Wernisaż

fotki
ŻYCIE W ZENICIE
– fotografia analogowa

Przed zegarem na rogu Corpus Christi College w Cambridge stoją zakochani. Dlaczego zatrzymali się przed „Pożeraczem czasu”, bo tak mieszkańcy nazywali potężnego pasikonika, który odmierza sekundę za sekundą? Czy chcieliby zatrzymać czas? Nie, on nie jest dla nich ważny. Są tu i teraz, osobni, ale przecież w tym momencie połączeni uściskiem. Za chwilę pójdą w swoją stronę, a ich krok wyznaczać będzie nie zegar, tylko uczucie.
To zdjęcie wydaje mi się kluczem do fotografii Doroty Julianny Mościbrodzkiej. Ona nie fotografuje, żeby zatrzymać w kadrze chwile. To poetka, która pisze poemat o mieście. W którą stronę kieruje swój wzrok, podyktowane jest jej wielką wrażliwością i umiejętnością dostrzegania elementów pozornie nieistotnych. Wydobywa je i łączy, żeby zbudować z nich strofę. Pretekst do naszej własnej narracji? Jej obraz – wiersz, jest kluczem, którego możemy użyć. Jeśli zechcemy, bo jeśli nie, możemy iść swoją drogą. Nie bez powodu tak często na zdjęciach Doroty Julianny Mościbrodzkiej świat odbija się w oknie, albo też patrzymy na niego przez szybę. Główki czosnku na jednym ze zdjęć mogą być dla nas przyprawą, a może to być pierwsza linijka opowieści – wszystko zależy od naszego spojrzenia, obraz rzeczywistości jest wyłącznie jego odbiciem.

Bolesław Lutosławski

——————————-

IMAG06792

——————————-

Dorota Julianna Mościbrodzka urodziła się w Lublinie. Z wykształcenia jest filologiem (UMCS) – tłumaczem języka rosyjskiego. Swoje życie zawodowe związała z kulturą, jest kustoszem w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Opublikowała trzy tomiki wierszy.
Fotografią zajmuje się od kilku lat. Uczyła się w Lubelskiej Szkole Fotografii oraz Akademii Fotografii w Warszawie. Największym wyzwaniem, które z czasem przerodziło się w pasję, jest dla niej dokumentowanie wydarzeń kulturalnych i społecznych – nieodłącznym towarzyszem tej pracy jest lustrzanka cyfrowa. Od dwóch lat ważne miejsce w jej życiu zajmuje prawie rówieśnik – analogowy Zenit 12 XP, dzięki któremu zatrzymuje w kadrze codzienność.
Przez ponad siedem lat (do 2002 r.) była wolontariuszem lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. W roku 2013 otrzymała nagrodę w ogłoszonym przez Hospicjum konkursie fotograficznym „Ważna jest każda chwila” – zdjęcia eksponowane były na wystawie plenerowej przy Placu Łokietka w Lublinie.
Od 2014 r. dokumentuje powstawanie kolejnych odcinków słuchowiska Grażyny Lutosławskiej „Bazarek” (emitowanego na antenie Polskiego Radia Lublin), w którym gra także rolę Anki.

DJM