W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Spotkanie 
w środę 20 stycznia 2016 r. o godz. 17.00

Wstęp wolny

Opowieści podróżnicze
Krzysztofa Baranowskiego

Trójmiasto

DSCF7589

ulotka.pdf

Trójmiasto

Film z mojej podróży na Wybrzeże Bałtyku pokażę w dniu 20 stycznia 2016 r.
W trakcie podróży autokarem zatrzymaliśmy się na tamie we Włocławku, aby zobaczyć miejsce tragicznej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.
Następny przystanek to Uzdrowisko Ciechocinek, gdzie zobaczymy park i potężne, zabytkowe tężnie, po których spływa solanka rozpraszając w powietrzu leczniczy jod.
Zwiedzanie Wybrzeża rozpoczniemy od Westerplatte, gdzie na początku II Wojny Światowej bohatersko broniła się załoga polskiej placówki przed przeważającymi siłami niemieckimi. Obecnie, dla upamiętnienia tego czynu, postawiony jest 23 metrowej wysokości pomnik, a cały teren stanowi muzeum na wolnym powietrzu.


W skład Trójmiasta wchodzą: Gdynia, Sopot i Gdańsk. W Gdyni wsiadamy na statek piracki, którym odbywamy rejs po całym gdyńskim nabrzeżu portowym, oglądając z morza port wojenny, port pasażerski, stocznie, oraz szkolne żaglowce. Po rejsie zwiedzamy Muzeum Morskie z Akwarium.
Stąd jedziemy do Opery Leśnej w Sopocie. Opera Leśna to miejsce słynnych międzynarodowych festiwali piosenki, a także wielu imprez muzycznych. Na deskach scenicznych Opery wypromowało się wielu polskich wykonawców muzycznych, a także światowych gwiazd. Dalej odbędziemy spacer po plaży, z widokiem na sopockie molo, i na koniec przejdziemy się po ulicy Monte Casino, czyli sopockim deptaku, gdzie zobaczymy „tańczący domek”.
W Oliwie, leżącej na granicy Sopotu i Gdańska, rozpoczniemy od zwiedzania Katedry Oliwskiej, w której wysłuchamy koncertu na słynnych na cały świat organach. Rozkoszując się brzmieniem instrumentu, podziwiać będziemy jednocześnie kunszt jego twórcy podczas oglądania ruchomych elementów organów. Po koncercie przejdziemy się po parku oliwskim.
Zwiedzanie Gdańska rozpoczniemy od Starego Miasta, stanowiącego jeden z najpiękniejszych kompleksów staromiejskich w Polsce, a jego największym budynkiem jest Bazylika Mariacka. Bazylika wzniesiona jest z cegły, w stylu gotyckim i stanowi jeden z największych kościołów na świecie. Długość bazyliki to 105,5 m, szerokość wynosi 66 m, a wysokość ponad 30 m. Gdy dodamy, że pomieścić się tam może jednorazowo do 25 tysięcy wiernych, to wielkość Bazyliki jest naprawdę imponująca. Wewnątrz oglądamy przepiękne gotyckie sklepienia, drewniany ołtarz z lat 1511-1417 przedstawiający koronację NMP, kilka obrazów znanych mistrzów i rekonstrukcję 13-metrowego zegara astronomicznego wykonanego w latach 1464-1470. Na Trakcie Królewskim, przy ulicy Długi Targ, zobaczymy jeden z najczęściej fotografowanych budynków, czyli Dwór Artusa. Wybudowany w połowie XIV w. przez Bractwo św. Jerzego, był miejscem spotkań dla najbogatszych gdańszczan. Dziś Dwór należy do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska i obejrzeć tam można między innymi kolekcję modeli najstarszych żaglowców w Polsce. Przed Dworem Artusa stoi fontanna Neptuna z 1615 r., będąca najstarszym i jednocześnie najpiękniejszym pomnikiem w Gdańsku. Ulica Długi Targ wychodzi na rzekę Motławę, wzdłuż której ciągnie się szereg zabytkowych budynków. Wśród nich wyróżniają się dawne spichrze na zboże, zamienione obecnie na mieszkania, sklepy i restauracje. Wzdłuż Motławy jest kilka przystani dla łodzi, zabierających turystów na spacery rzeką.

Zapraszam
Krzysztof Baranowski

a

Kalendarz wydarzeń
Styczeń 2016
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Archiwa
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją