Przedstawienie

zaprasza na komedię

Mieszczanin szlachcicem

Jean Baptiste Molier

Molier na foteluWystąpią :

Pan Jourdain – Dariusz Boruch

Muzyka – Mateusz Dąbrowski

rysunek – Benek Homziuk

Amatorski Teatr Towarzyski

W 2006 roku przy Stowarzyszeniu Kulturalno – Oświatowym „Węglin Północny” w Lublinie z inicjatywy jego prezesa Dariusza Borucha powstał Amatorski Teatr Towarzyski.
Były czasy, że w zwyczaju ludzi z „towarzystwa” była zabawa w teatr.  Zabawa ta miała wielce edukacyjny charakter, pozwalała rozwijać talenty potrzebne w aktywnym społecznym życiu, kultywowała język ojczysty, uczyła pracy w grupie i kreatywności. Wspólna zabawa dawała satysfakcję i radość, a jej finałem była publiczna prezentacja dla grona przyjaciół i rodziny. Propozycją takiej zabawy jest właśnie nasz teatr, pragniemy wrócić do tych dobrych obyczajów i zaszczepić nimi naszych znajomych i sąsiadów.
Takie były i są cele teatru i trzeba stwierdzić, że udało się je zrealizować . Przez teatr, w ciągu 10 lat jego działalności, przewinęło się już kilkadziesiąt osób (96) w różnym wieku i profesji. Posiadających mniej lub więcej talentu aktorskiego, ale za to bardzo chętnych do działania. Podporami teatru oprócz Dariusza Boruch (pracownika Muzeum UMCS) są Anna Kuszneruk (bardzo energiczna rencistka), Irena Mazur (dyrektor w firmie farmaceutycznej), Krzysztof Żak (prawnik), Krzysztof Witaszek (kulturoznawca), Ewa Surdacka (pedagog), Mateusz Dąbrowski (pedagog, muzyk) oraz Grażyna Laskowska – Cielniak (plastyk).
Z teatrem obecnie współpracuje 31 osób. Członków teatru oprócz marzeń o scenie łączy miłość do żywego słowa, poprawnej polszczyzny, bogatego stroju i działania w grupie.
Amatorski Teatr Towarzyski prezentował się w różnych miejscach Lublina i w kilku innych miastach. Otwarty jest na każdą propozycję występów, bo jego celem jest dobra zabawa i propagowanie idei Teatrów Towarzyskich. Repertuar teatru dobierany jest tak, aby był różnorodny i możliwy do zrealizowania, są tam utwory klasyczne, ale i własne teksty członków zespołu. Siedzibą teatru jest Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”, gdzie, dzięki przychylności i wsparciu kierownictwa tej placówki, odbywają się próby i premiery. Teatr nie ma stałego terminarza występów, prezentuje się tam, gdzie zostanie zaproszony i gdzie zbierze się (choćby 3 osoby) grupka głodnych teatru oraz dobrej zabawy widzów.
Amatorski Teatr Towarzyski ma w swoim dorobku już ponad setkę przedstawień (119) w tym 19 premier.

Udział w festiwalach i przeglądach:

• 22 września 2012 r. Amatorski Teatr Towarzyski, a konkretnie Ania Kuszneruk i Marian Zawiślak wzieli udział w XIII Jesiennym Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów, gdzie zaprezentowali jedną ze scen komedii „Damy i huzary”, jury przeglądu zakwalifikowało scenkę do finału i zaprosiło nas do Dęblina na 17 listopada 2012 r. W finale scenka bardzo się spodobała i otrzymała wyróżnienie.

• 15 października 2013 r. seniorzy z Amatorskiego Teatru Towarzyskiego wzięli udział w XIV Jesiennym Przeglądzie Twórczości Seniorów, który odbył się w DK LSM w Lublinie. Teatr zaprezentował przedstawienie „Legendy lubelskie – Czarci Sad”. Tekst napisał Sławomir Krzyżanowski do pomysłu Dariusz Borucha, a odegrali go: Sławomir Krzyżanowski (czart), Ewa Sieniuć-Pikula (wdowa), Grażyna Czarnota (przekupka 1), Lidia Abramek (przekupka 2), Marian Zawiślak (wojewoda), Henryk Mizura ( sędzia), Dariusz Boruch (woźny).
• 26 września 2015 r. seniorzy ATT wzięli udział w XVI Jesiennym Przegładzę Twórczości Artystycznej Seniorów z fragmentami przedstawienia Kabaretu Godziemba „Dudek show”. (skecz „Jak dwa Kryształy” i wiersz „Do Du…”). Program zakwalifikował się do finału w Dęblinie, w którym zespół nie wziął udziału ze względu na okoliczności losowe.
• 14 listopada 2015 r. Amatorski Teatr Towarzyski wystąpił na II Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Komediowych Teatrów Nieprofesjonalnych „Decha” (zgłoszono 16 grupa zakwalifikowano 7). Teatr zaprezentował przedstawienie „Miłość według Czechowa”, na który składały się jednoaktówki Antoniego Czechowa „Niedźwiedź” i „Oświadczyny”. Krzysztof Żak z ATT otrzymał od jury festiwalu nagrodę dla Najlepszego Aktora za rolę Iwana Łomowa.
• 4 czerwca 2016 r. Lublin – Nocy Kultury, zaprezentowano spektakle „Rosja według Czechowa” („Złoczyńca”, „Jubileusz”) oraz „Miłość według Czechowa” („Niedźwiedź”, „Oświadczyny”) – Kawiarnia „Pożegnanie z Afryką”
• W dniach 17-21 lutego 2016 r. teatr wziął udział w 37 Biesiadzie Teatralnej. Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form odbywającej się w Horyńcu Zdroju. Został zakwalifikowany do grona 16 grup teatralnych i solistów uczestniczących w przeglądzie, spośród 30 zgłoszonych. 18 lutego 2016 r. zaprezentował jednoaktówkę Antoniego Czechowa „Oświadczyny”, wystąpili w niej Ewa Surdacka, Krzysztof Żak i Dariusz Boruch. Występ spodobał się organizatorom tak bardzo, że ATT poproszono o dodatkowy występ dla mieszkańców Horyńca Zdroju. Jury przeglądu doceniło występ ATT miłymi słowami i recenzjami, ale nie wyróżniło nagrodami.
• Amatorski Teatr Towarzyski został zakwalifikowany do udziału w festiwalu „Relacje. Międzypokoleniowe Spotkanie Teatralne”, który odbył się w dniach 23-25 września 2016 r. w Stalowej Woli. Teatr zaprezentował „Damy i huzary” Aleksandra Fredry. Przedstawienie nie zostało wyróżnione, ale bardzo podobało się publiczności.
• W dniach 11-13 listopada 2016 r. Amatorski Teatr Towarzyski uczestniczył w III Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich w Bielsku Podlaskim. Wzięło w nim udział 6 zespołów z całej Polski. Amatorski Teatr Towarzyski zaprezentował komedię Aleksandra Fredry „Damy i huzary”. Na festiwalu jury przyznało 4 główne nagrody, w tym za najlepszą aktorkę uznano Sandrę Pikulę, a za najlepszego aktora uznano Dariusza Borucha z Amatorskiego Teatru Towarzyskiego.