W tle - grafika Pawła Ryżki p.t. ROBOTNICE SZTUKI - pierwowzór muralu, jaki znajduje się na południowej ścianie Domu Kultury LSM

Spotkanie

w środę 13 grudnia 2017 r. o godz. 17.00

Wstęp wolny

Krzysztof Baranowski


Niemcy – Berlin

ulotka.pdf

 


Po drugiej wojnie światowej, Berlin został podzielony na cztery strefy wpływów. Oficjalną  stolicą nowej Republiki Federalnej Niemiec został ogłoszony dopiero 3 października 1990 r. Wcześniej funkcję stolicy RFN pełniło Bonn. Berlin położone jest po obu stronach rzeki Sprewy obecnie to prężnie rozwijająca się handlowo i kulturalnie metropolia. Liczne galerie sztuki, teatry, uniwersytety i sławne muzea powodują, że Berlin jest jednym z czołowych centrów kulturalnych świata.

 

Film z mojej wycieczki do Berlina pokażę 13 grudnia 2017 r. Zwiedzimy piękny pałac Charlottenburg, wzniesiony w 1696 r. przez króla Fryderyka I dla jego żony Charlotty. Pałac jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest obiektem muzealnym. Następnie   zobaczymy bogate zbiory Muzeum Egipskiego, dorównujące tym z muzeum w Kairze. Prezentowane są tam eksponaty pochodzące z wykopalisk prowadzonych przez Niemcy na terenach Egiptu. Między innymi zobaczymy tam szereg mumii władców Egiptu oraz popiersie królowej Nefretete. Dalej odbędziemy rejs statkiem wycieczkowym po rzece Sprewie, oglądając po drodze szereg zabytkowych i państwowych obiektów, w tym budynek Reichstagu (obecnie Bundestagu) i budynki rządowe. Po rejsie zwiedzimy rzymsko-katolicką katedrę św. Jadwigi, która przez wiele lat po wojnie była w ruinie. Obecnie jest pięknie odrestaurowana i zachwyca wspaniałymi freskami, malowidłami i wnętrzem. Stąd już blisko do słynnej Wyspy Muzeów położonej między ramionami Sprewy, gdzie znajdują się między innymi: Stare Muzeum ze zbiorami sztuki starożytnej, Muzeum Pergamonu z najsłynniejszym ołtarzem Pergamonu, wywiezionym przez Niemców z Bergamy w Turcji, Muzeum Azji Przedniej z rekonstrukcją części pałacu króla Babilonii Nabuchodonozora, zbiorami z Asyrii i Mezopotamii, Muzeum Późnego Antyku i Sztuki Bizantyjskiej oraz innych kultur starożytnych. Następnie udamy się do Poczdamu, aby zobaczyć najsłynniejszy zabytek Poczdamu, czyli zespół pałacowo-parkowy Sanssouci, a w nim rokokowy pałac Sanssouci, ulubione miejsce odpoczynku cesarza Fryderyka Wielkiego. Niedaleko stąd znajduje się  pałacyk Cecilienhof, w którym w 1945 r., po zakończeniu drugiej wojny światowej, obradowała konferencja poczdamska, decydująca o powojennym podziale Niemiec i Europy na ponad czterdzieści lat.

Zapraszam

Krzysztof Baranowski

 

Kalendarz wydarzeń
Grudzień 2017
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
RELACJE FILMOWE
PLAYZapraszamy do oglądania relacji filmowych z wydarzeń jakie odbyły się w Domu Kultury LSM. ***
Realizacja filmów Zenon Krawczyk
Archiwa
Prowadzenie strony - Marek Dybek  Marek Dybek / KmBk-STUDIO   /    Powered by WordPress Platform
ul. Konrada Wallenroda 4a        20-607 Lublin
tel. 81 743 48 29
dom.kultury@spoldzielnialsm.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. .

Zapoznałem się z informacją