w środy 11, 18 i 25 października 2017 r. o godz. 17.00

Opowieści podróżnicze

Krzysztof Baranowski

Cypr – podzielona wyspa

Cypr leży na wyspie, znajdującej się w północno-wschodniej części Morza Śródziemnego. Wyspa leży w pobliżu Turcji, stąd biorą się duże wpływy polityczne i religijne tego kraju. Powierzchnia wyspy to 9251 km kw. co stanowi nieco mniej niż województwo opolskie. Od roku 1974 w którym Turcja zbrojnie anektowała część wyspy, Cypr jest podzielony na Republikę Cypru (część południowa), oraz samozwańczą Republikę Turecką Cypru Północnego, uznawaną tylko przez Turcję. W południowej części wyspy dominującą religią jest prawosławie obrządku greckiego, a w północnej części islam.
Film z mojej wycieczki po Cyprze pokażę w trzech częściach.

W pierwszej części, w dniu 11 października 2017 r., zobaczymy nadmorską promenadę palmową w Larnace, zwiedzimy jedno z najciekawszych muzeów archeologicznych Fundacji Rodziny Pieridesa ze zbiorami od około 4000 r. p.n.e, do XV w. n.e., zobaczymy kamienny kościół Św. Łazarza z IX w., twierdzę nadmorską i – jadąc wzdłuż słonego jeziora, – dojedziemy do meczetu sułtanki Teke. Dalej zwiedzimy bizantyjski kościół Angeloktisti (aniołów) i opuszczamy Larnakę. W Choirokiti zobaczymy osadę z okresu neolitu i spróbujemy potrawy kleftiko. W Limasol zobaczymy sklep z gąbkami oraz port i promenadę. W Pafos zwiedzimy kościół Ayia Kyriaki, obok którego jest kolumna, przy której biczowano Św. Pawła, wykopaliska archeologiczne, port, groty i klasztor Św. Neofita, groby królewskie i drzewo życzeń.

W drugiej części, w dniu 18 października 2017 r., zobaczymy słynną Skałę Afrodyty, gdzie według legendy bogini wyłoniła się z morskiej piany. W Kourion zwiedzimy wykopaliska starożytnego miasta-królestwa i pojedziemy do średniowiecznego zamku Kolossi, gdzie wyprodukowano po raz pierwszy wino komandaria, stanowiące obecnie wizytówkę Cypru. Komandarię oraz inne wina będziemy degustować w winnicy, a potem zwiedzimy wioskę Omodos i monaster Krzyża Świętego. W Górach Troodos zwiedzimy najbogatszy i najbardziej znany, słynący cudami, monaster Kykkos z 1100r. Po przejechaniu przez góry, dojedziemy do Nikozji, jedynej w Europie stolicy podzielonej na dwie części. W części cypryjskiej zwiedzimy Stare Miasto i przejeżdżamy przez granicę do części tureckiej. Zobaczymy tam dawny turecki karawanseraj, a także dawną katedrę Agia Sophia, obecnie przerobioną na meczet Selima.
W trzeciej części, w dniu 25 października 2017 r., zwiedzimy potężny, średniowieczny zamek w Kyrenii, a w nim Muzeum Wraku Żaglowca i Izbę Tortur, a potem uroczy port i nabrzeże. Następnie pojedziemy do pobliskiej wioski Bellapais, gdzie zobaczymy dobrze zachowane ruiny gotyckiego opactwa pokoju. Jest to jeden z najwspanialszych zabytków architektury gotyckiej na Bliskim Wschodzie. Po odpoczynku w hotelu jedziemy następnego dnia do Salaminy, która przez 1000 lat była największym portem i zarazem stolicą Cypru. Zobaczymy tam pozostałości starożytnego teatru, amfiteatru, gimnazjonu, łaźni i innych obiektów. Dalej jedziemy do Famagusty, gdzie Szekspir umieścił akcję Otella. Za czasów weneckich było tu 16 kościołów katolickich, wybudowanych w stylu gotyckim. Obecnie większość jest w ruinielub nie istnieje, a największą katedrę zamieniono na meczet. Jeszcze w latach 60-tych ubiegłego wieku przyjeżdżały tu tłumy turystów z Europy i Ameryki, a obecnie całe dzielnice stoją puste, niezamieszkałe. Ciekawostką jest cukiernia sprzedająca swoje wyroby przepięknie udekorowane. Na koniec zwiedzimy kaplicę z relikwiami Św. Barnaby, założyciela Kościoła cypryjskiego i po przejechaniu przez granicę, wracamy do Larnaki.