W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Spotkanie z projekcją
w środę 15 listopada 2017 r. o godz. 18.30

Wstęp wolny

Spotkanie z psychologiem i terapeutą

Anną Marciniak

Twoje mocne strony

ulotka.pdf

Nikt nie zna Cię lepiej niż Ty sam. Zastanów się, jak szeroka jest to wiedza? Co naprawdę o sobie wiesz? To kluczowe pytania, ponieważ większość z nas coś tam o sobie wie, ale nie zna swoich mocnych stron. Jesteśmy specjalistami od wytykania swoich wad, a tak niewiele wiemy o swoim potencjale. Poznanie swoich mocnych stron jest o tyle trudne, że trzeba zmierzyć się ze swoimi słabościami, strachami, sprawami, o których nie chcesz myśleć na co dzień. Z negatywnymi przekonaniami, które ktoś kiedyś wpoił Ci do głowy.

Fakt, że żyjesz we własnej skórze i czujesz swoje ciało, nie jest jednoznaczne z tym, że jesteś sobie bliski i znajomy. Tysiące spraw życia codziennego, pęd i zabieganie, praca, rodzina – to wszystko bardzo skutecznie odrywa Cię od siebie samego. I nic dziwnego. W pośpiechu, stresie i poplątaniu nie chcemy czuć dyskomfortu i frustracji, jaką przynosi proza życia. Nie mamy czasu, by pobyć sam na sam ze sobą albo nie chcemy go mieć.

Odkrycie mocnych stron wymaga dobrej relacji i kontaktu ze sobą. Warto poświęcić sobie czas i wsłuchać się w siebie. Zadać sobie pytanie, co potrafisz i o czym marzysz? Na te pytania możesz odpowiedzieć tylko TY. Talenty często niewidoczne dla oka albo początkowo nieistotne mogą mieć dużą wartość. Skąd możemy wiedzieć, że tzw. „chomikowanie” może być naszą mocną stroną? Co więcej, jak zrobić z tego użytek? Jednakże może być to przydatna cecha w zajęciach, gdzie należy przetrzymywać dokumenty i dbać o ich archiwizowanie. Księgowej taka cecha się na pewno przyda. Albo gadulstwo, które bywa bardzo często odbierane w sposób negatywny. Jednakże, jeśli tę cechę odpowiednio się wykorzysta i energię skupi na trafnych działaniach, może przynieś to niespodziewany efekt. Małomówny spiker radiowy czy przewodnik wycieczek to raczej nienajlepsze rozwiązanie. Jak widać, nasze niektóre cechy dopiero po dobrym wykorzystaniu stają się naszym talentem.

 

Inteligentni stoją na przegranej pozycji…
Ludziom o wysokim IQ ciężko przychodzi wykonywanie powtarzalnych zadań, tym bardziej, kiedy widzą, że ich praca nie ma sensu, np. procesy są źle zaprojektowane, plany nierealne. Co więcej, gdy próbny uzdrowienia sytuacji, poprzez np. wyjaśnienie sprawy przełożonemu, kończą się fiaskiem. W takich sytuacjach człowiek inteligentny ma wrażenie, jakby walił głową w mur, co podcina mu skrzydła, nie pozwala skoncentrować się na pracy i spowalnia dalszy rozwój. Sytuacja się jeszcze pogarsza, kiedy inteligentny widzi, że ludzie „nad nami” są mocno ograniczeni bądź nie mają stosownej wiedzy do zajmowanego stanowiska. Wtedy przekonuje się, że nie ma szans, bo ci o wyraźnych niedostatkach intelektualnych — awansują szybciej. Przełożeni z reguły nie lubią krytyki czy wymagających innowacji, cenione są raczej uśmiech, entuzjazm i milcząca akceptacja dla tego, co jest.

ĆWICZENIE:
W ciągu dnia znajdź 10 minut, aby pobyć w samotności. Podczas kąpieli, podczas spaceru – gdziekolwiek. Ważne, aby nic Cię nie rozpraszało. Siedząc w pokoju, zamknij komputer, wyłącz muzykę – odetnij się od bodźców. I za każdym razem zapytaj siebie: „Czego chcę?”, „W jaką chcę iść stronę?”, „Co czuję?”. Będzie świetnie, kiedy uda Ci się zapisać odpowiedzi. Powtarzaj ćwiczenie regularnie. Efekty Cię zaskoczą.

Zajrzyj w głąb siebie
Odkrywanie swoich mocnych stron to wielkie koło wzajemnych zależności, ale przede wszystkim praca nad sobą i podejmowanie działania. Nie znamy swoich mocnych stron nie dlatego, że ich nie mamy, ale dlatego, że nie podejmujemy wysiłku, aby je znaleźć. Nie czekaj na kogoś, kto powie Ci „jesteś dobry w tym i w tym”, bo za chwilę zjawi się ktoś inny, kto temu zaprzeczy – nie da się dogodzić wszystkim. Dlatego zachęcam Cię do tego, abyś sam wyruszył w podróż w głąb siebie i poznał swoje mocne strony. Może to dobre postanowienie na deszczowy wieczór.

Kalendarz wydarzeń
Kwiecień 2019
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930EC
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Archiwa
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją