W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM


Informacje o bieżących ustaleniach
prosimy śledzić na naszej stronie

w środę 3 czerwca 2015 r.

o godz. 11.00

logo

Fundacja Pomocy
Szkołom Polskim na Wschodzie
im. Tadeusza Goniewicza

pod kierownictwem Józefa Adamskiego

Polski Dziеcięcy Teatr Lalek
„ModernPol” z Żytomierza (Ukraina)

Spektakl

A polskie serca biją wciąż…

ModernPol

ulotka.pdf


Polski Dziеcięcy Teatr Lalek „ModernPol”, który działa przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie, łączy w swoim składzie dzieci polskiego pochodzenia z różnych szkół Żytomierza. Działalność teatru od początku wspiera Fundacja Pomocy Szkołom Polskim na Wschodzie im. Tadeusza Goniewicza. Najważniejszym zadaniem kierownika Teatru, nauczycielki języka polskiego Wiktorii Zubarewej, jest przybliżanie dzieciom pięknych polskich tradycji, obyczajów pradziadków, poznawanie polskiej kultury poprzez gry i sztukę teatralną.
Warunkiem poznawania kulturalnego dziedzictwa narodu zawsze jest nauka jego języka. Dzieci uczą się języka polskiego nie tylko na lekcjach. Czynią to podczas wyjazdów do Polski na kolonie lub podczas innych pobytów komunikując się z rówieśnikami. Natomiast interesujące i poznawcze wycieczki do zabytkowych polskich miast i obiektach zachęcają do jeszcze lepszego poznania polskiej kultury.
Założycielem Polskiego Dziecięcego Teatru Lalek „ModernPol” jest Wiktoria Zubarewa, która w dzieciństwie również występowała w teatrze lalek. Zajęcia teatralne nauczycielka prowadziła od 2009 r. w Polskiej Szkole Sobotnio-Niedzielnej przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie. Zespół obecną nazwę Teatr „ModernPol” przyjął podczas Dni Kultury Polskiej w Żytomierzu w 2013 r. uzyskując dyplom laureata XIX Międzynarodowego Festiwalu Kultury Polskiej „Tęcza Polesia”, poświęconego Rokowi Witolda Lutosławskiego oraz 200. rocznicy urodzin K. Lubomirskiego.
W 2014 r. na zaproszenie Młodzieżowego Domu Kultury im. Króla Maciusia Pierwszego w Płocku w gościnę przyjechała grupa teatralna Polskiego Dziecięcego Teatru Lalek „ModernPol” z Żytomierza. W ciągu swojego pobytu w Płocku dzieci oglądały przedstawienia w wykonaniu teatrów, które przyjechały na XXV Ogólnopolski Festiwal Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Heca 2014”. Jury między innymi przyznało dyplom ze specjalnym wyróżnieniem dla Teatru „ModernPol”, za przedstawienie pt. „Pierścień królewny Kingi” w reżyserii Natalii Zubarewej.
W 2014 r. ambitni aktorzy teatru wzięli udział w kolejnych Dniach Kultury Polskiej w Żytomierz, a ponadto dwa razy wystąpili w lokalnym radiu.
Dzieci Teatru Lalek są także aktywnymi uczestnikami obchodów Dnia św. Mikołaja i koncertów wigilijnych w różnych szkołach Życzyna. W 2014 r. razem z wieloma polskimi zespołami Żytomierszczyzny dzieci wspaniale kolędowały na scenie Miejskiego Domu Kultury. Mali artyści odgrywali scenki z jasełek, śpiewali piękne polskie kolędy i wcielali się w role biblijnych postaci. Dzieci uczęszczające do Teatru są w wieku od 5 do 18 lat. Teatr zrzesza obok dzieci także rodziców, o czym świadczą niejednokrotne występy wokalistki operowej Natalii Zubarewej i jej córeczki Anity Cyporenko, Kristiny Metelskiej i jej ojca Igora Metelskiego, Swietłany Kryskun i jej mamy Lilii Kryskun i innych.
Dzieci biorą aktywny udział we wszystkich polskich patriotycznych uroczystościach, które organizuje Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie. Na przykład na koncercie-requiem „Pamięci ofiar Katynia” uczniowie Teatru Lalek „ModernPol” recytowali patriotyczne polskie wiersze, później pomagali w sprzątaniu polskiego cmentarza w Żytomierzu. Te uroczystości łączą w sobie współczesność i przeszłość pozostawiając w pamięci same dobre wspomnienia.
Wielkim zaszczytem dla dzieci stał się udział w obchodach Dniach Europy w Żytomierzu 2013 r. oraz prezentowanie polskiej kultury podczas Dnia Miasta. Uczniowie chętnie uczęszczają na zajęcia teatru, gdzie uczy Wiktoria Zubarewa, a ich liczba z roku na rok rośnie.
Tak więc wszystkie zorganizowane uroczystości i koncerty, w których biorą udział dzieci z Polskiego Dziecięcego Teatru Lalek „ModernPol” przy ŻOZPU pod kierownictwem Wiktorii Zubarewej, są skierowane na poznawanie pięknej polskiej kultury, historii, dawnych i obecnych polskich obyczajów i tradycji, a także na pomoc młodemu pokoleniowi dla pogłębiania swojej wiedzy nie tylko na temat polskiego dziedzictwa narodowego, ale i odkrywania na nowo, czasem zapomnianych historii swoich polskich rodzinnych korzeni.

A polskie serca biją wciąż…

A oto jeden z wielu przykładów aktywności Polskiego Dziecięcego Teatru Lalek „ModernPol”, który w dniu 29 listopada 2014 r. wystąpił na scenie Szkoły Muzycznej Nr 1 w Żytomierzu ze spektaklem pt. „Polskie Listopady” pod kierownictwem Wiktorii Zubarewej.
Animatorem spektaklu była Alicja Omiotek reprezentująca Fundację im. T. Goniewicza z Lublina. Uczestnikami spektaklu byli uczniowie Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie, Szkoły Ogólnokształcącej Nr 27 oraz Humanistycznego Gimnazjum Br 1 w Żytomierzu.
Spektakl nawiązywał do dwóch historycznych rocznic ważnych dla Polaków, jakimi są 11 listopada – Odrodzenie Polski oraz 30 listopada – Powstanie Listopadowe. Przy tej okazji Alicja Omiotek prezentowała także sztandar z Powstania Styczniowego na Litwie jako pamiątkę rodziny Ludwika Młyńskiego z Mejszagoły k. Wilna, przekazany jako dar dla Fundacji im. T. Goniewicza. W programie znalazł się także polonez w wykonaniu Polskiego Ludowego Zespołu Tanecznego „Koroliski” pod kierownictwem Ireny Świtelskiej.
W programie spektaklu zaprezentowano najważniejsze utwory i pieśni patriotyczne dotyczące tych rocznic. Warto podkreślić, że pośród licznie przybyłych gości i widzów znaleźli się przedstawiciele wszystkich pokoleń, którzy gorąco oklaskiwali młodych polskich artystów.

Kontakt:
Wiktoria Zubarewa
Ul. Kijowska 41/12, 10030 Żytomierz, Ukraina
Tel. 00380/41-24-74-052
e-mail: subatoria@gmail.com-
oraz: Fundacja Pomocy Szkolom Polskim na Wschodzie im. Tadeusza Goniewicza
20-611 Lublin, ul. Kazimierza Wielkiego 9/60, Tel. 81/525-7160 albo 502-023-304;
e-mail: fundgon@gmail.com

a

Kalendarz wydarzeń
Czerwiec 2015
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930EC
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Archiwa
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją