w piątek 7 kwietnia 2017 r. o godz. 18.00

Dorota Olech – saksofon tenorowy
Paulina Owczarek – saksofon barytonowy

Prowadzenie: Ewa Hadrian

Koncertowi towarzyszyć będzie promocja najnowszej książki

Janusza Świądra Gwiazdy błyszczały wczoraj, tom II, Polihymnia, Lublin 2017

14206195_1071452339599991_7819986066149134145_o

SAKSOFONARIUM _ logoSaksofonarium jest rezultatem zderzenia różnych muzycznych temperamentów, które połączyła fascynacja kameralistyką saksofonową. Tworzą go saksofonistki, absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie. Repertuar zespołu jest zróżnicowany stylistycznie, począwszy od jazzu, poprzez aranżacje muzyki filmowej i rozrywkowej, po współczesne kompozycje saksofonowe. W wykonaniu kwartetu możemy usłyszeć zarówno renesansową suitę, swing, argentyńskie tango, jak i najnowsze utwory, napisane specjalnie dla zespołu.

ławeczka

Kwartet powstał w 2009 roku. Od momentu założenia grupy postanowiłyśmy nie ograniczać się do określonej stylistyki. Jesteśmy otwarte na różne gatunki i style muzyczne. Każda z nas wniosła do zespołu swoje doświadczenia i upodobania estetyczne, stąd też wszechstronny repertuar kwartetu. Aktywnie koncertujemy od pięciu lat. Brałyśmy udział m.in. w: Ladies’ Jazz Festiwal w Gdyni, Happy Jazz nad Niegocinem, Krakowskim Festiwalu Filmowym,  Festiwalu ERŁO w Łodzi, Festiwalu Złota Tarka w Iławie. Koncertowałyśmy również na scenie Filharmonii Częstochowskiej podczas festiwalu Hot Jazz Spring, a także w krakowskiej Piwnicy pod Baranami oraz na sali koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie jako solistki z Orkiestrą Dętą AM. Współpracowałyśmy z Teatrem im. Juliusza Słowackiego, Teatrem Starym w Krakowie oraz Teatrem Sztuk w Oleśnicy. Wzięłyśmy udział w konferencji TEDxKazimierz, gdzie opowiadałyśmy o naszej działalnośc. W 2016 roku ukazał się nasz pierwszy teledysk do utworu „Marysin”, a w marcu 2017 roku wydana została debiutancka płyta kwartetu z utworami George’a Gershwina.

W programie usłyszymy:
• George Gershwin:

17309218_1250343811710842_4597259203359106692_n
I got rhythm
Oh, Lady be good
Liza
Summertime
Four songs
They can’t take that away
Somebody loves me
The man I love
S’wonderful
Lullaby

• Ilio Volante – American Feeling
• Heiner Wiberny – Ulla in Africa
• Glen Miller – In the mood
• Bruce Evans – Diamond state rag
• Thelonius Monk – Blue Monk
• Mark Goddard – Pasodoble demento
• Henry Mancini – Moon river
• Duke Ellington – It don’t mean a thing
St. Louis blues

www.saksofonarium.pl

img059Janusz Świąder – dziennikarz od 1969 r. w redakcjach: „Sztandar Ludu”, „Dziennik Lubelski” i „Dziennik Wschodni”, a w latach 1975-1991 również w Polskiej Agencji Prasowej, gdzie został uhonorowany III nagrodą prezesa PAP. Autor książek (w tym biograficznych o Marcie Mirskiej i Januszu Gniatkowskim), licznych publikacji w prasie lubelskiej, krajowej (m.in. w „Przekroju” i „Głosie Nauczycielskim”, Magazynie Wyższych Sfer VIP) i zagranicznej (londyńskim, polonijnym Polish Weekly Magazine „Cooltura”, nowojorskim polonijnym „Super Express USA” i dwutygodniku polonijnym ukazującym się w USA -„Gwiazda Polarna”) oraz w portalach internetowych – Interia, Wirtualna Polska i kanadyjskim Mowiepopolsku. Współpracował również owocnie z Krajową Agencją Prasową i Fotograficzną, warszawską agencją Micro Way Media oraz z dwumiesięcznikiem lubelskim „Uroda Życia”. W 2011 roku, decyzją lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, został mu przyznany tytuł „Młodego Dinozaura”. Tytułem tym stowarzyszenie obdarza dziennikarzy-emerytów, ale jeszcze czynnych zawodowo. „Gwiazdy błyszczały wczoraj”, tom II, to obszerne wydanie encyklopedyczne zawierające około 170 sylwetek piosenkarzy, kompozytorów oraz osób związanych z polską piosenką. O nich opowiada ta książka. Publikacja ta ma na celu ocalić od zapomnienia przeszłość, pamięć o tych właśnie artystach, którzy objawili się talentem. W formie encyklopedycznej zawarto tu biogramy artystów, zdjęcia, wywiady, dyskografie, jak i charakterystyczny dla danego artysty fragment tekstu piosenki popularnej w latach jego świetności. Książka ma na celu ocalenie od zapomnienia twórczości artystów popularnych w ubiegłych latach, często zapomnianych i przez długie lata pomijanych w mediach. Jest to znakomity prezent zarówno dla seniora, jak i młodego kulturoznawcy oraz melomana.