Wernisaż

Ewa Wójcik

Moje miejsce – moje życie

DSCI0006

Gdy przed około 30 laty sięgnęłam po pędzle i farby, nie przypuszczałam, że malarstwo stanie się MOJĄ PASJĄ – piękną, głęboką i niepowtarzalną, w której mogę wypowiedzieć siebie, bez ograniczeń, przy pomocy farb, kolorów i uderzeń pędzla. Jest ono formą wyrażania zachwytu nad kolorami i pięknem otaczającego nas świata. Miłość do malarstwa odziedziczyłam najprawdopodobniej po Mojej Mamie, która w swej młodości także malowała i której zadedykowałam swą wystawę jubileuszową 25 lecia pracy twórczej, także w Domu Kultury LSM (czerwiec 2014 r.)
Moją drugą miłością jest muzyka – komponowanie i gra na pianinie. Od kilku lat piszę wiersze.

WYZNANIE

Słońce, niebo i gwiazdy
kocham ja szalenie,
każdą życia chwilę
bardzo sobie cenię.
Wiatr, śnieg, deszcz
i każdą pogodę
przyjmuję z wdzięcznością
na mej duszy ochłodę.
Drzewa i kwiaty
kocham ja szalenie
ptaki i motyle
także sobie cenię.
Lubię także biedronki
i ich czarne kropki,
lubię i stokrotki
i ich białe płatki.
Nade wszystko kocham jednak kolory
muzykę, pianino i granie,
wszędzie widzę obrazy
oto me wyznanie.
Za wszystko com od Pana otrzymała
Jemu bardzo podziękować bym chciała.
Bo z serca, bo z duszy
bierze się natchnienie,
które nad wszystko dzisiaj sobie cenię.
I nasycić się nie mogę
tym pięknym świata widokiem
mą wrażliwą duszą
i mym bystrym okiem.

Ewa Wójcik, 2 września 2016 r.

***

Ewa Wójcik przedstawia na obecnej wystawie cykl obrazów pt. MOJE MIEJSCE – MOJE ŻYCIE. Jej twórczość nasycona jest tańcem barw i emocji. Pełnej ekspresji prace powstają z maleńkich plamek światła i radości życia. Swobodny, dynamiczny i ekspresyjny gest malarski tworzą obrazy radości życia. Tematy tych prac są związane z miejscami, w których Ewa żyje i tworzy. To widoki z jej okien, ogródki działkowe i piękny park. To zachwyt nad przyrodą w każdym miejscu.

Hanna Gralak

EWEwa Wójcik – dusza artystyczna; maluje, gra na pianinie, komponuje, pisze wiersze. Urodzona w 1958r. w Lublinie. Pochodzi z Rudnika Szlacheckiego koło Kraśnika, z rodziny nauczycielskiej. Absolwentka Politechniki Warszawskiej – Wydziału Inżynierii Lądowej (1983 r.). Od ukończenia studiów mieszka na stałe w Lublinie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków (od 2011 r.). Należy także do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, gdzie 30 lat temu rozpoczęła się jej artystyczna droga. Ukończyła tam Społeczne Ognisko Plastyczne pod kierunkiem Tomasza Świerbutowicza (1989r.).
Uczestnik wielu plenerów krajowych i zagranicznych, organizowanych przez Towarzystwo m.in. Niedzica, Falsztyn k. Niedzicy, Kazimierz Dolny, Nałęczów, Darłówko, Józefów k. Biłgoraja, Józefów nad Wisłą, Sosnowica, Łosie k. Gorlic, Brześć, a także Hajduszoboszlo, Budapeszt, Polgar (Węgry).
Maluje głównie w technice olejnej – z natury.
Brała udział w wielu wystawach zbiorowych organizowanych przez TPSP w latach 1988-2016, w różnych galeriach na terenie Lublina, we Wrocławiu i Debreczynie (Węgry). W 2016 r. wzięła udział w wystawie zbiorowej z okazji 80 lecia ZPAP na Zamku w Lublinie.

Wystawy indywidualne:
– 1990 Pałac Małachowskich w Nałęczowie