W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Spotkanie z projekcją filmów
w środę 18 listopada 2015 r. o godz. 18.00

Wstęp wolny

Spotkanie z psychologiem i terapeutą
Anną Marciniak

Dobranoc, śpij zdrowo…

bezsenność

ulotka.pdf

Coraz więcej dorosłych osób przyznaje, że ma problemy ze snem.
Każdy chce się wysypiać, bo zdrowy sen to dobre samopoczucie, nastrój, energia do działania. Sen i czuwanie to najważniejsze z rytmów okołodobowych człowieka. Jednak niektórzy cierpią na poważne zaburzenia snu.

Do najczęstszych zaburzeń snu zalicza się:

bezsenność, która polega na utrzymujących się przez dłuższy czas kłopotach w zasypianiu, wybudzaniu się w nocy, niemożności powtórnego zaśnięcia oraz zbyt wczesnym budzeniu się. Istotą bezsenności jest subiektywne poczucie braku snu, niewyspanie i senność w ciągu dnia, które występują, mimo iż długość snu mieści się w normie. Trudności ze snem wykazują także osoby z zespołem niespokojnych nóg. Zaburzenie to występuje zazwyczaj przed zaśnięciem i charakteryzuje się nieprzyjemnymi oraz bolesnymi doznaniami w nogach (czasem w rękach), wierceniem się, poruszaniem nogami i próbami ich rozmasowania, co jednak nie uśmierza bólu.

bezdech senny albo inaczej zespół bezdechu śródsennego, który polega na ustaniu wentylacji płuc podczas spania przez okres dłuższy niż 10 sekund lub spłyceniu oddechu poniżej 50%. Głównym objawem bezdechu jest chrapanie i wielorazowe epizody wybudzania się w ciągu nocy, co powoduje rano uczucie niewyspania i zmęczenia.

Hipersomnia, to inaczej nadmierna senność w ciągu dnia wraz z napadami snu niezależnie od miejsca i pory.

Czy jednak każda bezsenna noc jest objawem bezsenności?
Nie zawsze. Żeby można było stwierdzić bezsenność, jej objawy muszą utrzymywać się co najmniej trzy tygodnie. Jednak warto pamiętać, że nawet niewielkie problemy ze snem powinny wzbudzić czujność. Najlepiej spokojnie poszukać ich przyczyny (np. choroba, przyjmowane leki, obawa o zdrowie czy pracę, jakaś duża zmiana, która zaszła w życiu, zła higiena snu – obfite posiłki przed snem, hałas za oknem, itp.).
Często słyszymy o błędnym kole bezsenności. To taka samospełniająca się przepowiednia. Osoba, która nie może zasnąć, nieustannie myśli o tym, że sen nie przychodzi. Im bliżej wieczoru, tym większy odczuwa lęk przed kolejną nieprzespaną nocą. Leżąc w łóżku, próbuje zasnąć, koncentrując się na tym tak bardzo, że w efekcie nie śpi.
Zaburzenia snu mogą wydawać się stosunkowo łagodną dolegliwością, ale czasami potrafią skutecznie uprzykrzyć człowiekowi życie. Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Gwarantuje m.in. regenerację sił organizmu, umożliwia konsolidację śladów pamięciowych i efektywną naukę. Nie należy zatem bagatelizować problemów ze snem i pozwalać na uczucie permanentnego zmęczenia, gdyż niewyspanie znacznie obniża jakość funkcjonowania i poczucie zadowolenia z życia, pogarsza stan zdrowie, jest przyczyną wielu chorób. Zaburzenia snu leczy psychiatra i neurolog. Zanim jednak skorzysta się z leczenia farmakologicznego zaburzeń w zasypianiu, warto pamiętać, że komfort snu można sobie zapewnić, pamiętając o przestrzeganiu kilku prostych zasad. Tym właśnie zasadom poświęcone będzie nasze spotkanie, serdecznie zapraszam.

 

b

Kalendarz wydarzeń
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Archiwa
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją