piątek 7 grudnia 2012 r.

50-lecie pracy twórczej

Andrzej Jedliczka
ul. Parysa 67 20-712 Lublin tel. 81 526 84 95
Urodzony w 1935 roku w Łucku. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Sędziszowie Małopolskim o kierunku metaloplastycznym. Na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych studiował pod kierunkiem profesorów: Zbigniewa Pronaszki, Jerzego Fedkowicza i Emila Krchy – dyplom w roku 1962.
W Związku Polskich Artystów Plastyków od 1962 roku. Członek Grupy Lubelskiej „Zamek”. Uczestniczył w wystawach ogólnopolskich: 1962/1963 Radom, 1963 „Wystawa Czterech Województw” Lublin, 1965 Ogólnopolska wystawa „Młodego Malarstwa” Sopot, 1967 „Eksperyment 66″ Lublin, 1971 Wystawa Dziewięciu Malarzy Lubelskich, Debreczyn (Węgry). W latach 1970-1980 zajmował się metaloplastyką – biżuterią i rekonstrukcją zabytkowych krat do obiektów muzealnych (Biała Podlaska). Z grupą plastyków lubelskich wykonał dekoracje metaloplastyczne do wnętrza statku „Lublin”. W roku 1991 otworzył drugą swoją indywidualną wystawę w salonie ART w Lublinie, następnie brał udział we Wschodnim Salonie Sztuki w 1993 roku, wystawie rocznicowej „60 lat ZPAP” w 1996 roku, poplenerowej wystawie w Rzeszowie w roku 2001. W 1999 roku miała miejsce kolejna wystawa indywidualna w galerii „Pod Podłogą”, a w 2011 roku udział w jubileuszowej wystawie Stulecia Związku Polskich Artystów Plastyków i 75-lecia lubelskiego ZPAP.
W obecnej wystawie Artysta pragnie pokazać dorobek całego 50-lecia, a więc prace powstałe tuż po ukończeniu studiów – obrazy lawowane o wyraźnej fakturze, prace metaloplastyczne z miedzi, przedmioty użytkowe z mosiądzu, biżuterię autorską w srebrze. Kończy przegląd pracami stricte malarskimi – pejzażem, w którym pragnie zatrzymać na płótnie obrazy ze swoich wędrówek po świecie (Węgry, Francja, Kanada) czy piękne zakątki naszego kraju.