Wernisaż, prezentacja multimedialna i prelekcja
we wtorek 9 stycznia 2018 r. o godz. 18.00

Wystawa fotografii

Agata Błachnio

Kolorowa Sri Lanka
Tam, gdzie rośnie herbata

Sri Lanka to nieduża wyspa o powierzchni niespełna 66 tys. km². Gdy spojrzymy na mapę, wygląda jakby była odczepiona od Półwyspu Indyjskiego i właśnie dlatego nazywana jest łzą Indii. Dawna nazwa Cejlon przywołuje na myśl smak herbaty. Zielone plantacje rozciągają się przez duży obszar kraju. Sri Lanka to też świątynie, do których każdego dnia pielgrzymują wierni, to parki narodowe ze zwierzętami, soczyste owoce i piaszczyste plaże.
Odwiedziliśmy wspaniałe świątynie w Dambulli, Kandy, Mihintale, Unawaturze, dawne stolice Cejlonu: Polannaruwę i Anuradhapurę, ruiny dawnej twierdzy Sigiriyi, farmę żółwi, plantacje herbaty w Nuwara Eliya, targ rybny w Negombo, urokliwe nadmorskie miasteczko Galle oraz zatłoczoną i przytłaczającą stolicę Colombo, a także Park Narodowy Yala, gdzie podglądaliśmy słonie, bawoły, lamparty, niedźwiedzie, jelenie i krokodyle. Podpatrywaliśmy lankijskie życie: mężczyzn w kolorowych sarongach, wiernych udających się boso do świątyń, aby oddać cześć Buddzie, obrzędy w świątyniach hinduistycznych, katolików przystrajających choinkami ulice przed Bożym Narodzeniem, rybaków z sieciami pełnymi ryb, które wyładowywali z kutrów, uśmiechnięte dzieci w lankijskiej szkole, wszędobylskie małpy, przepełnione środki transportu, do których wsiadali obnośni handlarze i grajkowie, gdy nam wydawało się, że już autobus czy pociąg jest po brzegi przepełniony, biedną wieś i zupełni inny, bogaty świat w Colombo, pełen drogich hoteli i kolorowo oświetlonych ulic. Na miejscu korzystaliśmy z lokalnych środków transportu pociągów, autobusów, tuk tuków. Jedliśmy tam, gdzie jadają tubylcy.
Podróże to nasza pasja. Nie korzystamy z biur podróży. Każda podróż zaczyna się jeszcze w Polsce, najpierw kiedy pojawia się pomysł, marzenie o odwiedzeniu danego miejsca, potem szukamy biletów, ustalamy trasę podróży i zgłębiamy informację o kraju. Potem nastaje wyczekiwany dzień kiedy, bierzemy plecaki i zamykamy drzwi naszego mieszkania. Podróż nabiera innego wymiaru. Wyrusz z nami do Sri Lanki, chwilami uciążliwą, ale fascynującą, piękną i jakże urokliwą.

Agata Błachnio

– psycholog, dyplomowany logopeda w Katedrze Psychologii Emocji i Motywacji KUL. Choć od dziecka marzyła, by być zawodowym fotografem, na co dzień zajmuje się pracą naukową bada tajniki Internetu, zachowania kierowców na drodze i postawy wobec osób jąkających się. Autorka kilkudziesięciu prac naukowych. Współtwórczyni laboratorium badawczego LAB A&A, prowadzącego międzynarodową współpracę. Jej pasją są podróże, z których czerpie energię do pracy i stawiania czoła codziennym problemom. Gdy miała rok, odbyła swoją pierwszą podróż zagraniczną, do Bułgarii na kemping. Odwiedziła ponad 30 państw w Europie, Azji i Afryce. Izrael i Włochy to kraje, które skradły jej serce i do których chętnie wraca. Podróżując, realizuje swoją drugą pasję, którą jest fotografia. Ma w dorobku wystawę fotograficzną Izrael wielu kultur Najchętniej odwiedza miejsca z dala od utartych, turystycznych szlaków. W każdej miejscowości najpierw kieruje się na targ, najlepiej odzwierciedlający życie miasta. Uważa, że nie można poznać innej kultury bez spróbowania lokalnej kuchni. W życiu przyświeca jej maksyma: If you don’t like where you are change it. (Jeśli nie lubisz miejsca, sytuacji czy stanu w jakim się znajdujesz – zmień to.)