Widowisko odbędzie się
w środę 30 listopada 2016 r. o godz. 18.00

– Biletem wstępu na koncert są długoterminowe produkty spożywcze i słodycze dla dzieci

cropped-sztaby-rejestracja

Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego
w Lublinie

Zespół Ludowy
SŁAWINIACY

JĘDRZEJKI
WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

JĘDRZEJKI

WRÓŻBY ANDRZEJKOWE
W wigilię Św. Andrzeja, patrona dziewic, która oddzielała okres konkurów, zapowiedzi i wesel od adwentu, jako czas przygotowania się do Świąt Godnich, młodzież wiejska, a szczególnie dziewczęta gromadnie organizowały „jędrzejkowe wróżby ”, zwane „JĘDRZEJKAMI ”. Wróżb tych nie traktowano tylko jako listopadową zabawę, ale przywiązywano do nich duże znaczenie. Wróżby dotyczyły sprawy najważniejszej dla młodego człowieka: zamążpójścia lub ożenku. Los dziewczyny wiejskiej nie był do pozazdroszczenia, dlatego też zamążpójście było dla niej nadzieją na odmianę losu, który mógł okazać się łaskawszy niż był dotąd. Nikt inny niż patron panien raz w roku może uchylić rąbka tajemnicy. Wróżby więc przygotowywały dziewczęta starannie, a na znaki oczekiwały z obawą i drżeniem serca, bo wierzono, że „Jędrzejkowe wróżby to do siebie mają, że jak wyjdą , wszystkie się sprawdzają” albo „Święty Jędrzej wam powróży, to czas panną nie będzie dłużyć”. Zapraszamy do wspólnego śpiewania i wróżenia.

W programie:
• Tradycyjne wróżby ludowe: Z której strony pies zaszczeka, wróży placek, wróży kołek w płocie, wianek czy humełko, z naręczy drewna, lanie wosku, wróżą nitki i inne.
• Tradycyjne pieśni andrzejkowe: Andrzeju, Andrzeju, Już nadeszła ta wilija, Czy kochanie me bliziutkie, Tam na wieży, Świeci księżyc a nie dnieje.
Realizatorzy: Zespół Ludowy SŁAWINIACY, zespół obrzędowy i śpiewaczy: Alina Linart, Lidia Abramek, Elżbieta Piotrowska, Anna Dąbrowa-Karasińska, Ewa Michalska, Bożenna Szymańska, Halina Szewera, Zofia Jakóbczak, Ewa Chodorowska, Renata Magryta, Józef Popławski, Jan Sarzyński, Włodzimierz Orzechowski, Leszek Gęca.
Zespół młodzieżowy, Grupa Folklorystyczna OSA.
Kapela ludowa:
Daniel Mazurek – akordeon
Przemysław Matyjaszczyk – skrzypce
Michał Koter – bęben
Leszek Gęca – kontrabas

Opracowanie muzyczne i aranżacja utworów: śp. Jan Piotrowski
Scenariusz w oparciu o materiały źródłowe: Leszek Gęca
reżyseria: Leszek Gęca

logo_slawZespół Ludowy SŁAWINIACY działa przy Towarzystwie Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.
Powstał w październiku 1999 r. Swoją działalnością obejmujemy szeroko pojętą kulturę ludową: obrzędy związane z kalendarzem wydarzeń, tańce i zabawy ludowe, pieśni i przyśpiewki.
Misją zespołu jest, by nasze dzieci i wnuki nigdy nie zapomniały o tym, co polskie, o tym, co piękne. By one z kolei mogły przekazywać piękno tkwiące w polskiej kulturze kolejnym pokoleniom.
Celem naszym jest kultywowanie tradycji polskich w oparciu o realizację widowisk obrzędowych, naukę tańców i pieśni ludowych. Przy opracowywaniu obrzędów korzystamy z dostępnych materiałów źródłowych i zbiorów własnych, które gromadzą członkowie naszego zespołu.
W ramach naszego zespołu działają: kapela ludowa, zespół śpiewaczy, zespół obrzędowy.
Bazujemy na autentycznym materiale muzycznym, tanecznym i obrzędowym.
My nie tworzymy czegoś piękniejszego. My ukazujemy to, co jest autentyczne, prawdziwie piękne. To co, robili nasi dziadkowie i babcie. Co ich cieszyło, jak wyglądał ich dzień powszedni i świąteczny, jak żyli, co jedli, jak się ubierali i jak się bawili.
Celem naszym jest, by to, co piękne i autentyczne można było prawdziwie przeżyć, a nie tylko oglądać w muzeum.
Prezes, kierownik artystyczny i choreograf – Leszek Gęca.
Realizujemy:
1.Koncert kolęd
2.Kolędowanie z gwiazdą
3.Kusaki
4.Pożegnanie zimy i powitanie wiosny „ Topienie Śmiercichy” i „Gaik”,
5.Lany poniedziałek – „Śmigus – Dyngus”
6.Koncert pieśni patriotycznych z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja,
7.Koncert pieśni patriotycznych z okazji rocznicy Święta Odzyskania Niepodległości.
8.Majówka – tradycyjne zabawy ludowe
9.Dzień Matki i Dzień Dziecka – „Grunt to rodzinka”.
10.„Sobótka”- widowisko obrzędowe związane z nocą św. Jana
11.„Obieraczki” – kwaszenie kapusty – widowisko obrzędowe
12.„Andrzejki” – tradycyjne wróżby ludowe – widowisko obrzędowe
13.„Mikołajki” – widowisko obrzędowe
14.„Polska Wigilia” – widowisko obrzędowe, spotkanie opłatkowe
15.Koncert pieśni i przyśpiewek ludowych.
Zespół występuje w tradycyjnych regionalnych strojach ludowych
Nasze sukcesy:
TVP 1. Widowisko związane z dniem Św. Andrzeja, zrealizowane i zarejestrowane na potrzeby Telewizji Lublin,
TVP 3 Lublin. Wieczór wróżb andrzejkowych,
„Kolędowanie z gwiazdą”, rokrocznie może je oglądać społeczność Lublina w Szopce Lubelskiej,
Zespół zatańczył i zagrał w filmie „ Chopin – pragnienie miłości”, w reżyserii Jerzego Antczaka,
TVP 1. Udział w programie „Kawa czy Herbata” realizując na żywo tradycyjne wróżby związane z dniem Św. Andrzeja,
Wigilia Polska we Lwowie,
Uczestnictwo w imprezach okolicznościowych na terenie miasta i województwa lubelskiego.
Zespół nagrał 3 płyty:
1.SŁAWINIACY – Śpiwumy, śpiwumy
2.SŁAWINIACY – Polskie pieśni patriotyczne
3.SŁAWINIACY – Kolędy i pastorałki
Kontakt: Prezes, kierownik artystyczny i choreograf: Leszek Gęca – 603 917 525; (081) 745-31-93
Kontakt elektroniczny: info@prima-imprezy.pl

j