poniedziałek 19 października 2015 r.

o godz. 18.00

Spotkanie popularnonaukowe

Stulecie Noblistów
Czy znamy laureatów literackiej Nagrody Nobla?

Medal-Nagrody-Nobla
Prowadzenie Ewa Hadrian

Literacka Nagroda Nobla – przyznana po raz pierwszy w roku 1901 – corocznie wzbudza ogromne zainteresowanie wśród ludzi kultury na całym świecie. To ważkie wyróżnienie ma swoją bogatą – ponad stuletnią – historię. Od roku 1901 literacką Nagrodę Nobla przyznano 107 razy, wyróżniając 111 osób. Literacka Nagroda Nobla pełni niejako rolę wyznacznika kondycji literatury danego okresu i epoki, odzwierciedla mody i tendencje literackie już dwóch epok.
Typowanie kandydatów i wyłonienie laureata – zwłaszcza w ostatnich dziesięcioleciach – jest coraz trudniejsze, spory i kontrowersje wpisane są w coroczny cykl przyznawania noblowskiego wyróżnienia. Powiada się nawet, że historia literackiej Nagrody Nobla i historia literatury to dwie różne historie, bowiem lista laureatów Nagrody Nobla nie pokrywa się z listą pisarzy o światowym znaczeniu, których nazwiska zostają zapisane złotymi zgłoskami w podręcznikach światowej historii literatury.Co jest przyczyną tego stanu rzeczy, jakie czynniki pozaliterackie wpływają na ostateczny wybór członków Akademii, które nazwiska laureatów przetrwały w świadomości literackiej odbiorców literatury, a które zaginęły w mrokach niepamięci.

—————————
Ewa Hadrian_ fot Marek DybekEwa Hadrian – polonista (KUL), bibliotekarz (starszy kustosz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie); bibliofil (sekretarz Lubelskiego Towarzystwa Miłośników Książki), wieloletni współpracownik Radia Lublin (autorka m.in. kilkuset felietonów radiowych emitowanych w cyklu „5 minut z książką”), współautorka telewizyjnego programu kulturalnego „Afisz” (TVP Lublin). Popularyzatorka literatury i czytelnictwa.
Autorka publikacji nt. książek, bibliotek i bibliofilstwa, m.in.: Proweniencja wydawnictw oficyny Samuela Tyszkiewicza w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, „Bibliotekarz Lubelski”, R. 41 (1996), s. 20-26; Kartoteka Kazimiery Gawareckiej. Próba bibliografii zawartości czasopism lubelskich, „Bibliotekarz Lubelski”, R. 42 (1997), s. 37-43; Romantyczka w podróży. Górskie peregrynacje Łucji z książąt Giedroyciów Rautenstrauchowej [wybór tekstów oraz słowo wstępne] Lublin, 1998; Hieronim Łopaciński w oczach swoich współczesnych, „Bibliotekarz Lubelski”, R. 43 (2000), s. 61-74; W Ogrodach Białego Kruka. Lubelskie Towarzystwo Miłośników Książki, „Gazeta w Lublinie” 2001, nr 196, s. 5; Siedemdziesięciopięciolecie Lubelskiego Towarzystwa Miłośników Książki, „Bibliotekarz Lubelski” R. 44 (2001), s. 77-80; Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku czyli O kształceniu przez całe życie, „Lublin. Kultura i Społeczeństwo” 2004, nr 1, s. 42-43; „Książki i ludzie”. Postscriptum, [w:] Ogród Białego Kruka, [Cz.] 2., red. H. Wolska, J. Gurba, Lublin, 2005, s. 35-44; Kazimierz w literaturze albo Literacka droga do Kazimierza, „Brulion Kazimierski” 2006, nr 7, s. 16-23; Literatura piękna w zbiorach Hieronima Łopacińskiego, [w:] Hieronim Łopaciński. Epoka, ludzie, region, pod red. Z. Bielenia, Lublin, 2006, s. 77-89;  Rok Hieronima. Obchody Roku Hieronima Łopacińskiego w WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, „Bibliotekarz Lubelski” R. 49 (2006), s. 47-55; „…księgom pięknym wierni… ” 1907-2007, wystawa jubileuszowa [wstęp i wybór tekstów], Lublin 2007; „O obowiązkach bibliotekarza” czyli Kształcenie bibliotekarzy na poziomie średnim, [w:] Książki i Historia. Księga jubileuszowa ofiarowana dr. Zdzisławowi Bieleniowi z okazji 50-lecia nieprzerwanej pracy w Bibliotece im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, pod red. Z. Ciuruś i in., Lublin, 2008, s. 221-230; Zbigniew Jóźwik czyli opowieść o talentach, [w:] Zbigniew Jóźwik. Grafika i rysunek (przegląd twórczości). Wystawa w Dworku Wincentego Pola, Lublin, […], czerwiec – sierpień 2008 rok, Lublin [2008]; Lubelski epizod „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki, [w:] Śladami Grunwaldu w Lublinie, red. Z. Nestorowicz, Lublin, 2010, s.  11-15; Miejsce na jeden krótki wiersz o tobie. Drugi sztambuch erotyczny Katarzyny Szeloch, [w:] Katarzyna Szeloch, Drugi sztambuch erotyczny, Lublin, 2010, s. 7-10; Samuela Tyszkiewicza sztuka  pięknej  książki, Lublin 2011; W poszukiwaniu modelu idealnego. Czasopisma fachowe Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie w latach 1953-2008, [w:] Działalność wydawnicza bibliotek w czasach konwergencji mediów, pod red. S. Wojnarowicz i B. Kasperka, Lublin 2011, s.151-164; „Rzeczy piękne wydawać pięknie”. Bibliofilskie edycje poezji Józefa Łobodowskiego, [w:] Między literaturą a polityką. O Józefie Łobodowskim, pod red. L. Siryk i E. Łoś, Lublin 2012, s. 219-231; Henryk Ryszard Żuchowski – przewodnik muz, [w:] Henryk Ryszard Żuchowski, Powieści i opowiadania teatralne, Lublin 2014, s. 7-10; Profesor Jerzy Starnawski (1922-2012) – historyk i badacz literatury polskiej, neolatynista, bibliograf, pedagog, edytor, erudyta, „Bibliotekarz Lubelski” R. 55 (2012), s. 19-26.