Wernisaż

Tadeusz J. Chmielewski

Zaklinacz czasu

Pragnienie_okładka albumu
Spotkanie autorskie i promocja albumu Pragnienie

Wybrane teksty literackie Tadeusza J. Chmielewskiego zaprezentuje Ewa Dados.

Czas płynie nieubłaganie od przeszłości w przyszłość. Obiektywnie nic da się go zatrzymać, ani cofnąć. Odmierzają go nieubłagane Zegary Wieczności. Ale w naszym emocjonalnym przeżywaniu świata upływ czasu nie jest jednostajny, prosty: od do. Czas może płynąć wartkim nurtem, szaleńczo rwać, spadać w przepaść albo leniwie meandrować, tworzyć zaskakujące pętle, rozlewiska, zastoiska, oparzeliska, odcinać starorzecza Tajemnic. Poprzez nasze doświadczenia, wspomnienia, refleksje, czytanie kiedyś przez kogoś napisanych tekstów, oglądanie obrazów z minionych lat, możemy wracać do tego, co było. przeżywać coś jeszcze raz. Więcej – możemy wydobywać z czasu esencje określonych chwil, ulotną aurę miejsc i duchowość osób.
Zaklinać to rzucać zaklęcie, czarować, oszałamiać; ale także usilnie prosić Los lub kogoś; pragnąć osiągnięcia określonego stanu w miejscu i czasie, gdzie nas już albo jeszcze nie ma.
Tak, jestem zaklinaczcm czasu. Z okruchami wiedzy w głowie, aparatem fotograficznym w ręku i literackim notatnikiem w kieszeni przemierzam Przestrzeń. Śledzę cienie, dotknięcia i pieczęcie, które upływający Czas pozostawia w pejzażu i w ludziach. W swoich fotografiach i tekstach subiektywnie odtwarzam to, co Czas zapisuje w krajobrazie i we mnie. Zapraszam na wernisaż.

ChmielewskiTadeusz J. Chmielewski
Urodzony w 1950 r. w Lublinie, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Sklodowskiej; ekolog krajobrazu, architekt krajobrazu, planista przestrzenny, projektant obszarów chronionych (w tym m.in. Poleskiego Parku Narodowego), krajoznawca. Autor i współautor ponad 400 publikacji naukowych i krajoznawczych, w tym 24 książek; autor ok. 40 piosenek poetyckich i ponad 100 innych utworów literackich.
W latach 1990-1998 Wojewódzki Konserwator Przyrody w Lublinie. W latach 1998-2017 pracownik naukowy Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.
Fotografuje przede wszystkim przyrodę, krajobraz i architekturę najpiękniejszych zakątków Polski. Autor 19 wystaw indywidualnych, w tym jednej w USA, uczestnik blisko 70 konkursowych i klubowych wystaw fotograficznych w kraju i za granicą. Inicjator ł główny organizator cyklu 10 ogólnopolskich przeglądów filmów, fotografii i przezroczy o ochronie środowiska „BIOSFERA” w latach 1977-1987 w Lublinie. Założyciel i komisarz Galerii Fotografii Krajoznawczej „Cień” w Lublinie w latach 1983-1987. Laureat wielu konkursów fotograficznych, m.in. zdobywca Grand Prix Ogólnopolskiego Biennale Fotografii Pragnienie_okładka albumuPrzyrodniczej w Poznaniu (1988), dwukrotnie Medalu Biennale Krajobrazu w Kielcach (1986, 1988), Medalu Fotoklubu RP na międzynarodowym konkursie fotograficznym „Małe Formaty” w Radomiu (2005) oraz szeregu innych. Jego zdjęcia znajdują się m.in. w 2 prestiżowych ogólnopolskich almanachach fotograficznych: „Polska fotografia krajoznawcza” (2000) oraz „Mistrzowie polskiego pejzażu” (2001). Były też publikowane w kilku albumach oraz licznych wydawnictwach książkowych, folderach i kalendarzach. Szereg jego prac znajduje się też w kolekcjach muzealnych oraz w zbiorach osób prywatnych. W 2017 r. wydał swój pierwszy album fotograficzno-literacki pt. „Pragnienie”.

W czasie wernisażu będzie można nabyć album fotograficzno-literacki
Tadeusza Chmielewskiego pt. „Pragnienie”, Wydawnictwo NORBERTINUM, Lublin 2017