Wieczór wspomnień i koncert

Jan Gurba – prezes Lubelskiego Towarzystwa Miłośników Książki;

• Słowo o Zbigniewie Strzałkowskim
Zbigniew Jóźwik – wiceprezes Lubelskiego Towarzystwa Miłośników Książki;

• Zbigniewa Strzałkowskiego wspominają:
Zbigniew Fronczek – prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział w Lublinie, redaktor naczelny pisma „Lublin. Kultura i Społeczeństwo”
Waldemar Michalski – redaktor, długoletni sekretarz redakcji kwartalnika „Akcent”;

• Piosenki do wierszy Zbigniewa Strzałkowskiego:

Jadwiga Kosiorkiewicz-Księżycka, akompaniament – Grażyna Gałęga

***

Zbigniew Strzałkowski (ur. 12 października 1933 r. w Drohicznie Poleskim – zm. 28 lutego 2017 r. w Lublinie), poeta (autor 15 opublikowanych książek poetyckich), prozaik (opublikował 7 tomów znaczącej prozy), grafik, dziennikarz, redaktor, mecenas i kolekcjoner sztuki, także popularyzator kultury.
Od siódmego roku życia wychowywał się w zakładach dla sierot u urszulanek i franciszkanów. Po śmierci matki i rozstrzelaniu w 1940 r. ojca (oficer Wojska Polskiego) trafili z młodszym rodzeństwem do sowieckiego domu dziecka, gdzie byli poddani ostrej rusyfikacji. W roku 1946 cudem – w ramach repatriacji – przybył do Polski. Jako wychowanek Domu Dziecka w Koźlu ukończył Szkołę Zawodową (specjalność tokarza), a także Technikum Żeglugi Śródlądowej (budowę statków) w 1954 r. W latach 1957–1962 studiował historię sztuki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, zaś po jej ukończeniu pracował jako asystent przy Katedrze Historii Sztuki Kościelnej. W roku 1969 odszedł z uczelni i poświęcił się wyłącznie pracy twórczej jako plastyk i literat. Był współzałożycielem Studenckiej Grupy Poetyckiej „Prom” i Studenckiej Grupy Plastyków „Inops” (1959) oraz Studenckiego Klubu Literackiego „Kontrapunkt” (1956), współinicjatorem powstania Lubelskiego Ośrodka Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy (1964), założycielem i przewodniczącym Robotniczego Klubu Literackiego „Profile” (1965), a także inicjatorem powstania Nauczycielskiego Klubu Literackiego im. Józefa Czechowicza przy Radzie Okręgowej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Lublinie (1968) i jego – od początku do roku 1981 – przewodniczącym oraz członkiem Krajowej Rady Korespondencyjnego Klubu Młodych Pisarzy. Od roku 1960 należał do Związku Polskich Artystów Plastyków pełniąc różne funkcje. Zajmował się malarstwem oraz grafiką warsztatową i użytkową. Kolekcjoner m.in. medali (w zbiorach znajduje się ok. 900 sztuk) oraz ekslibrisów (7000 sztuk), które prezentował na licznych wystawach. Odznaczony bibliofilskim Orderem Białego Kruka ze Słonecznikiem (1994). Wykonał ponad 500 znaków książkowych.
W latach 1970–1983 był członkiem Związku Pisarzy Polskich, pełniąc w nim szereg funkcji. Współzałożyciel w roku 1989 Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Lublinie. Inicjator powołania w 1982 r. w Lublinie Duszpasterstwa Środowisk Twórczych. Od założenia w 1999 r. Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej pełnił w tym Stowarzyszeniu najważniejsze funkcje. Występował z prelekcjami i spotkaniami autorskimi na terenie całej Polski, także często na terenie kościołów (w stanie wojennym). Współredagował liczne wydawnictwa kościelne. Był członkiem redakcji gazety Parafii św. Józefa w Lublinie „Ku Wspólnocie” oraz zastępcą redaktora naczelnego (od roku 2003) w dwumiesięczniku „Lublin. Kultura i społeczeństwo”. W czasie stanu wojennego działał aktywnie w solidarnościowej prasie podziemnej. Jest autorem unikatowej serii znaczków pocztowych i okolicznościowych „kart politycznych”. Był nagradzany i wyróżniany w kilkudziesięciu konkursach poetyckich, prozatorskich i dziennikarskich, m.in. „Czerwona Róża”, Laur im. Józefa Czechowicza, Łódzka Wiosna Poetów, O Lampkę Górniczą, Skrzydła Ikara, Lubelski Laur Koziołka. Uhonorowany wieloma odznaczeniami.

JKJadwiga Kosiorkiewicz-Księżycka śpiewa wiersze poetów polskich, w tym lubelskich. Muzykę komponuje sama. Urodziła się w Lublinie. Jej ojciec był artystą malarzem, rysownikiem i dekoratorem. – Muzyka i poezja były zawsze moją największą radością – wyznaje. – Uczęszczała do szkoły muzycznej, tańczyła w Zespole Pieśni i Tańca Ziemi Lubelskiej Wandy Kaniorowej. Jako solistka debiutowała w 1964 r. w zespole studenckim „Bezimienni”. Kompozycji uczyła się u prof. Włodzimierza Dębskiego. Kompozytorska twórczość artystyczna narodziła się później, zainspirowana kontaktami z lubelskimi poetami, m.in. Marianem Januszem Kawałką, Zbigniewem Strzałkowskim, Waldemarem Michalskim, Marianem S. Hermaszewskim. Pierwsze jej próby kompozytorskie spotkały się z życzliwym przyjęciem w gronie poetów i licznych słuchaczy.
– Wybierałam najpiękniejsze wiersze, które potem stawały się jakby moimi. Akompaniuję sobie na gitarze. Skomponowałam muzykę do ponad stu wierszy. Oprócz liryków miłosnych, refleksyjnych, doszły wiersze religijne i patriotyczne. W Duszpasterstwie Środowisk Twórczych Diecezji Lubelskiej „odkryłam” poezje Anny Kamieńskiej, ks. Jana Twardowskiego i innych poetów. Powstawały recitale, które prezentowałam na spotkaniach autorskich w domach kultury, w kościołach, na sacrosongach, w audycjach radiowych i w telewizji. Śpiewałam pastorałki i kolędy lubelskich poetów.
Jadwiga Kosiorkiewicz-Księżycka jest członkiem stowarzyszeń twórczych – ZAKR i ZAiKS. Nagrała dwie kasety. Ukończyła Studium Organistowskie. Przez kilka lat grała w kościele oo. Jezuitów. W 1995 r. wyjechała do Danii, mieszkała w Arhus. Dla Polonii organizowała wieczory poezji, także dla Duńczyków, którzy chętnie poznawali polską poezję w tłumaczeniu poety Paula Strandvila, męża Pani Jadwigi. Przez 15 lat była organistką w kościele katolickim w Arhus. Śpiewała też w chórze kościelnym jako solistka-sopranistka. Chór nagrał kilka płyt.

• Wiersze Zbigniewa Strzałkowskiego, które usłyszymy podczas koncertu:

Osiem błogosławieństw
Wyjęłam z listów