Spotkanie i wystawa
w czwartek 1 grudnia 2016 r. o godz. 18.00

W czasie spotkania udostępnione będą do nabycia książki poetki
oraz reprodukcje obrazów Elżbiety Jungowskiej.

Spotkanie autorskie i promocja najnowszej książki poetyckiej

Jadwigi Jaśkowiak

jadwiga-jaskowiak-okladka-kwadratura-slow
Kwadratura słów

Kwadratura słów to kolejny intrygujący swą oryginalną formą i treścią tomik poetycki Jadwigi Jaśkowiak. Tym razem poetka nie koncentruje się wyłącznie na człowieku, lecz na różnych, niekoniecznie akceptowalnych wydarzeniach z jego życia, pociągających za sobą konflikty. Okresy ich zaistnienia pozostawiają po sobie ślad. Czy człowiek umie sobie z tym radzić? Wszelkie spięcia emocjonalne, nieporozumienia towarzyszące ludzkiej egzystencji według Jadwigi Jaśkowiak wystawiają go na próbę, zmuszają do wykorzystywania już zdobytych doświadczeń czy pokonywania wyzwań i tym samym do ciągłego rozwoju. Autorka opisuje te stany starannie dobierając słowa.
Nie przypadkiem też w  tomiku Jadwigi Jaśkowiak znalazły się fotografie prac innej artystki, Elżbiety Jungowskiej, wyłuskane spośród 22 interesujących obrazów, tworzących cykl pt.  Kwadraty. To one, poprzez swoją treść i formę, prowadzą swoisty dialog z miniaturami poetyckimi w tomiku pt. Kwadratura słów.

*
„Pierwiastki ontologiczno-egzystencjalne wplecione w zwięzłą formę, celne metafory, zaskakująca pointa – oto cechy charakterystyczne poezji Jadwigi Jaśkowiak”.

Alicja Patey-Grabowska /poetka, krytyk literacki/

*
„Ta poezja jest dla Czytelnika, który smakuje życie w każdej jego odsłonie. Niezwykła wrażliwość poetki i rzetelny warsztat są źródłem głębokich doznań i przeżyć intelektualnych”.

/wypowiedź Czytelniczki/

TYLE PYTAŃ WE MNIE

Tyle pytań we mnie
po co idę w tę nie w tamtą stronę

kto steruje krokami kto myślą
kto i po co zawraca w pół drogi donikąd

i czy taka droga istnieje naprawdę
Odpowiedzi udzielam sobie sama

przymuszając myśl
by przekraczała ściany uczuć

doc001_page_19ZAMARZENIE

Zamarzył mi się świat

stworzyłam rodzinę
wyczarowałam przyjaciół i wrogów
dobro i zło
życie kolorami tęczy splotłam

wciąż nienasycona
z poezją wychodzę przed dom

LUDZKIEJ MASZYNY KONFLIKT

Ludzka maszyna
umysł mięśnie trochę chemii
kilka systemów przetwarzania danych

tu tworzą się nawyki
płoną pragnienia
wykrzywia charakter

a gdzie jest Człowiek?

doc001_page_17DROGA W JEDNĄ STRONĘ

Kroki

niepotrzebne słowa
zachwiana wiara
postrzępione uczucia

umierają na krzyżu
skąd nie ma wyjścia

to droga w jedną stronę
i nazbyt wąska

Tylko Jednemu się udało?

jadwiga-jaskowiakJADWIGA JAŚKOWIAK (z domu Mitura).
Absolwentka Wydziału Ekonomicznego UMCS w Lublinie, Podyplomowego Studium Filozoficzno-Etycznego KUL oraz Studium Rysunku i Malarstwa przy lubelskim Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Nauczyciel Vedic Art. – sztuki malarstwa intuicyjnego. Studia filozoficzne oswoiły ją z metafizyką i pozwoliły otworzyć się na szeroko pojętą filozofię życia, duchowość, jogę.
Pisze poezję i utwory prozatorskie, maluje portrety, pejzaże, abstrakcje. Pisze ikony.
Dotychczas wydała w STON2 w Kielcach album poezji i malarstwa pt. Wypełnione światłem (2011 r.), opowiadania To zdarzało się w piątek (2012 r.) i It would happen on friday (Crane’s dream – A flying course, 2012 r.), a w 2013 r. dwujęzyczny poemat pt. Kosmogonia miłości (wyróżniony nagrodą Świętokrzyskiego GUSTAWA 2013 w dziedzinie poezja). W 2015 r. tom poezji Obrazy w szybie (POLIHYMNIA, Lublin). Wiersze drukuje w „Konfraterni Poetów” w Krakowie oraz innych pismach literackich.
Kontakt z autorką:
e-mail: jadwiga.jaskowiak@gmail.com
www.agniart.pl

polihymnia-zdjecie-nany-do-kwadratura-slow

ELŻBIETA JUNGOWSKA /Nana/
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi Wydziału Malarstwa i Projektowania Odzieży. Tworzy unikatowe projekty ubrań, maluje na jedwabiu, uprawia malarstwo olejne, gwasz, akwarelę i rysunek.
Wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i poza granicami.
Prezentacja jej najnowszych prac „KWADRATY” wykonanych w technice gwaszu w formacie 40 cm x 40 cm odbyła się w 2014 r. w MDK2 Lublin. / Fotografie niektórych obrazów znajdują się w tomie poetyckim Jadwigi Jaśkowiak pt. Kwadratura słów/ .

kwadratura