w środy 16, 23 i 30 listopada 2016 r. o godz. 17.00

Krzysztofa Baranowskiego

dscf8851
Albania, Korfu i Czarnogóra

Albania to kraj, który przez kilkadziesiąt lat od zakończenia II wojny światowej znajdował się pod rządami komunistycznego dyktatora Envera Hodży. Aby utrzymać społeczeństwo w ryzach, stworzył i stale podtrzymywał w Albanii zagrożenie militarne ze strony sąsiadów i całego świata. Mieszkańcom wolno było poruszać się między miastami tylko za specjalnym pozwoleniem, a karmieni byli stale wiadomościami, jak to cały świat tylko czeka, aby napaść i zagarnąć „bogatą albańską ziemię”. Przebudzenie nastąpiło dopiero pod koniec XX wieku. Hodżę rozstrzelano, komunistów rozliczono, kraj zgłosił akces do Unii Europejskiej i korzystając z unijnych środków oraz zasobów powracających z zagranicy Albańczyków szybko się zmienia.
Film, który nagrałem podczas wycieczki do Albanii, pokażę w trzech częściach.
W pierwszej części w dniu 16 listopada 2016 r. po wylądowaniu w Podgoricy (Czarnogóra) odpoczywamy w hotelu i na plaży. Następnego dnia wjeżdżamy do Albanii i już na granicy wita nas potężny bunkier. Takich bunkrów będziemy widzieć na trasie sporo. Pierwszym miastem, które zwiedzamy, jest położone wysoko w górach zabytkowe Kruje. Zobaczymy tam Stare Miasto, twierdzę, muzeum etnograficzne i Mauzoleum Skanderbega, narodowego bohatera Albanii walczącego skutecznie z Turkami, pochodzącego z Kruje. Dalej jedziemy obok jedynego w Albanii lotniska im. Matki Teresy z Kalkuty znajdującego się pod Tiraną. W Tiranie zobaczymy olbrzymi pomnik Skanderbega, zabytkowy meczet, deptak, dawną piramidę-mauzoleum Hodży, pałac Prezydencki i Kongresowy oraz tzw. Blok, czyli dzielnicę dostępną kiedyś tylko dla wybranych dygnitarzy. W Berat, zwanym też Miastem Okien, o historii sięgającej 2500 lat wstecz, zobaczymy położoną na wysokiej górze twierdzę Kalaja Berati oraz nowe centrum. Jadąc dalej, przez góry o wysokości około 2000 m, dojedziemy do miasta- twierdzy Porto Palermo, a potem do Sarandy, miasta wypoczynkowego nad brzegiem Morza Jońskiego.

W drugiej części w dniu 23 listopada 2016 r. odbędziemy całodzienny rejs promem na pobliską wyspę grecką Korfu, zwaną też Kerkira. Korfu położona jest tylko 7 km od brzegów Albanii i widać ją doskonale z okien naszego hotelu w Sarandzie. Po przypłynięciu na Korfu zwiedzamy piękny pałac letni cesarzowej austriackiej Elżbiety, zwanej Sisi. Zobaczymy tam pięknie pomalowaną klatkę schodową, pokoje cesarzowej, cesarza, salę balową oraz szereg posągów na tarasie i w ogrodzie. Podczas spaceru po mieście zobaczymy miniaturową wysepkę (Mysia Wyspa) z zabytkowym kościołem, Stary Fort, pałac św. Michała i Jerzego, Stare Miasto z kościołem św. Spiridiona oraz nową twierdzę. Pod koniec dnia wracamy promem do Sarandy, gdzie odpoczywamy i opalamy się. Kolejnego dnia wzdłuż jeziora Szkodar jedziemy do Butrintu, miasta będącego muzeum wykopalisk archeologicznych, a następnie dojedziemy do Niebieskiego Oka, czyli przepięknego, błękitnego źródła. Dalej, przez góry, do Gjirokaster, miasta rodzinnego Envera Hodży, położonego na południu Albanii, w pobliżu granicy z Grecją.
W trzeciej części w dniu 30 listopada 2016 r. w Gjirokaster zwiedzimy podziemne tunele przeciwatomowe długości 800 m, Stare Miasto zwane Miastem Srebrnych Dachów oraz cytadelę z XIII w. Następnego dnia jedziemy przez całą Albanię, wracając do Czarnogóry. W Czarnogórze zobaczymy wyspę św. Stefana, luksusowy hotel i zwiedzimy Stare Miasto w Kotorze. Na nocleg dojedziemy do ogromnego kompleksu hotelowego w Budvie. Nazajutrz zwiedzimy jeszcze urocze Stare Miasto w Budvie i przejazd na lotnisko w Podgoricy, skąd wracamy do kraju.

Zapraszam
Krzysztof Baranowski