W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Wernisaż, prezentacja multimedialna i promocja książki 
w piątek 6 maja 2016 r. o godz. 18.00

Wstęp wolny

Agata Błachnio

Wystawa fotografii

Erec Izrael

Erec Izrael _fot Agata Błachnio _0
oraz promocja książki

Obrazy spod powiek

Obrazy spod powiek - Izrael i Jordania_Agata Błachnio_ Wydawnictwo Helion_ okładka

ulotka.pdf

 Książka narodziła się z pasji do podróży i fotografowania. To próba opisu wrażeń, miejsc, spotkań z ludźmi. Spacer po zakątkach Izraela i Jordanii. Uchwycenie chwili, kolorów starej Jerozolimy, magii arabskiego suku, zapachu sziszy, widoku ascetycznych, kamiennych domów i bruku dzielnic żydowskich. Mieniącego się piasku pustyni Wadi Rum, którego barwa o różnych porach dnia i nocy jest inna. Kolorów Petry, magicznych skał w paski o przeróżnych barwach. Błękitu tafli Morza Martwego wśród jasnych piasków wszechogarniającego pustkowia. Gwaru targów i krzyków sprzedawców. Kolorowych, pysznych i dojrzałych owoców. Błysku szczęścia w oczach ulicznych sklepikarzy. Zawodzących muezinów, którzy co rano budzą miasto, wzywając muzułmanów do modlitwy. Jest to doświadczenie podróży. Zachwyt inną kulturą, innymi zwyczajami, ludźmi.

 

Gdy w mój pierwszy piątkowy wieczór w Jerozolimie siedziałam na wypolerowanych przez tysiące stóp schodach przed Bramą Damasceńską, patrzyłam, jak miasto się zmienia. Jak z ulic znikają stragany, a każdy idzie czcić swojego Boga. Obserwowałam Żydów pędzących pod Ścianę Płaczu, z unoszącymi się na wietrze pejsami i rozwianymi połami chałatów. Kilka godzin wcześniej widziałam muzułmanów, spiesznie udających się na Wzgórze Świątynne, a wśród nich młodego chłopaka, który z czułością prowadził pod rękę swojego dziadka w kufii. Przypomniałam sobie, jak równo o godzinie piętnastej między ciasno upchanymi straganami na Via Dolorosa przeciskali się chrześcijanie, jeszcze raz przeżywając mękę Jezusa. Już wtedy wiedziałam, że to nie jest zwyczajne miejsce. Jerozolima to magia i tajemnica. Byłam pewna, że tu wrócę. Nie przeczuwałam jednak, że będę chciała wracać ciągle.

Agata Błachnio, Obrazy spod powiek. Izrael i Jordania, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2015

Erec Izrael _fot Agata Błachnio _9

Obrazy spod powiek_Agata BłachnioAgata Błachnio – psycholog, dyplomowany logopeda Katedry Psychologii Emocji i Motywacji KUL. Choć od dziecka marzyła, by być zawodowym fotografem, na co dzień zajmuje się pracą naukową bada tajniki Internetu, zachowania kierowców na drodze i postawy wobec osób jąkających się. Autorka kilkudziesięciu prac naukowych. Współtwórczyni laboratorium badawczego LAB A&A, prowadzącego międzynarodową współpracę. Jej pasją są podróże, z których czerpie energię do pracy i stawiania czoła codziennym problemom. Gdy miała rok, odbyła swoją pierwszą podróż zagraniczną, do Bułgarii na kemping. Odwiedziła ponad 30 państw w Europie, Azji i Afryce. Izrael i Włochy to kraje, które skradły jej serce i do których chętnie wraca. Podróżując, realizuje swoją drugą pasję, którą jest fotografia. Ma w dorobku wystawę fotograficzną Izrael wielu kultur Najchętniej odwiedza miejsca z dala od utartych, turystycznych szlaków. W każdej miejscowości najpierw kieruje się na targ, najlepiej odzwierciedlający życie miasta. Uważa, że nie można poznać innej kultury bez spróbowania lokalnej kuchni. W życiu przyświeca jej maksyma: If you don’t like where you are change it. (Jeśli nie lubisz miejsca, sytuacji czy stanu w jakim się znajdujesz – zmień to.)

Książka Agaty Błachnio jest intymnym zapisem, w którym autorka zwierza się ze swoich emocji odczuwanych w trakcie spotkań z obiektami kulturowymi i z miejscowymi ludźmi; ilustrowanym świetnymi, własnymi fotografiami. Emocje te nie zostały zarejestrowane w postaci sweet f od, jak robią to miliony turystów, lecz są subtelnie zanalizowane (jak przystało na psychologa!) jako stany ducha i ciała autorki. Ona sama nie figuruje na żadnej fotografii; chowa się i przemawia do nas zza obiektywu językiem słów. Taka charakterystyka stanowi o oryginalności tego dzieła na rynku książek podróżniczych i przez to może znaleźć grono zainteresowanych czytelników, a nawet fanów.

prof. Paweł Boski, psycholog kulturowy

 

Ta książka jest jak album z fotografiami. Podczas lektury przed oczami przesuwają się postaci, miejsca, historie. Polecam zarówno tym, którzy już tam byli, jak i tym, którzy chcieliby dopiero pojechać.

Piotr Trybalski, fotograf i podróżnik.

b

 ...
Kalendarz wydarzeń
Maj 2016
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031EC
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Archiwa
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją