w sobotę 25 kwietnia 2015 r.

o godz. 17.00

pobrane

Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego
w Lublinie

logo_slaw

Zespół Ludowy SŁAWINIACY

podsumowujący obchody15-lecia Zespołu

SŁAWINIACY

Polskie Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej i Miejskiej „Sławiniacy”
jest instytucją pozarządową skupiającą osoby zainteresowane upowszechnieniem wiedzy o polskim folklorze wiejskim i miejskim, nabywaniem praktycznych umiejętności w wykonywaniu polskich tańców i muzyki. Ukazujemy piękno kultury polskiej poprzez realizację plenerowych widowisk obrzędowych z aktywnym udziałem widzów.

Kontakt:
Prezes, Kierownik artystyczny i choreograf zespołu Leszek Gęca
tel. +48(081)745 31 93, +48(0603)917 525
Kierownik muzyczny Jan Piotrowski
tel. +48(081)748 91 62

Skład zespołu:
• kapela ludowa
• zespół śpiewaczy i obrzędowy
• zespół taneczny oraz Lubelska Kapela Miejska „Baszta”

Skład kapeli:
Jan Piotrowski – akordeon, vocal – kierownik muzyczny
Grzegorz Kuciaba – skrzypce
Kazimierz Adameczek – klarnet
Janusz Wesołowski – tenor
Kazimierz Bereza – trąbka
Marian Sereda – bęben, vocal
Leszek Gęca – kontrabas, vocal – kierownik artystyczny

Zespół śpiewaczy i obrzędowy:
Lidia Abramek
Ewa Chodorowska
Wanda Dylon
Alina Linart
Elżbieta Piotrowska
Anna Wesołowska
Marianna Woźniacka
Józef Popławski
Historia powstania

Zespół Pieśni i Tańca „Sławiniacy” powstał w październiku 1999 r.
Zajęcia z grupami prowadzą: Jacek Szpunar (kierownik muzyczny), Adam Ardasiński (akompaniator), Leszek Gęca (kierownik artystyczny i choreograf).

Nasz repertuar obejmuje zaczerpnięte ze skarbnicy autentycznych polskich melodii i tradycji ludowych: tańce narodowe i regonalne, dziecięce zabawy ludowe, pieśni i przyśpiewki ludowe.
Wszystkie proponowane przez nas formy zajęć prowadzą doświadczeni pedagodzy, muzycy i animatorzy, twórcy ludowi, ludzie z profesjonalnym przygotowaniem. Bazujemy na autentycznym materiale muzycznym, tanecznym i obrzędowym.

Lubelska Kapela Miejska „Baszta”, to grono przyjaciół, muzyków z Lublina. Zespół powstał w listopadzie 2000 r. Zauroczeni Lubelszczyzną, jej klimatem i historią prezentują program „Mój Lublin”.

Nasza oferta jest programem upowszechniającym historię i tradycję Lublina i lubelszczyzny przez muzykę, śpiew i teksty poetyckie.
Nasze sukcesy

• widowisko związane z dniem Św. Andrzeja, a zrealizowane i zarejestrowane na potrzeby TVP-1 i TVP-3 Lublin
• „Kolędowanie z gwiazdą”, które mogła oglądać społeczność Lublina w szopce przed ratuszem.
• Zespól zatańczył w filmie „Chopin pragnienie miłości”, w reżyserii Jerzego Antczaka.
• udział w programie „Kawa czy Herbata” realizując na żywo tradycyjne wróżby związane z dniem Św. Andrzeja
• uczestnictwo w „Wigilii polskiej we Lwowie”

„SŁAWINIACY” to grupa ludzi w wieku od 9 do 74 lat. Odtwarzanie tego co najpiękniejsze w polskiej kulturze ludowej stało się pasją całego zespołu, swoimi działaniami zintegrowaliśmy cale pokolenia.

Skarbnica opracowanych przez zespół pieśni, przyśpiewek, obrzędów ludowych, pieśni patriotycznych, pieśni popularnych, piosenek lwowskich, jest tak duża, że z okazji 10-lecia istnienia zespołu zamierzamy nagrać płyty:

SŁAWINIACY – Śpiwumy, śpiwumy
SŁAWINIACY – Polskie pieśni patriotyczne
W planach zespołu jest wydanie płyty z nagraniami pieśni i przyśpiewek do obrzędów, jak również wydanie do tego zbioru scenariuszy obrzędów.

W trakcie całego roku realizujemy:

Kolędowanie z gwiazdą
Koncert pieśni wielkopostnych
„Topienie Śmiercichy” i „Gaik” – pożegnanie zimy i powitanie wiosny – widowisko obrzędowe
Udział w Festiwalu Potraw Wielkanocnych – tradycje kuchni polskiej okresu Wielkiej Nocy
Lany poniedziałek „Śmingus Dyngus” – plenerowe widowisko obrzędowe
Koncert pieśni patriotycznych z okazji rocznicy „Konstytucji 3 Maja”
Majówka – impreza plenerowa
Udział w eliminacjach do Przeglądu Kapeli Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu
Dzień Matki i Dzień Dziecka „Grunt to rodzinka…”
„Sobótka”- widowisko obrzędowe związane z nocą św. Jana – impreza plenerowa
Obóz szkoleniowy dla zespołu . warsztaty ludowe