W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM


Informacje o bieżących ustaleniach
prosimy śledzić na naszej stronie

Spotkanie 
we wtorek 14 marca 2017 r. o godz. 18.00

Wstęp wolny

Polski Klub Ekologiczny Okręg Środkowo-Wschodni

Apiterapia – jak pszczoły mogą leczyć ludzi

Prowadzenie – Cezary Kruk

Bee-apis

ulotka.pdf

pszczolkaApiterapia jest to dyscyplina medycyny naturalnej wykorzystującej do leczenia ludzi różne produkty pszczele. Produktami pszczelimi leczyć się może praktycznie każdy. Specjalistyczne leczenie prowadzą wyspecjalizowane placówki medyczne.
Miód pszczeli przez tysiące lat wykorzystywany był przez ludzi jako doskonały pokarm i lekarstwo. Miód pszczeli zawiera około 80% naturalnych cukrów prostych (glukoza, fruktoza) oraz liczne żywe aminokwasy oraz naturalne kwasy organiczne. Konsumpcja miodu wzmacnia osłabiony organizm i zwiększa jego odporność na choroby. Jest on stosowany w leczeniu wielu chorób. Najbardziej ceniony jest w leczeniu chorób serca i przy przeziębieniach. Miodu używa się także w kosmetyce i do leczenia ran. Wskazane jest aby każdy spożywał dziennie minimum 1 łyżkę stołową miodu. Każdy rodzaj miodu ma właściwości lecznicze.
Miód rzepakowy wzmacnia serce i jest szczególnie polecany w leczeniu chorób wieńcowych.
Miód lipowy stosowany jest przy przeziębieniach.
Miód z mniszka lekarskiego w leczeniu nerek.
Miód spadziowy przy leczeniu oskrzeli i górnych dróg oddechowych.
Wosk pszczeli naturalny produkt wytwarzany przez pszczoły poprzez tak zwane gruczoły woskowe. Wosk używany jest w kosmetyce.
Propolis zwany także kitem pszczelim. Propolis to substancja żywiczna zbierana przez pszczoły z pączków kwiatowych i młodych pędów. Ma on bardzo silne właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Jest naturalnym antybiotykiem. Stosowany w leczeniu bardzo wielu chorób, skaleczeń, trudno gojących się ran, poparzeń, stanów zapalnych, owrzodzeń żołądka i dwunastnicy, w chorobach jamy ustnej i gardła. Propolis stosowany jest w formie roztworu etanolowego lub podawany w postaci maści. Obecnie przemysł farmaceutyczny oferuje wiele lęków opartych na propolisie.
Pyłek kwiatowy. Jest bardzo bogatym źródłem białka i witamin. Pozyskiwany jest on od pszczół w formie tak zwanych obnóży pyłkowych. Pyłek kwiatowy polecany jest w zasadzie dla wszystkich, ale szczególnie dla rekonwalescentów i osób intensywnie pracujących umysłowo.
Jad pszczeli jest produktem gruczołu jadowego w jaki zaopatrzony jest aparat żądłowy. Jad pszczeli stosowany jest w leczeniu chorób reumatycznych, goźdźcowych, zapaleniach korzonków nerwowych. Kurację jadem pszczelim należy przeprowadzać pod kontrolą lekarza.
Mleczko pszczele nazywane jest także eliksirem wiecznej młodości. Mleczko pszczele jest wydzielane przez gruczoły gardzielowe pszczoły. Pozyskuje się je zabierając larwom matecznym z których pszczoły wychowują młode królowe. Jest ono białe, kwaśne i ma konsystencję gęstej śmietany. Stosowane jest jako odżywka, kosmetyk, oraz afrodyzjak.
Ziołomiody. Produkt pozyskiwany od pszczół poprzez przerobienie karmy dla pszczół zawierającej różne wyciągi z roślin, które są lecznicze dla ludzi. W Polsce jest produkowanych kilkanaście różnych rodzajów ziołomiodów takich jak na przykład: ziołomiód z pokrzywy, sosny, aloesu, głogu, rumianku oraz wiele innych.
Homogenat czerwiu trutowego. Czerw trutowy ma ogromne walory odżywcze. Jego produkcja jest bardzo prosta i tania.
Inhalacje powietrzem z ula. Prawdopodobnie powietrze z rodziny pszczelej może mieć pozytywny wpływ na zdrowie ludzi. W wielu większych pasiekach budowane są domki w których pacjenci mogą zażywać inhalacji powietrza wytworzonego w rodzinie pszczelej.

Prezentacja programu PowerPointCezary Kruk
W 1982 r. ukończył Państwowe Techniku Pszczelarskie w Pszczelej Woli, a następnie w 1987 r. zootechnikę na Akademii Rolniczo- Techniczna w Olsztynie oraz indywidualny tok studiów z pszczelarstwa i pszczelnictwa.
W latach 1977-1987 odbywał praktyki pszczelarskie w 300-pniowej pasiece w Państwowym Technikum Pszczelarskim w Pszczelej Woli, 200-pniowej pasiece Ryszarda Olejniczka w Kutnie, 1000-pniowej pasiece Feliksa Karnera w Austrii, praca w 100-pniowej pasiece w Katedrze Pszczelnictwa AR-T w Olsztynie, praktyka w Oddziale Pszczelnictwa ISK w Puławach oraz praktyki u kilku pszczelarzy w Polsce, staż w 100-pniowej Pasiece Zarodowej WOPR w Końskowoli.
W latach 1988-2003 pracował na stanowisku asystenta w Instytucie Pszczelnictwa w Puławach, a w latach 2007-2016 głównego specjalisty ds. pszczelarstwa z zakresem zadań na województwo lubelskie w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Puławach oraz jako nauczyciel akademicki przedmiotu pszczelnictwo na Akademii Rolniczej w Lublinie. Od 2003 roku do chwili obecnej współpracuje z 1600-pniowym Gospodarstwem Pasiecznym „Sądecki Bartnik”.
Jest autorem 100 publikacji, doniesień naukowych i artykułów popularno-naukowych. Pod jego redakcją ukazało się 8 książek z materiałami konferencyjnymi.
Był głównym organizatorem Lubelskich Konferencji Pszczelarskich.
Za swoją pracę i działalność został odznaczony w 2000 r. odznaczeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony dla Polskiej Kultury za druk i kolportaż wydawnictw niezależnych, w 2007 r. odznaczeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zasłużony dla Rolnictwa i w 2011 r. Srebrną odznaką Polskiego Związku Pszczelarzy oraz w 2012 r. odznaczeniem Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność dydaktyczną w pszczelarstwie.

Polski Klub Ekologiczny

Powstał w 1980 r. w Krakowie w czasie pierwszego zrywu Solidarności jako niezależna organizacja ekologiczna stawiająca sobie za cel wdrażanie idei ekorozwoju. Był pierwszą organizacją w bloku państw socjalistycznych pozarządową otwarcie sprzeciwiającą się traktowaniu środowiska jako dobra niczyjego, stanowiącego wartość drugorzędną w stosunku do gospodarki kraju. W następnych latach PKE rozwijał się w drodze powstawania okręgów i kół. PKE uczestniczy w międzynarodowym ruchu ekologicznym – jest członkiem kilku organizacji zagranicznych.
Polski Klub Ekologiczny
Okręg Środkowo-Wschodni
Początki działalności sięgają 1981 r. Jest on organizacją pozarządową pożytku publicznego. Posiada osobowość prawną. Jest zarejestrowany pod numerem KRS 0000153780. Gromadzi w swoich szeregach naukowców, praktyków ze środowisk inżynieryjnych i humanistycznych oraz młodzież. Uczestniczą oni w pracach zespołów problemowych Klubu: ochrony przyrody, gospodarki wodnej, gospodarki odpadami, energii odnawialnej, rolnictwa ekologicznego, edukacji ekologicznej i ekoturystyki. Wspieramy wszelkie działania w regionie, służące przywracaniu równowagi ekologicznej w środowisku przyrodniczym, czystości biosfery, ochronie krajobrazu naturalnego i kulturowego. Klub podejmuje interwencje na rzecz przestrzegania prawa w zakresie kształtowania, ochrony i restytucji środowiska i zdrowia ludzi. Poprzez swoich ekspertów wspiera inicjatywy lokalne mieszkańców na rzecz ochrony środowiska. Wpływa na podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez organizacje spotkań, warsztatów, seminariów, konferencji i publikacje z zakresu ochrony środowiska.
W realizacji celów programowych Polski Klub Ekologiczny Okręg Środkowo-Wschodni współpracuje ze środowiskami naukowymi wyższych uczelni Lublina, Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach, instytucjami państwowymi i samorządowymi, organizacjami pozarządowymi i szkołami. W ramach realizacji naszych celów współdziała z władzami państwowymi i samorządowymi. Uczestniczy w konsultacjach, opiniowaniu inwestycji i dokumentów programowych dotyczących strategii ochrony środowiska w regionie.
Celem naszych działań jest:
– uznanie ekorozwoju, jako podstawy polityki społeczno-gospodarczej państwa
– poprawa stanu środowiska przyrodniczego Polski
– ochrona krajobrazu naturalnego i dziedzictwa kulturowego
– kształtowanie w społeczeństwie świadomości, że jakość życia zależy od racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi i zachowania równowagi między środowiskiem a rozwojem cywilizacji
– powszechna edukacja ekologiczna

Polski Klub Ekologiczny
Okręg Środkowo-Wschodni
ul. Turystyczna 44, 20-207 Lublin
tel. 506-693-379, e-mail: pke-lublin@wp.pl
Prezes:
dr inż. Mariusz Zarychta

b3

Kalendarz wydarzeń
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Archiwa
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją