Uroczystość i wernisaż odbędą się

w sobotę 3 października 2015 r. o godz. 12:00

Jubileusz 55-lecia lubelskiego oddziału

Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków

Wernisaż wystawy malarstwa

W poszukiwaniu piękna

Prowadzenie uroczystości:

Urszula Tomasiak – prezes PSNP, Leszek Niewiadomski – wiceprezes PSNP, Krystyna Rakowska – wiceprezes PSNP

Koncert w wykonaniu duetu wokalno-instrumentalnego w składzie:
Agnieszka Kadłubowska – sopran, Dominika Łasko – fortepian

103x103Wystawa prac nauczycieli reprezentujących Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Plastyków – Oddział w Lublinie zatytułowana W poszukiwaniu piękna jest wydarzeniem cyklicznym i świadczącym o aktywności tej grupy w dziedzinie kultury.
Uprawianie malarstwa, uczestniczenie w organizowaniu ekspozycji prac wykonanych różnorodnymi technikami (akryl, olej, akwarela, pastel, rysunek lawowany i inne) mówią o wysokim poziomie umiejętności i świadomości społecznej twórców.
Jest to ważne, gdyż ta właśnie grupa zawodowa w szczególny sposób jest predysponowana do działań edukacyjnych, kierowanych nie tylko do wychowanków w różnym wieku, ale także do wszystkich, którzy w instytucjach kulturalnych poszukują wzbogacania swego życia poprzez osobisty odbiór wydarzeń, takich jak wystawy, koncerty, spektakle, spotkania z twórcami.
Oglądający często zadają sobie i innym pytanie, kim są ci ludzie malujący, tworzący obrazy niekiedy innego, przez siebie wykreowanego świata.
53x43Jakie impulsy w ich psychice pozwalają na powstanie pracy malarskiej, na osobisty wybór tej aktywności, która wymaga czasu, rezygnacji z  bardziej finansowo opłacalnych zajęć.
Członkowie Stowarzyszenia to czynni nauczyciele, także emeryci oraz osoby związane z zawodem, np. poprzez pracę w placówkach społeczno-oświatowych.
Obecność w tej grupie pozwala na podnoszenie poziomu własnej twórczości, prezentację osiągnięć w tej dziedzinie, wzajemną konsultację prac, udział w plenerach i cyklicznych spotkaniach.
Na uwagę zasługuje pokazywanie dzieł poza miastem w gminnych ośrodkach kultury, w obiektach wystawowych regionu lubelskiego. Zwiedzający mają okazję, by zapoznać się z aktywnością kulturalną nauczycieli i zyskują inspirację do własnych działań w tej dziedzinie.

77x57Uczestnicy mają za sobą doświadczenia twórcze, niekiedy poprzez ukończenie różnych etapów kształcenia artystycznego, autodydaktykę, udział w grupach artystów w kraju i za granicą.
Różnorodny jest także przekaz własnych doznań w prezentowanych pracach. Obraz rzeczywistości jest niekiedy wierny realnemu odbiorowi, ale często poszukiwania osobiste w dziedzinie barwy, formy, światła zmierzają w kierunku artystycznej deformacji.
Tutaj bez wątpienia wielu autorów sięga do przetwarzania zastanego wizerunku według najwybitniejszych dzieł polskich i zagranicznych.
Jest to zwykłe zjawisko, towarzyszące powstawaniu osobistego przekazu, który jest zawsze w jakimś odniesieniu do tego, co było kiedyś.
57x47Autorzy w profesjonalny sposób odnoszą się do środków wyrazu plastycznego, takich jak kolor, walor, gest, faktura, linia, kreska, światłocień, bryła, ruch czy przestrzeń. Stosują bogactwo technik malarskich: alla prima, impasto, laserunek, sfumato, mazerownie, itd.
Należy wysoko ocenić aktywność autorów wystawy oraz jej organizatorów, dzięki którym społeczność skupiona wokół Domu Kultury LSM otrzymała okazję do wspólnego spotkania i świętowania emocji artystycznych.

Krystyna Głowniak

Uczestnicy wystawy Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków