Wernisaż

Andrzej Mosio

GRAFIKA

Andrzej Mosio

Urodzony w 1985 roku w Lublinie. Absolwent Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera w Tarnowie. W 2011 ukończył studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Wykonał dyplom z grafiki warsztatowej pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szymanowicza, za którą otrzymał Nagrodę Dziekana. Od 2012 roku pracuje na macierzystej uczelni na stanowisku asystenta w Zakładzie Wklęsłodruku i Grafiki Eksperymentalnej. Prowadzi zajęcia z podstaw grafiki warsztatowej, wklęsłodruku oraz technik eksperymentalnych. Od 2015 członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Jako grafik zajmuje się projektowaniem katalogów, okładek, zaproszeń, plakatów związanych z wydarzeniami kulturalnymi organizowanymi przez Wydział Artystyczny UMCS. Od 2013 jest opiekunem reaktywowanego studenckiego koła naukowo-artystycznego Frakcja Sucha, której efektem działalności jest zorganizowanie ponad 20 wydarzeń artystycznych: wystaw oraz warsztatów dla dzieci i młodzieży.
W swoich pracach stosuje różne rozwiązania plastyczne poszukując nowych sposobów wyrażenia siebie. Gotowa praca nie staje się pracą skończoną – jest zaledwie kolejnym krokiem do dalszych odkryć. Grafika staje się utrwaloną chwilą ekspresji będącą osobistą notatką wspomnień oraz uczuć, które towarzyszyły w trakcie tworzenia. odchodzi od wykorzystania przedmiotowości w kierunku form czysto abstrakcyjnych, podporządkowanych rygorom kompozycyjnym. Konsekwencją posługiwania się zespołem abstrakcyjnych struktur jest niejednoznaczność komunikatu, który ma pobudzać wyobraźnie Widza i skłaniać do poszukiwania własnych tropów interpretacyjnych. Kontakt z tą twórczością to wejście w sferę wartości: wyciszenie, skromność, szacunek dla warsztatu, dla materialnego aspektu pracy twórczej oraz odpowiedzialność za obraz, który jest pokazywany odbiorcy. W swoich pracach wykorzystuje techniki druku płaskiego (offset, monotypia) oraz druk wklęsły z wytrawionych matryc cynkowych.

Wystawy artystyczne:

2016 – „Pink bulldozer 2015”, Odessa, Ukraina
2016 – „Wystawa grafiki polskiej”, Pałac Sapiechów, Lwów, Ukraina
2016 – „Rewizyty Artystyczne”, galeria Związku Artystów Plastyków Ukrainy, Lwów, Ukraina
2015 – „PROGRES”, wystawa indywidualna, Dworek Wincentego Pola, Oddział Muzeum Lubelskiego w Lublinie
2015 – „Phantoms-Graphics, mostra di Grafica”, wystawa indywidualna, Castello Chiaramontano, Piazza Umerto I, Racalmuto, Sycylia Włochy
2015 – „Wystawa Grafiki: Anna Perłowska-Weiser, Andrzej Mosio, Grzegorz Mazurek, Krzysztof Szymanowicz”, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
2015 – „Drogi stąd wychodzą na północ. Grafiki z miasta Czechowicza”, galeria Aula, Uniwersytet Artystyczny, Poznań
2014 – „Viaggio Artistico – Grafica”, Studio Ciak 2000 S.R.L, Rzym, Włochy
2014 – „19. Wschodni Salon Sztuki”, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
2014 – „Artyści UMCS”, Centrum Kultury i Sztuki He Shuifa UMCS, Lublin
2014 – „Absolwenci”, galeria Zajezdnia, Lublin