjskiej Wspólnoty Narodów uzyskała w 1964 r., a samodzielna Republika Malty powstała dopiero 13 grudnia 1974 r. Moją podróż na Maltę odbyłem w czerwcu 2013 r., a film który nagrałem, pokażę 1 kwietnia 2015 r.

DSCF6443

DSCF6430

Na Maltę dostałem się promem, pływającym od południowych brzegów Sycylii. Na filmie zobaczymy wnętrze promu oraz moment przypłynięcia na wyspę, do portu Valletta. Zanim przybijemy do brzegu, zobaczymy potężne mury twierdzy wybudowane jeszcze przez Kawalerów Maltańskich, po obydwu brzegach cieśniny portowej. Zwiedzanie Malty rozpoczniemy od ogrodów Baraka, skąd z tarasów widać wspaniałą panoramę na port i miasto. Następnie przejdziemy pod pałac Premiera i dojdziemy do Katedry Św. Jana. Wnętrze katedry oszałamia przepychem i bogactwem zdobień. Cała podłoga głównej nawy wyłożona jest marmurowymi płytami, będącymi jednocześnie nagrobkami pochowanych tam Kawalerów Maltańskich. Wszystkie figury, zdobienia i ramy obrazów DSCF6469pokryte są płatkami złota. Część obrazów wykonanych jest z drobniutkich, kolorowych kamieni, tworząc mozaikę trudną do odróżnienia od malowidła. Bogactwo podkreśla świętość tego miejsca. Z Valletty pojedziemy w głąb wyspy do miasta Mdina, wybudowanego jeszcze przez Arabów i stanowiącego miasto-muzeum, zamieszkałe przez zaledwie 307 mieszkańców. Przejdziemy się uliczkami miasta, oglądając po drodze pałace, w których mieszkają potomkowie arystokracji maltańskiej. Zobaczymy też mury miasta od wewnątrz i od zewnątrz. Na przedmieściach Mdiny zwiedzimy piękny pałac rodziny Parisio, będący jednocześnie muzeum i restauracją. Potem już powrót do portu w Valletcie i z powrotem na Sycylię.

Zapraszam
Krzysztof Baranowski