w środę 13 stycznia 2016 r. o godz. 17.00

Krzysztofa Baranowskiego

Zamek Czocha, Wrocław i Zakopane

Zamek Czocha, Wrocław i Zakopane

Film z mojej podróży na Dolny Śląsk i do Zakopanego pokażę w dniu 13 stycznia 2016 r. Głównym celem wycieczki był Zamek Czocha, położony nad zalewem Leśniańskim (na rzece Kwisa), w pobliżu miejscowości Leśna. Dobrze zachowany, gotycki zamek z XIII w. był wybudowany z inicjatywy króla czeskiego Wacława II. Przez jakiś czas był siedzibą książąt świdnickich, potem był wielokrotnie przebudowywany,  a obecnie należy do prywatnego właściciela i jest częściowo hotelem i muzeum. W czasie II wojny światowej w zamku działała szkoła szyfrantów Abwehry. Fakt ten stał się tematem kilku filmów, nakręconych w oryginalnych plenerach zamkowych. Zobaczymy zamek od zewnątrz, a następnie przejdziemy trasą turystyczną przez większość sal, aż do punktu widokowego na wieży. Po drodze skorzystamy z kilku ukrytych sprytnie tajemnych przejść, a także zobaczymy skarbiec w którym podobno ukryty był w czasie wojny skarb. Wiele wskazuje na to, że nie wszystkie skarby ukryte w zamku Czocha zostały dotychczas odkryte.
Kolejnym zamkiem jest zamek Książ, wybudowany w XIII w. przez księcia świdnickiego Bolka I. Patrząc na bryłę zamku z punktu widokowego, wyraźnie można wydzielić część najstarszą z XIII w, środkową z XVI w. i pałac z XVIII w. Ostatnią właścicielką zamku była Maria Teresa Hochberg, bardziej znana jako Disy. Zwiedzimy niektóre pomieszczenia zamkowe, piękne ogrody założone na tarasach między murami obronnymi oraz zobaczymy miejsce, gdzie pochowana jest Disy.
Dalej pojedziemy do Wrocławia, stolicy Dolnego Śląska. Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od przepięknego, tonącego w kwiatach Ogrodu Japońskiego, następnie przejdziemy przez park obok budynków dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych i dojdziemy do Hali Ludowej. Hala została wybudowana w 1913 r. i jest jedną z pierwszych konstrukcji żelbetowych na świecie, większą od rzymskiego Panteonu. Obecnie mieści około 6000 widzów. Przed Halą stoi wysoka na 100 m stalowa iglica postawiona na Wystawę Ziem Odzyskanych w 1948 r. Z Hali pójdziemy do ZOO zobaczyć Afrikanerium, czyli zwierzęta i rośliny z Afryki, zgromadzone pod jednym dachem. Na rynku wrocławskim obejrzymy wspaniały ratusz, który obecnie jest muzeum wnętrz, pomnik Aleksandra Fredry i pomnik Juliusza Słowackiego.
Przenosimy się do Zakopanego. Niestety, Zakopane wita nas deszczem, więc zwiedzać będziemy w deszczu. Wjedziemy kolejką na Gubałówkę, zobaczymy kościół Niepokalanego Serca N. M. P. Fatimskiej przy ul. Skibówki, wybudowany przez społeczność górali w podzięce Matce Boskiej za uratowanie życia, po zamachu, papieżowi św. Janowi Pawłowi II oraz drewnianą kapliczkę na Jaszczurówce, zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza w 1907 r. Zobaczymy też stary, zabytkowy cmentarz „Na Pęksowym Brzysku”, na którym pochowani są ludzie zasłużeni dla Zakopanego i dla Polski.

Zapraszam
Krzysztof Baranowski