w poniedziałek 16 listopada 2017 r. o godz. 18.00

Wieczór poezji i wspomnień

Po Italii

Po ITALII

czech_08Muzeum Literackie im. Józefa Czechowicza jest oddziałem Muzeum Lubelskiego w Lublinie. Projekt organizacji zrodził się pod koniec lat pięćdziesiątych w miejscowym środowisku literackim.
Z propozycją utworzenia Muzeum wystąpili jako pierwsi Stanisław Fita i Lech Ludorowski. W artykule Ocalmy pamięć wielkich postulowali, by zorganizować muzea Bolesława Prusa w Nałęczowie, Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej oraz Józefa Czechowicza i Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Propozycję tę poparli żyjący jeszcze wówczas przyjaciele Czechowicza: Feliks Araszkiewicz, Konrad Bielski, Wacław Gralewski i Kazimierz Andrzej Jaworski.

Została podjęta w tej sprawie uchwała Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie. Idea utworzenia placówki urealniła się w latach 1963-1965, kiedy Tadeusz Kłak – ówczesny kierownik Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie – zebrał dokumenty, listy oraz rękopisy Józefa Czechowicza. Od 1 października 1967 r. Muzeum organizował Józef Zięba, który kierował placówką do 31 maja 1989 r.

Muzeum zostało otwarte 9 września 1968 r. w dwudziestą dziewiątą rocznicę śmierci Poety.

***

Po Italii

Łagodny wiatr z południa
ze Śródziemnego Morza
od Wergiliusza
Dantego
Michała Anioła

Italia
w jasności słońca
odgrzebywana z popiołów
starożytna
średniowieczna
renesansowa

Z freskami Giotta
głosami pieśni
dźwieczących w kościołach

Głęboki cień w starych budowlach
z łukiem gwiaździstego nieba

Italia

Spragniony jeleń
tu dąży do źródła

***

Józef Zięba w Muzeum Literackiego im Józefa CzechowiczaJózef Wiesław Zięba ur. 15 sierpnia 1932 roku w Powursku na Wołyniu. W 1951 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, studia polonistyczne w 1955 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w 1974 r. uzy­skał doktorat w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Od 1 października 1967 r. organizator, do 31 maja 1989 r. kierownik Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie.
Wydał dziewięć tomików wierszy: Stęsk­niony krokodyl, 1957 (wyd. II, 2017); Wierność cieni [współautor Stanisław Weremczuk], 1961; Zasiew soczysty, 1965; Świadectwo istnienia, 1970; Z dalekich wypraw, 1972; Wier­sze wybrane, 1992; Wszystko, co ziemskie, pozostawiam ziemi, 2002; Był człowiek, w którym moja ziemia ujrzała, że jest związana z nie­bem [poemat, wydanie albumowe], 2014; Po Italii, 2017. Powieść: Dzierżak, 1978. Ruch teatralny na wsi 1918-1939 (skrócona wersja rozprawy doktorskiej), 1976; Szklaneczka króla Stasia i inne lubelskie opowieści, 1977, wyd. II, 1983; Wspaniały dar króla i inne lubelskie opowieści, 1996; Wspaniały dar króla, poeta burmistrz i inne lubel­skie opowieści, 2003, Tajemnice lubelskiego koziołka. Dwadzieścia jeden opowieści. Wydanie jubileuszowe na 700-lecie Królewskiego Miasta Lublina, 2016. Dzieje jednego obrazu. Opowieść o cudownej ikonie Matki Boskiej Chełmskiej, 2005. Rozmowy o Józefie Czechowiczu, 2006; Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Narodziny Uczelni, 2008; Cykl wspomnieniowy: Znad Stochodu. Wspomnienia wołyńskie, 2001; Miasto ocalenia, 2005; Lublin, miasto przeznaczenia [cz. I, 2007, II i III, 2012]; Opowieść o długim żywocie i przedwczesnej śmierci lubelskiej fary, 2014; Kiedy pan Belina na karkach Moskali wjechał do Lublina, 2015; Katolicki Uniwersytet Lubelski. Powstanie i odrodzenie Uczelni, Lublin 2017.