we wtorek 18 października 2016 r. o godz. 18.00

Spotkanie z dominikaninem, publicystą i eseistą

o. Tomaszem Dostatnim

Duchowe wędrowanie, Złota 9

Wstęp i prowadzenie red. Grzegorz Józefczuk

Święcenia kapłańskie przyjął 2 czerwca 1990 r. Ukończył studia filozoficzne i teologiczne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Kształcił się w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów oraz uo-tomasz-dostatniczęszczał na wykłady z literatury polskiej i rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1990-1995 mieszkał w Pradze, gdzie pełnił funkcje mistrza nowicjatu,proboszcza Polskiej Parafii Personalnej, korespondenta Radia Watykańskiego i Katolickiej Agencji Informacyjnej. Założył tam Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej.
W latach 1995-2000 pełnił funkcję dyrektora Wydawnictwa „W drodze” w Poznaniu. Jest autorem kilkudziesięciu programów telewizyjnych z cyklu „Rozmowy w drodze”. Publikuje także w prasie świeckiej i katolickiej. Jest członkiem rady redakcyjnej czeskiego czasopisma teologicznego „Salve”. Tłumaczy z języka czeskiego. Prowadzi dominikańską Fundację „Ponad granicami im. św. Jacka Odrowąża” w Lublinie. Z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiejwspółorganizował przez wiele lat program „Przekraczać mury”, z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza cykl spotkań Europa, ale jaka? Prowadził Konwersatorium: „Przedsiębiorczość – kultura – religia” wspólnie z Bankiem PKO BP w Poznaniu, a w ramach Konfrontacji Teatralnych w Lublinie stały cykl „Jak żyć?” (spotkanie z filozofami). W Lublinie wspólnie z prezydentem miasta Krzysztofem Żukiem cykl spotkań „Ponad granicami”. W Poznaniu o tej samej nazwie debaty – spotkania w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Organizuje ponadto „Debaty Dwóch Ambon” w Lublinie. Zaangażowany w ruch ekumeniczny, dialog z innymi religiami oraz dialog społeczny. Związany jest z ruchem spotkań młodzieży „Lednica 2000″. W Polskiej Prowincji Dominikanów pełnił funkcję promotora „Iustitia et Pax” oraz promotora ekumenizmu. Był członkiem międzyresortowego zespołu doradców przy premierze RP do spraw Polonii i Polaków za granicą. Jest członkiem rady Fundacji św. Wojciecha – Adalberta, rady Teatru Starego w Lublinie oraz został mianowany katolickim kapelanem Zjazdów gnieźnieńskich.

akcent