UWAGA! – w środę 4 stycznia spotkanie odbędzie się wyjątkowo o godz. 18:00

Krzysztofa Baranowskiego

skanowanie0043
Szwajcaria i  Alpy Francuskie

W lipcu 1998 r. odbyłem wyprawę na Lazurowe Wybrzeże we Francji. Podróż odbyłem własnym samochodem, jadąc przez Niemcy, Lichtenstein, Szwajcarię i Francję, na noclegi zatrzymując się na campingach. Film który nagrałem podczas tej prawie miesięcznej podróży, pokażę w dwóch częściach.
W pierwszej części w dniu 4 stycznia 2017 zobaczymy Lindau, port niemiecki leżący nad Jeziorem Bodeńskim. Zobaczymy tam stare miasto z pięknie pomalowanymi, kolorowymi domami, a w porcie zobaczymy już Alpy Szwajcarskie, po drugiej stronie jeziora. Przejazdem obejrzymy Vaduz, stolicę Księstwa Lichtenstein i wjedziemy w szwajcarskie Alpy, gdzie doliną Renu, a następnie po przekroczeniu przełęczy Oberalppas (wysokość 2064 mnpm.) doliną Rodanu, dojedziemy do pięknego przełomu rzeki Aar. Idąc po stalowych pomostach przymocowanych do pionowych skał, zobaczymy jak szeroka początkowo na kilkadziesiąt metrów rzeka wciska się w wąską na około 1,50 m szczelinę skalną. Następnie dojedziemy do Lauterbrunnen, u podnóża masywu Jungfraujoch. Założymy tam kilku dniowy obóz na campingu, skąd odbędziemy kilka wypraw pieszo i koleją. Obejrzymy tam budzącą grozę wodną kipiel wodospadu Trummelbachfalle, znajdującego się we wnętrzu góry. Spadająca z góry woda, wyżłobiła w skale spiralne korytarze i z ogłuszającym hukiem, zamieniając się w mleczną pianę, spada w dół, wytwarzając tumany mgły wodnej. Następnego dnia pojedziemy koleją, aby zobaczyć lodowy pałac na szczycie Jungfraujoch (3571mnpm.). Obejrzymy tam krótki film obrazujący budowę schroniska na szczycie Jungfraujoch.

W drugiej części w dniu 18 stycznia 2017, w dalszym ciągu będziemy zwiedzać obiekty na szczycie Jungfraujoch, w tym obserwatorium astronomiczne Sfinx, a także wyjdziemy na zewnątrz schroniska obserwować padający śnieg ( w lipcu!) i ogromny ponad 20-kilometrowy lodowiec. Zjeżdżając z góry zatrzymamy się na pośredniej stacji kolei w Kleine Schaidek, gdzie wysłuchamy oryginalnego koncertu na trombitach. Kolejny przystanek naszej podróży będzie już w Chamonix we Francji, gdzie również zatrzymamy się na kilka dni na campingu. Wjedziemy tam kolejką linową na wysokość 3842 m na szczyt Augi du Midi w masywie Mont Blanc. Sam szczyt najwyższej góry w Europie będzie dobrze widoczny nad nami. Odbędziemy też pieszą wycieczkę do podnóża lodowca, mijając po drodze wjazd do tunelu pod Mont Blanc, oraz zwiedzimy samo centrum Chamonix. Jadąc dalej na południe Francji, dojedziemy do największego kanionu południowej Europy, czyli kanionu rzeki Verdon. Rzeka Verdon, przebijając się przez południowe Alpy, wyżłobiła sobie głęboki na kilkaset metrów kanion, o prawie pionowych ścianach. Dzikość tej górskiej rzeki i liczne zakola i meandry, w otoczeniu wysokich, pionowych skał, robią naprawdę duże wrażenie. Dla potrzeb turystów wybudowano wzdłuż kanionu tunel o długości około 700m, którym przeszliśmy do dalszego odcinka kanionu. Następny etap naszej podróży prowadzi już prosto na wybrzeże Morza Śródziemnego do Antibes.

Zapraszam
Krzysztof Baranowski