W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Spotkanie z projekcją filmów 
w środę 2 grudnia 2015 r. o godz. 18.00
 
Wstęp wolny

Spotkanie z psychologiem i terapeutą 

Anną Marciniak

ss
Jak radzić sobie z trudnym rozmówcą

 
Skuteczne porozumiewanie się z ludźmi nie jest łatwe. Tak jak trudne bywają rozmowy, tak też trudni bywają rozmówcy W trakcie rozmowy może bowiem dojść do licznych nieporozumień. Często zdarza się tak, że nasz rozmówca jest zniechęcony, rozdrażniony lub wręcz agresywny. Nie przyjmuje do wiadomości tego, co mamy mu do powiedzenia, nie reaguje na nasze dobre intencje. Aby umiejętnie i efektywnie z nimi rozmawiać, należy w pierwszej kolejności zastanowić się jak ja rozmawiam, jaką postawę wobec innych przyjmują podczas bezpośredniego kontaktu. Czy to co robię może powodować niechciane przeze mnie reakcje rozmówców?

ulotka.pdf


Poznanie siebie samego
Warto wiedzieć, że każdy z nas ma indywidualne skłonności do podejmowania określonych gier interpersonalnych, ma swoje własne stereotypy spostrzegania świata i praw w nim obowiązujących. Najczęściej traktujemy je jako niezaprzeczalną prawdę, choć tak naprawdę „prawd” o świecie jest tyle, ile w nim ludzi . Nie mamy pełnej świadomości i kontroli nad stereotypami, które kierują naszymi poczynaniami, najczęściej zachowujemy się zgodnie z nimi niejako „odruchowo”.
Okazuje się, że każdy z nas też ma szczególny kłopot z innym typem „trudnych osób” i trudnych sytuacji. Jedni nie radzą sobie z inwazyjnością ludzi, są nieśmiali, nie lubią prosić, czy przeciwstawiać się, inni czują skrępowanie, gdy zapadnie cisza, lub rozmówca jedynie „daje do zrozumienia” itd.
Świadomość, jaki jestem, w co „pogrywam” z ludźmi (jakich gier używam w pracy, a jakich w domu), to milowy krok w lepszym dogadywaniu się zarówno w sytuacjach zawodowych, jak i osobistych. Kłopot polega na tym, że trudno poznać siebie samego, nie mamy dystansu do własnych postaw i zachowań.

Co widzą inni
Rozmówca, nawiązując z nami kontakt, zwykle najpierw nas widzi, a dopiero potem słyszy, dlatego komunikaty niewerbalne są bardzo istotne dla pierwszego wrażenia, jakie wywieramy na nowo poznanej osobie. To przekłada się na jego stosunek do nas w późniejszych kontaktach.
O tym, jakie wrażenie zrobimy na swoim rozmówcy, decyduje pierwsze 20 sekund kontaktu. Nie to, o czym mówimy, ale nasze komunikaty niewerbalne, takie jak: wygląd, mimika, gesty, dystans fizyczny, sposób mówienia, ton głosu oraz kontakt wzrokowy.
Stanowią one 93 proc. całego przekazu, a zaledwie 7 proc. to jego treść. Dlatego niewłaściwie użyte lub negatywne sygnały niewerbalne mogą wywołać w rozmówcy dystans wobec nas i zniechęcić go do naszej osoby. Takie sygnały to np. uciekanie wzrokiem, zmarszczone brwi, sposób oddychania, nerwowe gesty, postawa ciała itd.

Ludzie nie słuchają.
Czekają, aż będą mogli mówić
Wydaje się, że ludzie dzielą się na tych, co potrafią świetnie słuchać, i na tych, którzy tylko umieją mówić. Ciężko połączyć dwie osoby, które albo tylko mówią, albo tylko słuchają. Brak wówczas dialogu, który potrzebny jest w prawidłowej komunikacji. często tylko nam się wydaje, że kogoś słuchamy, bo w rzeczywistości bardziej jesteśmy zainteresowani wyrażeniem własnej perspektywy. W ten sposób uniemożliwiamy autentyczny kontakt z drugim człowiekiem. Mistrzowie negocjacji zalecają: „Nigdy nie staraj się być mądrzejszy ani głupszy niż twój słuchacz. Dostosuj wszystko do jego sposobu rozumowania , ale nie przesadź ani w jedną, ani w drugą stronę, bo może trafić się rozmówca trudny, „chwytający za słowo”, np.: kłótliwy, porównujący, oceniający, „zawsze lepszy”, przerywający, nakazujący, plotkujący, „posłuchaj o mnie”

Jak sobie radzić z takim rozmówcą, jak przetrwać poważną rozmowę, jak bronić się przed agresją i zarzutami, niechcianymi poradami itp. dowiecie się Państwo podczas spotkania 2 grudnia 2015 r.

Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2015
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031EC
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Archiwa
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją