w czwartek 23 lutego 2017 r. o godz. 18.00

Damian Kamiński – akordeon, pianino
Marcin Pasternak – gitara

Piosenki dla Niej

*** (Cóż Tobie imię moje…) (sł. A. Puszkin, tł. J. Tuwim) Czerwone wino (sł. J. Lechoń)
B-moll (sł. J. Lechoń)
Ipecacuana (sł. B. Jasieński)
*** (Zakręciło się listowie złote…) (sł. S. Jesienin, tł. D. Sokołowski)
Szum (sł. K. Wierzyński)
Deszcz wiosenny (sł. L. Staff)
*** (Męczy mnie życie…) (sł. S. Jesienin, tł. T. Nowak)
Powrót (sł. K. Iłłakowiczówna)
Marsylianka (sł. B. Jasieński)

Chudoba Wielka (sł. D. Sokołowski)
Targ w Milanówku (sł. D. Sokołowski)
Album (sł. D. Sokołowski)
Wielkie pytania (sł. D. Sokołowski)

***

ad plakat pdnGrupa muzyczna Art déco istnieje od 2015 roku. Stanowi ją zespół muzyków, którzy od lat współtworzą lub uczestniczą w różnego rodzaju projektach. Art déco to ich niezależny, niekomercyjny i nie związany z żadnym innym przedsięwzięciem pomysł artystycznego wyrazu; sposób wyrażania siebie, swoich preferencji literacko-muzycznych.
Grupę założyli Mateusz Dąbrowski, Dariusz Sokołowski i Kamil Kuszplak. Początkowo grupa miała wykonywać utwory o charakterze piosenki poetyckiej oparte na utworach obcych autorów, ale szybko okazało się, że w ich prywatnym dorobku znajdują się materiały, które z powodzeniem mogą stanowić źródło kolejnych literacko-muzycznych przedsięwzięć.
W marcu 2015 roku do grupy dołączyli Łukasz Kukiełka i Damian Kamiński, zaś we wrześniu 2016 roku – Marcin Pasternak.
Jak mówią sami muzycy, grają piosenkę artystyczną. To muzyka, wykonywana na akustycznych instrumentach; z dbałością o detale, z wrażliwością na dźwięk i poczucie, z wyobraźnią w aranżacji, z szacunkiem dla słowa i tekstów. To muzyka niebanalna, która łączy w sobie elementy różnych stylów muzycznych, dźwięki wielu „żywych” instrumentów, rozbudowane partie solowe z tekstami klasyki poezji _DSC1583-1-2światowej. Wszystko grane „na żywo” przez ubranych w czarne, eleganckie koszule facetów. Można to przewrotnie nazwać „męską liryką” lub bardziej klasycznie: piosenką autorską, poetycką, aktorską, poezją śpiewaną…
W kwietniu 2016 roku Art déco podjęło współpracę z Lubelskim Teatrem Amatorskim dowodzonym przez Dariusza Borucha. Wynikiem współpracy jest materiał „Tuwim, proszę Państwa!” – utwory oparte na tekstach Juliana Tuwima. W marcu 2017 roku Art déco zapowiada rozpoczęcie prac związanych z zarejestrowaniem tego materiału.
W grudniu 2016 roku grupa wydała „Piosenki dla niej” – debiutancką płytę, która stanowi zwieńczenie pierwszego projektu z tekstami poetów Dwudziestolecia Międzywojennego. Nad stroną techniczną tego przedsięwzięcia czuwł m.in. Krzysztof Gorczyca (studio) i Seweryn Chwała (lubelski malarz, rysownik).
Obecnie pracują nad „Piosenkami z drogą w tle”, materiałem opartym w całości na ich własnych tekstach.